02 Mayıs 2012 Çarşamba 17:07
1819 Okunma
Tarsus Belediye Meclisi 2012 Mayıs Ayı Toplantısı Yapıldı

30 Mayıs ile 5 Haziran 2012 tarihleri arasında Tarsus belediyesinin üyesi olduğu Türk Dünyası Belediyeler Birliği’nin Kırgızistan’ın Bişkek şehrinde yapılacak ‘Değişen Dünyada Yerel Yönetimlerin Modernizasyonu Uluslararası Sempozyumu’na ve Kırgızistan’ın Celal-Abad kenti ile kurulan kardeşlik ilişkilerini artırmak amacıyla düzenlenecek programlara Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ile birlikte belediye meclis üyelerinden Murat Baba, Şerife Hasoğlu, Mustafa Kaplan ve Necmettin Sahir Güner’in katılması oy birliğiyle kabul edildi.

2011 Mali Yılı TASKİ, Ulaşım, Tarsus Belediyesi ve Birleşik Kesin Hesabı’nın kesinleşmesi hususu belediye meclisi üyelerinin oy çokluğuyla kabul gördü.

Çamlıyayla yolu üzeri ve Konak Siteleri yakınında bulunan belediye hizmet alanı olarak gözüken alanın tadilat yapılarak adalet lojmanı (resmi kurum) yapılması oy birliği, Mithatpaşa ve Gazipaşa Mahallesi’nin bulunan özel mülkiyet olan ve 43 dönümlük alanın istimlak edilip, toplu konut ve pazar yeri olması oy birliğiyle kabul edildi.

Komisyonlardan gelen evrakların görüşülmesi ve karara bağlanmasının ardından dilek ve temenniler bölümünde söz alan Belediye başkanı Burhanettin Kocamaz, gündemle ilgili açıklamalarda bulundu.

Yasalar çerçevesinde görev yaptıklarını belirten Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, su sayaçları ile ilgili bir siyasi partinin bastırmış olduğu el ilanıyla halkı kandırmaya yönelik suç işlediğini ifade etti.

—BAŞKAN KOCAMAZ, “BELEDİYE OLARAK YASALAR ÇERÇEVESİNDE HİZMET VERİYORUZ”

Başkan Kocamaz, “Kanunsuz bir olayı bizim vatandaşa tebliğ etme yetkimiz olabilir mi? Ama maalesef ucuz işlerle uğraşıyoruz. İşte bu mantık Atatürk’ün partisi diye övülen bu partiyi bugünkü duruma düşürmüştür.  31 belediye meclis üyesinin içinde 2 tane belediye meclis üyesi çıkarabilmiştir. Ben bu mantığı Atatürk’e şikayet ediyorum. İnandığımız öbür dünyada Atatürk bunların yakasına yapışacak ve bunlardan hesap soracaktır” dedi.

Bakanlık ve Valilik tarafından gönderilen yazı ile 10 yıllık su sayaçların değiştirilmesi veya kalibrasyon yaptırılması gerektiğini söyleyen Başkan Kocamaz, bu kentin insanlarına hizmet için çalıştıklarını belirtti.

Hiçbir zaman kanunsuz iş yapmadıklarını ve yapmayacaklarını ifade eden Başkan Kocamaz, “Değerli arkadaşlar biz hep birlikte bu kente, bu kentte yaşayan insanlara bir hizmet üretmek için buradayız. Zaman zaman aramızda tartışsakta belli kararları alıyoruz. Muhalefet oy verse de vermese de burada yapılan bütün hizmetleri biz sadece biz yaptık diyerek ortaya çıkmıyoruz. Ben her zaman şunu söylüyorum biz Sayıştay’a da hesap vereceğiz, Yargıtay’a da hesap vereceğiz, bakanlık müfettişlerine de hesap vereceğiz, belediye meclisine de hesap vereceğiz ama hepsinden önemlisi beş yılda bir halka hesap vereceğiz. Halkta bir durum değerlendirmesi yapacak hem bizi değerlendirecek hem de bize rakip olarak çıkan siyasi parti adaylarını değerlendirecek. Devlette bir kanunlar sıralaması yapılırsa anayasa en üstte ondan sonra kanunlar ondan sonra tüzükler, yönetmelikler, genelgeler gelir. Tarsus Belediyesi de bir sıralama yapacak olursa bu sıralama içerisinde kendisine verilen yetkileri kullanarak yapar. Belediye yönetimi de Ankara’dan gelen talimatlara uygun burada alınmış olan kararları uygulamakla görevlidir. Yani ne belediye meclisi nede belediye başkanlığı yönetimi kanunsuz, nizamsız, kural dışı hiçbir harekette bulunamaz.

Tarsus’ta yapılan hizmetlerle ilgili harcamalara katılım payı alınması kanunun amir hükmü gereğince alınıyor. Eğer almazsanız gelen denetçiler, müfettişler ‘sen kimin malını kime peşkeş çekiyorsun’ gibi sorular soruyor. Bunu bugün istismara kalkan arkadaşlarda çok iyi biliyorlar. Biz kendi kafamızdan bir şey yapamayız. Biz, bize gelen talimatları uygulamakla yükümlüyüz. Bakanlık genelge yayınlıyor, Valilik yazı gönderiyor diyor ki; “2000 yılından önce takılmış su sayaçlarıyla ilgili bunların tamamının kalibrasyon testinden geçirilmesi lazım, incelenmesi lazım. Biz bunların testini zaman zaman yapıyoruz. Yaptığımız araştırmalarda yada vatandaşın şikayeti olursa sayaç sökülüyor Mersin’de Ticaret İl Müdürlüğüne gönderiliyor, burada cihazla ilgili kalibrasyon testi yapılıyor bunun sonucunda ya sayaca sağlam deniyor yada bu sayaç bozuk deniyor. 

Bakanlıktan gelen yazı doğrultusunda idari para cezası 2010 yılı için 1144 TL ve bu rakam bugün için 2012 yılı için 1380 TL olmuş. Biz bunu yazıp göndermek zorundayız. Biz demiyoruz ki vatandaşa sen bu parayı mutlaka ödeyeceksin. Şayet bu tedbirleri almadığınızda bu parayı ödemekle karşı karşıya kalabilirsiniz anlamında gönderilmiş bu yazı” dedi.

Bir siyasi partinin Bakanlığın ve valiliğin gönderdiği yazıdan işine gelen bölümü çıkarak halkı yanılttığını vurgulayan Başkan Kocamaz, “Ama bakanlığın gönderdiği yazıda işine gelen tarafı al işine gelmeyen yalanlarını ortaya çıkaracak kısımları at vatandaşı yanlış yönlendirmeye çalış. Böyle bir şey ne vicdana sığar, ne insafa sığar nede siyaset etiğine sığar. Akşam olmadan akşamı bırak ikindine kadar yalanının ortaya çıkacağı bir yerde insanlara broşürler göndererek onları isyana teşvik etmek suçtur ve bunu yapanlar bunun hesabını mutlaka devletin yargı organları karşısında verecek. Biz demişiz ki; yeni binalarda ön ödemeli akıllı sayaç uygulama kararı var ama onun dışında eski binalarda bunların kullanılması zorunluluğu yok, böyle bir mecburiyet yok. On yılı geçmiş 34 bin adet sayaç var kentte. Şimdi böyle bir zorlama olmadığı halde bunu sanki bir zorlama varmış gibi anlatmanın bir anlamı yok. Bu vatandaşı da açıkça aptal yerine koymaktır. Biz vatandaşa yeni sayaç kullanmanın avantajlarını söylemişiz suyu %20 daha ucuza kullanacaksınız demişiz. Vatandaş isterse bunu kullanır istemezse kullanmaz. 10 yılı geçmemişse eski sayacını kullanmaya devam eder. Su sayaçlarının kalibrasyon ayar ücretleri de bakanlık belirlemiş biz bunu kendi kafamıza göre yapmamışız. 10 yılı geçmiş saatlerin kalibrasyon ayarları yapılırsa hiçbir sorun yok. Acemi bezirgan ne kar eder ne zarar işini eline yüzüne bulaştırır. Burada her şeyi yazdığımız halde bunun fırsat bilerek vatandaşı böyle isyana teşvik etmenin adı siyaset değildir. Böyle siyaset olmaz. Ben bu mantığı Atatürk’e şikayet ediyorum” şeklinde konuştu.
Basın Bülteni

Son Güncelleme: 02.05.2012 17:11
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner241

banner183