17 Eylül 2012 Pazartesi 21:53
3612 Okunma
Tarsus Belediye Başkanı Kocamaz “Büyükşehir Belediyesine Aday Adayıyım”

Serkan Kılınç: Başkanım herkesin ve bizlerin en çok merak ettiği aday olup olmayacağınız. Aday mısınız?

Burhanettin Kocamaz: Büyükşehir yasası çıktığı takdirde 4 dönem Tarsus’a çok büyük hizmet vermiş bir insanın eli kolu bağlanıp burada beklemesinin anlamlı olacağını düşünmüyorum. Bu çerçevede büyükşehir Belediyesi Başkanlığına Aday Adayıyım. Tabiî ki son kararı parti merkezimiz verecektir. Vatandaşlarımızın bize baskı yapması neticesinde bizde görevden kaçmayız. Şunu içtenlikle söylüyorum ben olayım olmayayım Mersin’de kesinlikle MHP olmalı. Mersin’i MHP yönetmeli. Mersin’de huzur barış ve güven ortamını ancak MHP sağlar. Anket ve genel merkezin değerlendirdiği ortak noktada buluşulan adayın etrafında birleşip çok çalışarak Mersin’i MHP ile kalkındıracağız.

Büyükşehir’e Adayım!..

Mersin’de siyasi rüzgârın rotasını yine mersinsiyeset.net belirliyor. Yerel seçimlere az bir zaman kala Büyükşehir belediye başkan adayları kendilerini hissettirmeye başladı. Siyasi kulislere kulağını dayayan ve duyduklarını konuşulanları anında takipçileriyle paylaşan mersinsiyaset.net ile gündem belirleyen haberleriyle sizlerle buluşuyor.

Son günlerde CHP ve MHP’de yaşanan siyasi heyecan oldukça kuvvetli eserken AK Parti’de sular durgun. Büyükşehir yasasının meclisten geçmesine kesin gözüyle bakılırken Büyükşehir’e başkan seçilecek olan önemli kaynaklarında sahip olacak.  mersinsiyaset.net ve Mezitli Gazetesi Haber Müdürü Serkan Kılınç, Tarsus Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ı makamında ziyaret ederek çok konuşulan büyükşehir belediye başkanlığı adaylığı hakkında röportaj yaptı. Başkan Kocamaz, ziyaret esnasında oldukça samimi ve net mesajlar verdi.

BÜYÜKŞEHİR YASASI DİREKT ÜLKENİN ÜNİTEL YAPISI ZEDELER.

Serkan Kılınç: Biliyorsunuz yerel seçimler 2013 Ekim ayı yapılacak diye konuşuyor. Bu noktada büyükşehir belediye başkan adaylığı hakkında sizinde çok ciddi biçimde adınız geçiyor. Bu konuyla alakalı sizin düşüncelerinizi alabilir miyiz?

Burhanettin Kocamaz: Öncelikle Büyükşehir yasasını konuşmak lazım. Bugün ortaya atılan ve büyükşehir sayılarının artırılması ve büyükşehir sınırlarının il sınırıyla örtüştürülmesine yönelik çalışmaların bu ülkeye neler getireceği veya neler götürüleceği önemle irdelenmesi gerekiyor. Ülkemiz maalesef bir kaos ortamında. Özellikle Ortadoğu’daki kaos yavaş yavaş Türkiye’de de hissedilmeye başlıyor. Büyük Ortadoğu Projesiyle bu bölgeyi yeniden dizayn etme çalışmalara bu proje içerisinde kendi konumunu daha da pekiştirmek düşüncesinde olan PKK’nın dayatmaları ve Oslo’da başlayan gizli pazarlıklar ülkeyi bugün bu kaos ortamına kadar sürükledi. Oslo’daki görüşmelerden hemen sonra büyükşehir sınırlarının genişletilmesi konuşulmaya başlandı. Doğu’da Van, Şanlıurfa ve Diyarbakır zaten büyükşehir ama il sınırlarıyla örtüştürmek söz konusu. Bu aslında Sayın Başbakan’ın her fırsatta telaffuz ettiği Başkanlık sisteminin alt yapısını oluşturmaktan başka bir şey değil. Türkiye’nin bugün bu yasanın çıkıp uygulanmasına hazır olmadığını düşünüyoruz. Çünkü ülkenin bir tarafında hala terör meselesi esiyor. Bu ülkeyi bölmek parçalamak isteyen bir grup var. Oslo’daki görüşmeler neticesinde bu taslak oluşturuldu. Belediyeler sağlıkla ilgili yatırım yapabilecek. Hastane açabilecek. Hâlbuki daha 2 yıl önce belediyelerden sağlıkla ilgili birimlerin kapatılması ve bütün malvarlığıyla birlikte devlete teslim edilmesi istenmişti. Bu yasa direk ülkenin ünitel yapısı zedeler. Türkiye bu yasaya hazır değildir.

HALK HİZMET ALMAK İSTİYORSA AYAĞA KALKIP BU TASLAĞI KABUL ETMEDİĞİNİ GÖSTERMESİ GEREKİYOR.

Serkan Kılınç: Yasa taslağını inceleme veya görme imkânınız oldu mu?

Burhanettin Kocamaz: Ben bu yasa taslağını gördüm. Köyler mahalleye dönüyor, beldeler kapatılıyor. Nerelerde olur bilmiyorum, bazı yeni ilçeler oluşturulacak. Şehrin tüm ilçeleri büyükşehir’e bağlanıyor.  Elbette alt belediyeler var. 2 kısma ayrılmış alt belediyeler, birincisi anakent belediyeler (yani Akdeniz, Toroslar, Yenişehir ve Mezitli gibi) ikincisi de büyükşehir ilçe belediyeleri (Tarsus, Anamur, Silifke gibi) kümelenmiş. Böyle bir konumda Büyükşehir ilçe belediyelerinin hali hazır yaptığı işlerin birçoğu yine onlarda kalıyor. Ama buna karşılık içi boşaltılıyor. Bütçeleri büyükşehir’e aktarılıyor. Ben kabataslak hesap yaptığımda Tarsus Belediyesi’nin bütçesinin %74’ü büyükşehir’e aktarılıyor. Geriye kalan &26’lık bütçe bu belediyenin personel giderlerini bile karşılamıyor. Şuanda bizim personel giderimiz %28’ler civarında. Böyle bir yasa sonucunda ilçelerin ayakta durması halkın isteklerine cevap vermesi ve hizmet üretmesi pek mümkün gözükmüyor. Halk hizmet almak istiyorsa ayağa kalkıp bu taslağı kabul etmediğini göstermesi gerekiyor.

Serkan Kılınç: Taraflı tarafsız herkesten çalışmalarınız ve hizmetleriniz sayesinde alkış alıyorsunuz. Tarsus’u marka haline getirdiniz. Okuyucularımıza hizmetlerinizden biraz bahseder misiniz?

Burhanettin Kocamaz: Gerçekten biz Tarsus’ta 19 yıldır görevdeyiz. 19 yıl içerisinde Tarsus’ta çok şey değişti. Çok büyük hizmetler gördü Tarsuslu. Tarsus bir yerlere geldi. Tarsus Türkiye’nin en gözde belediye yönetimlerine sahip. Yakın bir gelecekte ‘Ulusal Kalite Ödülü’ alacağız. Türkiye’de bu ödülü alan bir belediye var ikincisi Tarsus olacak. Biz böyle mücadeleler verirken bir yasayla elimizin kolumuzun bağlanması, her taraftan budanması elbette Tarsus’u da sıkıntıya sokacaktır. Kesinlikle bu yasa tasarısı yeniden gözden geçirilmelidir.

Serkan Kılınç: Vatandaşlardan nasıl tepkiler alıyorsunuz?

Burhanettin Kocamaz: Vatandaştan bu konuda şahsıma baskı var. Anamur/Ören’den Yenice’ye kadar her bölgede kendiliğinden oluşan bir teveccüh var. Vatandaş bizi Büyükşehir Belediyesi’ne aday istiyor. Mersin’in çok önemli sorunları var. Mersin’in imajının değişmesi gerekiyor. Türkiye genelinde Mersin çok güzel şeylerle anılmıyor. Maalesef medya Mersin’de ufacık olayları büyüterek sanki Güneydoğu’daki terör odaklarının çok etkin olduğu bir şehir gibi göstermeye çalışıyor. Dolayısıyla bizim acilen bu imajı ortadan kaldırmamız gerekiyor. İşin iç yüzüne bakıldığında Mersin Türkiye’nin lokomotifi olan kentlerden bir tanesidir. Maalesef hak ettiği yerde değil. Mersin geçmişte nasıl bir cazibe merkezi ise yine aynı konuma gelmesi gerekir.

MAALESEF BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ HİÇBİR YATIRIM YAPMAMIŞ.

Serkan Kılınç: Siz Büyükşehir Belediye Başkanı olmuş olsaydınız çalışmalarınız hangi yönde olurdu?

Burhanettin Kocamaz: 19 yıldır Tarsus’a ne yaptıysam aynısını Mersin içinde yapardım. Başarının sırrı çalışmakta. Bizlerde çalışmayı seven insanlarız. Tarsus’a gelenler ne kadar iyi işler yaptığımızı görüyor ve tebrik ediyor. Tarsus halkının yaşamını daha güzel ve daha rahat bir biçimde sürdürebilmesi için projeler üretiyoruz. Park, yol ve kaldırım bunlar rutin işler. Türkiye’nin alt yapı konusunda bir numaralı kenti oldu Tarsus. Türkiye’de Adana ve Mersin dâhil olmak üzere yağan bir yağmurda araçlar yolda kalırken Tarsus’ta yarım saat içerisinde bir gram su göremezsiniz. Güney’de ilk atık su arıtma tesisini ilk biz yaptık oda yıllar önce. Mersin daha 2 yıl oldu. Belediyecilik halkı birlikte yaşatmayı sağlayan bir kurumdur. Biz bunu sağladık. Halkı bir arada barışçıl ve mutlu biçimde tutamadıktan sonra park yapmışsınız kime. Tarsus’un halk yapısıyla Mersin’in halk yapısı arasında hiçbir fark yok. Allah’a çok şükür Tarsus’ta girilemeyen sokak yok. Çalınmayan kapı yok. Biz her sokağın her mahallenin birbirine en kısa yoldan bağlamanın gayreti içerisinde olduk. Yollar açıyoruz ki Mersin’in konumu Tarsus gibi de değil. Tarsus’ta bir yol açarken önümüze kanallar ve dereler çıkıyor. Bu dereleri bakıma alıyoruz ve üstünden köprüler yapmak zorundayız. Ben göreve geldiğim günden bu yana 60 küsür köprü yaptım. İnsanları birbirlerine yakınlaştırmak için.  Berdan Nehri’nin üzerine 3 adet köprü yapmışız. Şimdi 4.nü planlıyoruz. Belki 5.sini yapacağız. Bunlar kolay işler değil. biz istiyoruz ki bu kentte yaşayan insanlar birbirlerine yaklaşıp kaynaşsın. Mersin’den Tarsus’a gelirken sanki Arap Şehrine girer gibi oluyorsunuz. Maalesef belediye hiçbir yatırım yapmamış. Ben olsam Mersin Büyükşehir Belediye Binasını o eski fuar alanı denilen bölgeye getirir oraya yerleştiririm.

Serkan Kılınç: Neden?

Burhanettin Kocamaz: Çünkü o bölgedeki insanlara uzak olmamak için. İnsanlara yakın oldukça o insanları o kadar fazla Mersinli yaparsınız. Zaten bu bölgelerde esas sıkıntı, Tarsus’ta Mersin’de uzun süre kalmasına rağmen halen Diyarbakır’lıyım, Siirt’liyim, Van’lıyım, Kayseri’liyim demesi. Oysa Atalarımız derki Ekmeği nerede yiyor ve kazanıyorsan, orasıdır senin memleketin. Bizim bu ayrıntıları ortadan kaldırmamız gerekiyor.

ADAYLAR TOPARLAYICI VE BİRLEŞTİRİCİ ADAYLAR OLMALI.

Serkan Kılınç: Yerel seçimlere dönecek olursak, Büyükşehir yasasının da geçeceğini hesaba katarsak, MHP bu konuda Mersin’de potada gözüküyor. İyi bir aday ve çalışmayla Büyükşehir Belediyesi’ni alabileceğini düşünüyorum. Siz bu konuda neler söylemek istersiniz?

Burhanettin Kocamaz: Büyükşehir sınırlarının genişletilmesi geçmişte özelikle son milletvekilliği seçimi hariç MHP il genelinde birinci parti olması büyük bir avantaj. Kırsalda ve İlçe merkezlerinde Milliyetçi Hareket Partisi birinci parti konumunda. Şimdi bir hesaplama yapmak gerekirse Mersin genelinde 11 Milletvekilini seçen insanlar 1 Büyükşehir belediye başkanını seçecek. Adaylar bu konuda çok önemli. Adaylar toparlayıcı ve birleştirici adaylar olmalı. Vizyonlu ve misyonlu bir kişiliğe sahip olmalı. Mersin’i bugünkü konumundan daha ileri götürebilecek bir aday olmalı. Benim Tarsus için her seçim için kullandığım bir sözüm var.  Bütün siyasi partiler adaylarını iyi seçsin ve iyi araştırsınlar. Netice de Tarsus kaybetmesin. Kim kazanırsa kazansın ama Tarsus kaybetmesin. Böyle bir ortamda bütün siyasi partilere aynısını söylüyorum. Herkes ince eleyip sık dokumalı, bu işi ciddiye almalı, en iyi adaylarla ortaya çıkmalı. 

BÜYÜKŞEHİR’E ADAYIM

Serkan Kılınç: Başkanım herkesin ve bizlerin en çok merak ettiği aday olup olmayacağınız. Aday mısınız?

Burhanettin Kocamaz: Büyükşehir yasası çıktığı taktirde 4 dönem Tarsus’a çok büyük hizmet vermiş bir insanın eli kolu bağlanıp burada beklemesinin anlamlı olacağını düşünmüyorum. Bu çerçevede büyükşehir Belediyesi Başkanlığına Aday Adayıyım. Tabiî ki son kararı parti merkezimiz verecektir. Vatandaşlarımızın bize baskı yapması neticesinde bizde görevden kaçmayız. Şunu içtenlikle söylüyorum ben olayım olmayayım Mersin’de kesinlikle MHP olmalı. Mersin’i MHP yönetmeli. Mersin’de huzur barış ve güven ortamını ancak MHP sağlar. Anket ve genel merkezin değerlendirdiği ortak noktada buluşulan adayın etrafında birleşip çok çalışarak Mersin’i MHP ile kalkındıracağız.

Mersinsiyaset.net

Son Güncelleme: 17.09.2012 21:53
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
tarsus ahmet 2012-09-18 09:33:02

helal başkanıma yakışır

Avatar
hakan 2012-10-18 19:04:44

kocamaz başkan yakışır büyükşehire, erdemlililerde arkanızda başkanım, saygılarımla

Avatar
atalay 2013-09-15 18:48:12

mersini mersin yapacak tek kişi burhanettin kocamaz

banner241

banner183