18 Haziran 2013 Salı 15:41
2446 Okunma
Tarsus Kahveciler Odası Tarafından İş Sağlıgı Ve Güvenliğine İlişkin Konferans Verildi

Tarsus Şehir Kulübü Düğün salonunda oda üyelerinin katılımıyla gerçekleşen  toplantıya, Tarsus Kahveciler ve Eğlence yerleri odası başkanı Cumali Çolak, Ülkem Vakfı İş güvenliği Uzmanı Zekiye Ayça Durucan, İş Güvenliği Sorumlusu Pınar Demir katıldı.


İş güvenliği Uzmanı Zekiye Ayça Durucan yaptığı açıklamada; “Resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren İş Sağlığı ve güvenliğine ilişkin işyeri tehlike sınıfları tebliğine göre, sayı sınırı olmaksızın, memur, işçi, işveren, çırak, stjyer tüm çalışanlar, kamu ve özel sektöre ait bütün işler ve işyerleri, tarım vb. dahil tüm işkolları; risk değerlendirmesi, acil durum eylem planları ve iş sağlığı ve güvenligi egitimlerini tamamlamalıdır. Bu kapsamda yapılacak bir denetimde para cezası ile karşı karşıya kalmamanız için. Firmamızca esnaf ve sanatkar odalar birligi altındaki tüm işletmelere (kuaför, berber, güzellik salonları, kasap, bakkal, market, iş yeri, ofis,  büro, taşımacılık, vb. işletmeler) oluşabilecek tehlikelerin belirlenmesi, bu tehlikelerin riske dönüşmesine yol açan faktörlerin ortadan kaldırılması için risk analizi çalışmaları yapılacaktır. Uzmanlar tarafından işletmeler ziyaret edilerek, yapılacak işin riski belirlenip, işletmelere yazı rapor sunulacaktır. Raporda belirlenen eksikliklerin giderilip giderilmemesi hususu işverenin sorumluluğunda olup cezai işlem yükü altında kalacaktır.
İş güvenliği Uzmanı Zekiye Ayça Durucan; Mevzu bahis konularla  ilgili tüm esnafların işlem yaptırmadığı durumlar için aşağıdaki cezai işlemler ile karşı karşıya kalacaklarını belirti.

-Risk değerlendirmesi, kontrol, ölçüm ve araştırma yaptırmamak: 3234 TL. aykırılığın devam ettiği her ay içi 4851 TL ceza uygulanır.

- Acil durum planları hazırlamamak: 1078 TL aykırılığın devam ettiği her ay içi 1078 TL mkiktar ceza tekrarlanır.

-Yangınla mücadele için gerekli çalışmalar yapmamak: 1078 TL aykırılığın devam ettigi her ay için aynı miktar ceza tekrarlanır.

- Mesleki risklerin önlenmemesi: 2000 TL

-Çalışanşara eğitim verme yükümlülüğüne uymamak: 1078 TL

-İşyerinin bir bölümünde veya tamamında verilen durdurma kararına uymayarak durdurulan iş devam ettirmek: 10.780 TL.

-İşin durdurulması sebebiyle işsiz kalan çalışanlara ücretlerini ödemek veya uygun başka iş vermemek: 1078 TL.
Tarsus Şehir Gazetesi

Son Güncelleme: 18.06.2013 15:47
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
bülent 2013-06-21 16:16:53

siz çeşit çeşit işler çıkartın sırf esnafı bitirmek için allah buyuk

Avatar
Ökkeş Taş 2013-07-19 18:19:54

2004 yılından bugüne kadar mühendis, mimar, teknik öğretmen, fizikçi, kimyager ve iş sağlığı ve güvenliği bölümü mezunları iş güvenliği uzmanı olabiliyordu. yeni değişikliklerle; iç mimarlar, bölge şehir plancıları, şehir plancıları, peyzaj mimarları ve biyologlar da bundan böyle iş güvenliği uzmanı olabilecekler.iş güvenliği ve işyeri hekimliği eğitimi konusunda türkiyenin en büyük eğitim kurumu olan iris akademi adanada da şube açti...

Avatar
Ökkeş Taş 2013-08-02 04:17:00

6111 sayılı Torba Yasayı Cumhurbaşkanı onayladı.  İş Güvenliği Uzmanı'nın tanımı da değiştirildi. Bunda boyle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve ilgili kuruluşlarındaki müfettişler, şehir plancısı, peyzaj mimarı, iç mimar gibi meslek mensuplarının ve fen bilimlerinde temel eğitim almış olan  b i y o l o g l a r    da  artik iş güvenliği uzmanı olabilecek.

banner241

banner183