19 Kasım 2012 Pazartesi 18:37
1196 Okunma
Tarsus Belediye Bütçesi Belirlendi

MERSİN (Tarsus Online Haber) - Tarsus Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın başkanlığında yapılan toplantı, açılış, yoklama ve saygı duruşunda bulunulmasıyla başladı. Daha sonra Plan, Bütçe ve Kesin Hesap Komisyonunda gelen bütçenin maddeleri tek, tek görüşüldü.

Tek, tek oylanan bütçe 237.599.000 TL olarak oy çokluğuyla kabul edildi.

Tarsus Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, yeni çıkan Büyükşehir yasasının sıkıntı getireceğini söyledi.

Başkan Kocamaz, “Yeni yasanın Türkiye genelinde birçok sıkıntısı olduğunu biliyoruz ama Tarsus’umuz açısından çok büyük sıkıntı ve radikal değişikliklere neden olacak bir yasa. Dolayısıyla daha önce sizlere bu yasayla ilgili endişelerimizi belirttiğimiz gibi mezarlık, mezbaha, otogar, ulaşım, su ve kanalizasyon, hal, on beş metreden geniş yollar, bakım depoları dahil iller bankası kaynaklı %40’ı yine imarla ilgili konularda büyükşehirden mutlaka onay alınması gibi bir çok sıkıntıyı beraberinde getiriyor. Ayrıca Tarsus’un 129 köyü var. Bu köylerin tamamı Tarsus’un Mahallesi haline dönüşüyor. Beldelerin tamamı kapanıyor beldelerdeki mahallelerde Tarsus’un Mahallesi haline geliyor.

Tabii böyle bir ortamda bu güne kadar belki kendi yağıyla kavrulmuş olsa da Ankara’dan yeterli yardımı görmemiş olsa da Tarsus kendini ispat etmiş, kendini fark ettirmiş, hatta Ulusal Kalite Ödülü’nde finalist olmuş önemli bir konumda idi. Bu finalistlikle ilgili netice Çarşamba günü açıklanacak ve bundan nasıl bir netice alacağımızı bilmiyoruz ama Tarsus için hayırlı bir netice alacağımızı düşünüyoruz. Böyle bir ortamda her şeye rağmen 54 vilayetten büyük, rüştünü ispat etmiş, il olmayı çoktan hak etmiş, geçmişi 10bin öncesine dayanıyor. Sosyal, kültürel yönden bir çok zenginlikleri olan böylesine önemli bir kent maalesef geçmişi 200 yıl olmayan Mersin’in merkezde olduğu bir ilin alt belediyesi haline geliyor. Onlar hangi yasalara tabi ise bizde aynı yasalara tabii olacağız. Bunun hizmetlerin yürütülmesi açısından sıkıntı yaşatacağı kesin. İşte önümüzde bir Huzurkent örneği var. Bir defa Tarsus’a bağlanacak beldeler bu günkü kadar rahat olmayacak. Şimdi düşünün kanalizasyon hizmetlerinin tümünün Yenice’den Anamur’a kadar Büyükşehir’in Meski’sine bağlandığı zaman buralarda oluşan arızalara nasıl ulaşılacak. O uyum nasıl sağlanacak bunlar gerçekten tartışma konusu. Köylüler itiraz etmesinler düşüncesiyle oralardan alınacak vergileri beş yıl geriye atarak adeta kurbağanın su içerisinde kaynatılmasına yönelik bir yöntemle ileriye atılmış görünüyorlar. Tabii bunların hepsi yaşanacak sıkıntılar” dedi.

Büyükşehir yasasıyla ilgili tam bütçeyi tutmak çok zor olduğunu dile getiren Başkan Kocamaz, Böyle bir ortamda da bir yıllık bir bütçe hazırlıyoruz. Bu bütçede halen onay çıkmadığı için arkadaşlarımızla komisyon daha önceden toplandığından dolayı birçok konu hala kafamızı karıştırmakta. Çünkü yasa çıkmadan komisyon toplanıyor. Bu yasa çıkmıyor bu yasayla neler değişecek hepsi daha tasarı halindeyken sağlıklı bir bütçe yapmamız zaten çok zor. Bu bir defa bizim elimizden yani Tarsus Belediyesinin yetkilerinden alınan yerlerden belediyenin mecbur kalmadığı sürece yatırım yapıp Mersin Büyükşehir’e devretmesi akıl ve mantıkla bağdaşmaz. Ama öbür taraftan da Tarsus’un geleceğini düşünerek biz bu hizmetleri yapmazsak acaba Tarsus büyükşehir’e bağlandıktan sonra Tarsus’a bu hizmetler kaç yıl sonra gelecek. Ama her şeye rağmen başlattığımız bazı hizmetleri sürdürmek zorundayız. Bir kısmını da mecburen yapmak zorundayız.  Bunlardan örnek vermek gerekirse bir hayvan pazarına Tarsus’un ihtiyacı var. Mezbaha ile ilgili planlarımız var. İhaleyi yapmışız şu anda inşaatı devam ediyor. Yaklaşık 3milyon TL kadar masraf yapacağız. Sıfır olarak bu yasa uygulamaya geçince büyükşehir’e teslim edeceğiz. Bunu yapmasak da olur. Yapmazsak büyükşehir’in ne zaman yapacağı belli değil ya da yapıp yapmayacağı belli değil. Planlamasının ne olacağı şimdiden kestiremeyiz. Dolayısıyla böyle sıkıntılı bir dönemde bizim riskleri de alarak yapmamız gereken projelerin olduğunu belirtmemiz gerekiyor.

Tabii Tarsus’ta belli bir grup yemiyor içmiyor kendi kendine propaganda yapmaya çalışıyor. Belediyenin internet sitesinde yer alan ihale şartlarının gazetelerde kamu ihale kurumunda ve bizim internet sayfasında yazılmasına rağmen. Yok, bu ihalede niye bu kadar demir kullanıldı yok burada niye şu yapıldı. Sanki bunlar gizli saklı hiç kimsenin bilmediği bir şeymiş gibi, temcit pilavı gibi ısıtıp ısıtıp milletin kafasını karıştırmaya çalışıyorlar. Bu belediyenin hiç mi güzel bir şeyi yok. Bu kentte 300bin’e yakın köy ve beldeleri ile 400bin’e yaklaşan bir halk yaşıyor. Bu halkta şehir merkezindeki halk dört dönem bu yönetime güvenini seçimlerde göstermiş. Bırakın onu Mersin genelinde, Türkiye genelinde belediyenin yapmış olduğu işler takdir görürken bir tanesi çıkıyor efendim bunu beğenmiyor, karşı çıkıyor. Sen karşı olabilirsinde demokrasi varsa toplumun verdiği karara uymak zorundasın. Kendi kafandan bana göre demokrasi diye ortaya çıkamazsın. Demokrasinin kuralları bellidir. Seçim sistemi bellidir. O seçim sisteminde bütün siyasi partiler aynı şartlarda, bütün adaylar aynı şartlarda seçilebilir.  Benim düşündüğüm düşünce yok diye bana göre değil diye o zaman herkese göre ayrı bir demokrasi uygulamaya kalkılırsa kaos olur. Onun için kim ne söylerse söylesin bu kervan yürüyecek. Zaten defalarca bunu dile getirdim. Biz her zaman şeffafız ve açığız. Her zaman bu halka, bu meclise ve en önemlisi Allah’a hesap vermeye hazırız.  Bir söz var ‘asiller idare eder acizler şikayet eder basitlerde iftira eder’. Yine bir Çin atasözü var ‘küçük beyinliler kişilerle uğraşır, orta beyinliler olaylarla uğraşır, büyük beyinlerde planlarla projelerle uğraşır.’ Biz planlarla projelerle uğraşıyoruz. Bizi böyle aslı astarı olmayan ve sadece kendi düşüncelerinden dolayı eleştirenlerde bu saydığım kıstaslardan kendilerine yer bulsunlar. Kim ne eleştiriyorsa, kişiyi mi eleştiriyor olayları mı eleştiriyor projeleri mi eleştiriyor bunu Tarsus halkı her zaman değerlendirdi bundan sonra da değerlendirmeye devam edecek” şeklinde konuştu.


Basın Bülteni

Son Güncelleme: 19.11.2012 18:37
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner241

banner183