11 Şubat 2013 Pazartesi 11:55
2655 Okunma
Mersin Barosu Hayvan Hakları Komisyonu, Tarsus Köpek Bakım ve Islah Evini Ziyaret Etti

MERSİN (Tarsus Online Haber) - Mersin Barosu Hayvan Hakları Komisyonu olarak ilk etkinliğimizi Tarsus Köpek Bakım ve Islah Evini ziyaret ederek gerçekleştirdik. Belediyelere ait barınakların mevcut durumunu yerinde görüp, hayvanlar için daha iyi şartlarda olmasını sağlamak amacıyla bu tür faaliyetlere devam edeceğiz. Tarsus Belediyesince buradaki hayvanların bakımının mevcut koşullara göre diğer barınaklara göre gayet temiz ve titiz bir şekilde yapıldığını, gönüllülerce canla başla çalışıldığını ancak belediye bünyesinde çalışanların sayısının arttırılmasıyla çok daha iyi duruma gelebileceğini tespit etmiş bulunmaktayız.
  
Türkiye’deki barınaklara baktığımızda sadece kırma sokak hayvanlarının olmadığını, sahipleri tarafından terk edilen veya evlerinden kaçırılan Husky, Terrier, Golden Retriever gibi pek çok cins hayvanın da bulunduğunu görmekteyiz. Çoğunun bir heves uğruna alınıp -kurmalı oyuncak misali- hayatlarına, doğal yaşamlarına, müdahale ettiğimiz gibi onların bu kısa ömürlerinde, birde onları yarı yolda bırakarak yaşam haklarının olduğunu unutuyoruz. Bu durum da barınaklardaki hayvan popülâsyonunun sürekli artmasına neden olmaktadır İşte bu gezimizde terk edilmiş canların yaşam mücadelesine tanık olduk. Bu nedenle insanlarımıza barınaklardan hayvan sahiplendirmeyi özendirmeliyiz.
  
Hayvanların Korunmasına Dair Uygulama Yönetmeliğine göre;  “Sahipsiz hayvanlar kısırlaştırıldıktan ve gerekli tıbbî müdahaleler yapıldıktan sonra sahiplenme talebinde bulunan kişilere teslim edilir ve belediyece kayıt altına alınır.  Belediyeler sağladıkları bu hizmetten dolayı ücret talep etmez.

Geçici bakımevlerinde on gün süre ile gerekli duyurular yapıldığı halde sahiplendirilemeyen hayvanlar; kontrolleri, aşıları ve tıbbî müdahaleler ile kısırlaştırılmaları yapıldıktan ve operasyon yaraları kapandıktan en az yedi gün sonra kayıt altına alınıp, müdahale görmüş olduklarını gösteren işaretleri üzerlerinde olacak şekilde veteriner hekimin onayıyla alındıkları ortama geri bırakılır. Bu ortamlarda belediyeler, gönüllü kuruluşlarla işbirliği içerisinde besleme odakları kurar ve hayvanların beslenmesine yardımcı olur. Hayvanlar, hiçbir suretle ilgili belediye sınırları dışındaki bir ortama, ormanlık alana veya diğer yaban hayatı yaşam alanlarına bırakılmaz.

Sahipli veya sahipsiz hiçbir hayvan; belediye, gönüllü kuruluş veya diğer üçüncü şahıslarca belediye sınırları dışında yaban hayatı yaşam alanlarına bırakılmaz.

Tarsus Belediyesi tarafından şehir içerisinde belirli noktalarda beslenme odakları yapılmıştır. Edindiğimiz bilgilere göre mevcut beslenme odaklarının çoğu kırılmış vaziyettedir ve belediye bunların betonarme olarak yapılması çalışması içerisindedir. Bir an evvel bu çalışmanın sona ermesi ile bulunduğu noktalar konusunda halkın bilgilendirilmesi ve bu odaklara yemek artıklarının taşınmasının sağlanmasını temenni ediyoruz.

Mersin Barosu Hayvan Hakları Komisyon'u olarak; yaratılan tüm varlıkların hak ettiği gibi yaşamaları gerektiğine inanıyoruz. Hukukun da görevi toplumsal adalet dengesini korumaksa, biz de toplumun itilmiş, sahipsiz hayvanları ve insanlar tarafından unutulan hayvan haklarını hukuksal açıdan korumakla mükellefiz.

Başta evcil hayvanlar olmak üzere tüm hayvanların, insan ve doğa kaynaklı mağduriyetlerinin önlenmesi, gözetilmesi, bakımları, kötü muamelelerden uzak tutulması, canlarının ve sağlıklarının korunması amaçlanması ve bu konuda herkesin üzerine düşen görev ve sorumlulukları bilmesi gerektiği inancı ile; Mersin Barosu da bu güzel oluşumla hayvan haklarını korumada anlamlı bir katkı ve bilinçlendirme çalışması sürdürecekti

Hayatta herkesin bir görev paylaşımı olduğunu düşünürsek, biz de, komisyon olarak yaşam döngüsü içinde hayvan haklarına sahip çıkacağız. Komisyonumuza ilk günden itibaren destek veren Baro Başkanımız Av. Alpay Antmen’e, Yönetim Kurulu Üyemiz Av. Aliye Özcan’a ve bu ziyaretimizde bize katılan duyarlı meslektaşlarımıza çok teşekkür ederiz.

                                                                          

Son Güncelleme: 11.02.2013 12:45
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
[email protected] 2015-08-22 16:36:22

Hello! The 2 dogs of my boyfriend were taken away from their home in yenice! His family were not at home but they said men came to make some insecticide in the nature and took the 2 dogs away. Can you help us? Where can we look for them?

banner241

banner183