22 Ocak 2013 Salı 01:28
1682 Okunma
Tarsus Baro Temsilciliği Avukatların Gözaltını Kınadı

MERSİN - Tarsus baro temsilcisi Aliye Özcan Tarsus adliyesinde yaptığı açıklamada, Saygı değer meslektaşlarımız Değerli basın mensupları;  Toplumsal muhalefetin hukuksal boyutunu oluşturan ve savunma görevini yapan avukatlara karşı yapılan 18 Ocak 2013 tarihli muameleler darbeler dönemini aratmayacak bir boyutta seyretmiştir. 

Herkesin siyasi tavır ve düşüncesi vardır, ama siyasi görüşler bir yana savunmayı temsil eden Avukatlara karşı hasmane tutum ile operasyon yapılması hukuka uygun değildir. Mevcut durum, evrensel hukuk ve demokrasi açısından kaygı vericidir. “Operasyon” adı altında yürütülen bu nitelikteki karar ve işlemler, “savunma hakkı ve mesleğine” olduğu kadar “insan hakları savunucularına” karşı da sürdürülen sistematik bir saldırı görünümü kazanmıştır. Bilindiği gibi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin emsal kararında, avukatlarla ilgili soruşturma ve arama kararlarında ".  Bu meslek mensuplarına karşı yapılacak baskı veya tacizler sözleşme sisteminin özüne yapılmış saldırılardır.

Bu yüzden her ne şekilde olursa olsun baskı iddiaları ama özellikle avukatların geniş ölçekli tutuklanmaları ve gözaltına alınmaları ve bürolarının aranmaları Mahkeme tarafından oldukça sıkı bir incelemeye tabi tutulacaktır. " denmektedir.

Yapılan operasyonlardaki tutum bu kararın göz önüne alınmadığını göstermiştir.  Daha da vahimi meslektaşlarımıza yönelik arama, gözaltı ve yakalama kararları hakimliklerce alınmıştır.

Arama ve gözaltında hazır bulunan meslektaşlarımızın mahkeme kararı olması gerektiğine yönelik itirazlarına itibar edilmemiştir. Her ne sebeple olursa olsun “adli işlem” görünümü altında sürdürülen bu operasyonların Avukatların İşlevlerine İlişkin Temel İlkeler/Havana Kuralları’nın 16/a-c ve 22. maddeleri hükümlerine aykırı olmaması ve “Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Savunucularının Korunması Bildirisi”, “Avrupa Konseyi Avukatlık Mesleğinin İcrasındaki Özgürlükler Hakkında 9 Numaralı Tavsiye Kararı”, “Birleşmiş Milletler Yargı Bağımsızlığı Temel Prensipleri”, “Uluslararası Avukatlar Birliği Morelia Şartı”, “21. Yüzyılda Avukatlık Meslek Kurallarına Dair Turin İlkeleri” gibi diğer başka uluslararası belge ve sözleşmelerle güvence atına alınan “güvenlik ve özgürlük hakkı”, “adil yargılanma hakkı”, “savunma hakkı”, “düşünce ve ifade özgürlüğü”, “örgütlenme özgürlüğü” gibi temel hak ve özgürlüklere uygun olması zorunludur. 

Anayasamızın 90/son maddesi ile iç hukukun bir parçası haline gelen İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin 19. maddesi, Uluslararası Medeni ve Siyasi Haklar Sözleşmesi’nin 19. maddesi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 9 ve 10. maddeleri ile uluslar arası, Anayasamızın 24, 25 ve 26. maddeleri ile de ulusal düzeyde koruma altında olan düşünce ve düşündüklerini ifade etme ve yayma hakkı; Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Handyside kararında işaret ettiği gibi, sadece ‘hoşa giden’ düşünceler için değil ‘Devleti veya toplumun herhangi bir kesimini inciten, şoke eden ya da rahatsız eden’ görüşler için de geçerlidir. Öncelikle Ceza Muhakemesi Kanunu yer alan avukat bürolarının aranmasına yönelik açık düzenlemeye rağmen bürolar baro temsilcisi olmadan aranmamalıdır. Avukatların, ikametgâhlarına savcı ve baro temsilcisi olmadan, girilmemelidir. Avukat bürolarına yapılan baskınların yapılış şekline de dikkat çekmek istiyoruz. Bürolara kapılar kırılarak hatta itfaiye merdivenleri kullanılarak baskınlar düzenlenmiştir. Bu baskın şekilleri avukatların ve savunmanın toplum nezninde itibarsızlaştırılmasına yönelik yapılmış kasıtlı bir harekettir. Mersin Barosu olarak savunmaya ve avukatlara yapılan her türlü saldırıya, haksızlığa ve mesleği itibarsızlaştırma hareketleri ile kanunsuzluklara, hukuksuzluklara ve insan hakları ihlallerine karşı mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz” dedi

Basın Bülteni

Son Güncelleme: 23.01.2013 21:16
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner241

banner183