23 Haziran 2013 Pazar 22:33
4423 Okunma
Tarsus Belediye Başkan Aday Adayı Kadri Tufan Kürklü İle Dobra Dobra Röportaj/Video Haber

-KÜRKLÜ, ÖZEL VE SİYASİ HAYATI, ADAY ADAYLIĞI SÜRECİ, HEDEFLERİ, HAYALLERİ, DÜŞÜNCELERİ VE MAHMUT TAT’LA OLAN DOSTLUĞUNU ANLATTI

Sorulan tüm sorulara açık yüreklilikle cevap veren Kürklü, özellikle Mersin Büyükşehir aday adayı ve Mersin İl Başkanı Mahmut Tat ile ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı.
Kendisinin özel ve siyasi hayatından tutunda, aday adaylığı sürecini, örnek aldığı siyasetçileri, MHP’deki aday bolluğunun sebebini ve hayatındaki en büyük hayalini açıklayan Kürklü’le yaptığımız röportajı soluksuz okuyacaksınız.

İŞTE O RÖPORTAJI NOKTASINA, VİRGÜLÜNE DOKUNMADAN AYNEN YAYINLIYORUZ

-BİZE KISACA KENDİNİZDEN BAHSEDERMİSİNİZ?

Tarsus 1959 doğumluyum. İlk, orta ve lise öğrenimimi Tarsus’ta tamamladım. Daha sonra Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Bölümünü bitirdim. Askerliğimi İskenderun’da asteğmen olarak yaptım. Okulda okurken aynı zamanda iş hayatının içindeydim. Aynı zamanda evlendim, aynı zamanda çocuğum oldu, yani okula başladığımda bekardım okulu bitirdiğimde hem işimi kurmuştum, hem de evlenmiştim. Böylece İş hayatına erken başlamış oldum. Ve hızlı bir şekilde kendimizi hayat temposunun içine kaptırdık. 1980’den beri de işletmemin başındayım.

RÖPORTAJDAN KARELER..TIKLAYIN

-KAÇ YILDIR SİYASETİN İÇİNDESİNİZ?

Biz çocukluğumuzdan beri siyasetin içindeyiz. Ülkücü camiaya daima ilgi duydum. Fakat siyasete bir fiil giriş tarihim 1992. Yani 21 yıldır aktif olarak siyasetin içindeyim. Daha önceki yıllarda da hep Milliyetçi Hareket Partisi’nin bir sempatizanı olarak hareket ettim. Siyaset 1992’de hareketlendi. 94 ve 95 yıllarında Milliyetçi Hareket Partisinin Mersin İl Başkan Yardımcısı olarak çalıştım. 95 yılında Mersin İl Başkanlığına aday oldum. Çok olmayan bir farkla seçimi kaybettim. Yine 95 yılı içerisindeki genel seçimlerde milletvekili aday adayı olarak başvurdum. 99’da eski Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz’e 4 yıl süreyle siyasi danışmanlık yaptım. 2002 yılındaki milletvekilliği seçimlerinde yine aday adayı oldum. Ve 2009 yılında da Mahalli İdareler seçimlerinde kontenjandan birinci sırada Tarsus Belediyesinin meclis üyesi oldum ve halen bu görevimi sürdürmekteyim.

-NEDEN TARSUS BELEDİYE BAŞKANLIĞI İÇİN ADAY ADAYI OLDUNUZ?

Neden aday oldum? Tarsus’un Milliyetçi Hareket Partisinin idaresinde olmasına rağmen, yapılanları takdirde karşılıyorum, Tarsus’ta gördüğüm bir takım eksiklikler var. Bunları tamamlayabilmek için Tarsus’a yeniden bir dizayn verebilmek için, Tarsus’un sosyal ve ekonomik yaşantısına, biraz kendi birikimlerimi aktarabilmek için, ekonomik ve sosyal konularda Tarsus’a faydalı olabilmek için, memleketime faydalı olabileceğim kanaati bende uyandığı için bu yola çıktım ve aday adayı oldum.

-ÖRNEK ALDIĞINIZ BİR SİYASETÇİ VAR MI?

Sadece rahmetlik Başbuğumuzun önderliğini ve şuan ki Genel Başkanım Sayın Dr. Devlet Bahçeli’yi kendime önder olarak seçtim. Siyasi hayatımda başka yaşantısına imrendiğim şuan yaşayan başka hiçbir lider yoktur. Tabi Atatürk’ün yeri doldurulamaz. Atatürk’ün Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunda vermiş olduğu mücadeleler ve gerçekleştirmiş olduğu inkılapların daima takipçisi olduk. Ve onların geliştirilmesi kanaatindeyim.

-SİZCE BİR ADAY ADAYI SEÇİM ÇALIŞMALARINI NASIL YÜRÜTMELİDİR?

Benim kendime göre çizdiğim prensiplerim var. Bütün arkadaşlarımı takdir ediyorum, sağa-sola gidiyorlar, odalara, derneklere, muhtarlıklara gidiyorlar. Ben böyle bir yol seçmedim. Ben kendime nasıl bir yol seçtim, aday adayı olduğumda şuna inanıyorum, beni aday adaylığı pozisyonundan aday pozisyonuna taşıyacak teşkilat Milliyetçi Hareket Partisinin Tarsus İlçe teşkilatı, Mersin İl Teşkilatı ve dolayısıyla genel başkan ve genel merkez yönetimidir. Ben ilk önce adayken çalışmalarımı ve kendi kabulümü bu topluluklara yapmam lazım. Yani aday olursam dışarıdaki bir sosyal kuruma ve bir odaya gidebilirim. O zaman bu ziyaretlerde sadece benim adaylığımı kolaylaştırıcı bir etki olur. Partimizin genel politikası açısından bütün arkadaşlarımızın buralara gitmesini takdirle karşılıyorum. Ama ben bir prensip kararı aldım. Aday oluncaya kadar panolara çıkmayacağım. Sosyal derneklerin ve odaların değerli zamanlarını ve vakitlerini aday adayı olarak almayacağım. Ben aday olursam bu ziyaretleri bir değil, 5 defa gerekirse yaparak, kendilerini usandıracağım. Benim partimin tabanına yönelik çalışmalarım var. Bu doğrultuda çalışmalarım var. 2 hafta önce kendi akrabalarım ile ilçe teşkilatının toplantısına katılarak aday adaylığı dilekçemi verdim. Geçen haftada Tarsus Ülkü Ocakları başkanlığına giderek, bir gençlik kuruluşumuz olan Tarsus Ülkü Ocaklarının desteğini istedim. Kadın Kollarımızı ziyaret ettik. Ziyaretlerimiz kademe kademe devam ediyor. Ben böyle bir yol çizdim. Şov yapmamak için elimden geldiği kadar sade yürütüyorum çalışmalarımı. Hiçbir arkadaşıma gereksiz yere şov yapmak istemiyorum. Sadece sade ve kısıtlı bir topluluk ile gitmemim tek amacı budur.

-SİZCE MHP’DEKİ ADAY ADAYI BOLLUĞUNUN SEBEBİ NEDİR?

Sebebi çok açık. MHP Tarsus’ta, Mersin’de hatta Türkiye genelinde mahalli seçimlerde çok güçlü olan bir partidir. Halkımızın teveccühü MHP’den yanadır. Aday adaylarımızın bolluğu mevcuttur. Şuanda benim bildiğim kadarıyla 10 tane arkadaşımız var. Her biri birbirinden değerli arkadaşlarımızdır. Hepsi senelerdir partimizin içerisinde aktif olarak yer almış arkadaşlarımızdır. İnanın bana tüm samimiyetimle söylüyorum, bu arkadaşlarımızdan hangisi aday olursa partimizi Tarsus’ta başarıya götürecektir. Ama bir nokta var, ben en iyi temsil ederim düşüncesindeyim. Hepsine de başarılar diliyorum buradan.

-HAYATTAKİ EN BÜYÜK HAYALİNİZ NEDİR?

Nasıl bir Tarsus istiyorumla aynıdır bu soru. Hayatımdaki en büyük hayal, denizle bağlantısı olan yeşili bol olan imarı düzenlenmiş bir Tarsustur.Şöyle Eshab-ı Keyf tepesine çıktığınız vakit önünüzdeki tepelerden aşağıya doğru inen bir konut alanı, eski Tarsus’un üstünde tarihi dokunun ortaya çıktığı restorasyonu yapılmış eski kent alanı, sanayinin belli yerlerde toplandığı bir yapılaşma ve nato yolunun altında yemyeşil bir tarım arazisi, böyle bir Tarsus hayattaki en büyük hayalimdir.

Beni bu hayatta memnun edebilecek en büyük hayalim budur. Allah bana kısmet ederse ben ilk önce Tarsus’un imarına bir düzen vereceğim. Eski Tarsus’un üstünü tarihi, turistlik bir saha olarak meydana getirmeyi düşünüyorum. Tabiî ki burada hükümetlerin desteği olacaktır belediyenin gücünün yeteceği olaylar değil bunlar ama şuna inanıyorum, geçenlerde Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı bir açıklama yaptı; ‘Türkiye’deki tarım toprakları tükenilmez değil, topraklarımızı heba ediyoruz, bu milletin bu devletin bu topraklara ihtiyacı var.’dedi. Bu açıklamalara canı gönülden katılıyorum. Tarsus’ta imar konusunda yapacağımız düzenlemeler, bu düzenlemeler sonucunda çıkacak olan inşaat sahaları zaten Tarsus’un ekonomisine bir hayat getirecektir. Şuna inanın eğer Tarsus’un imarını düzgün yaparsak Mersin’de Organize Sanayi bölgesinde gelişmekte olan bir çok sanayi kuruluşunun da  tercihleri Tarsus olacaktır. Öyle bir duruma getirebilmeliyiz ki, Tarsus, Mersin vilayetinin sanki oturulması arzu edilen, oturulması en arzu edilen bölgesi olsun.

-PEKİ MAHMUT TAT’IN MERSİNDEKİ ADAYLIK SÜRECİ SİZİN ÇALIŞMALARINIZI NASIL ETKİLEYECEK? KAMUOYUNDA TUFAN KÜRKLÜ MAHMUT TAT’IN ADAMI DENİYOR. MAHMUT TAT MERSİN’E, TUFAN KÜRKLÜ TARSUS’A ADAY OLACAK DENİYOR. SİZ NE DİYORSUNUZ?

-Mahmut Tat’ın çok iyi bir arkadaşıyım. Sadece Mahmut Tat’ı her konuda, onun doğruluğuna, dürüstlüğüne, çalışkanlığına inandığım için arkadaşıyım. Eğer Mahmut Tat hata yapsaydı, onun yanında yer almazdım. Mahmut Tat bir çok şeyi, doğru ve dürüst yaptığı için, ben Mahmut Tat’ın arkasındayım. Mahmut Tat’ın benim desteğime ihtiyacı yok. Evet belki benim Mahmut Tat’ın desteğine ihtiyacım vardır. Çünkü o 12 yıldır Milliyetçi Hareket Partisinin burada il başkanıdır. Mahmut Tat’ın adamı değilim, dostuyum, arkadaşıyım. Ama Mahmut Tat’ında desteğine Tarsus belediye başkan adayı olmak için ihtiyacım var. Bunu da konuşmak gerekir. Mahmut Tat’ın Mersin Büyükşehir Belediye başkanı olması için benim desteğime ihtiyacı yok. Çünkü 12 yıldır il başkanı. Çünkü doğruları konuşmamız lazım. Kaypak, yanlış, taban politikası, şuna iyi, buna iyi yok arkadaş böyle bir şey yok. Mahmut Tat benim arkadaşımdır, dostumdur, çok yakın arkadaşımdır. Doğru bildiğim her konuda desteklerim. Oda doğru bildiği yerde beni destekler. Eğer bir hata yapsam, ‘Bana arkadaş hata yaptın böyle yapmamamız lazım’ der. Bende ona bunu diyecek kadarım. Bakın çok açık söylüyorum, tekrar vurguluyorum Mersin Büyükşehir belediye Başkanlığına Mahmut Tat gelirse bu memlekete çok iyi hizmet eder. Ama onun o mevkiye gelmesi için Tarsus belediye başkan aday adayı Tufan Kürklü’ye ihtiyacı yok, gerçeği konuşalım. Benim Tarsus’a aday olmak için Mahmut Tat’ın desteğine ihtiyacım var. Onun desteğine ihtiyacımın olması onun adamı olmamı gerektirmiyor. Eğer biz onunla beraber yola çıkmış isek, elbetteki birbirimizi destekleyeceğiz. Bundan doğal bir şey yok.

-TARSUS İÇİN DÜŞÜNCELERİNİZ NELERDİR?

-Tarsus için hala bir çok şeyin eksik olduğu kanaatindeyim. Parklar yapıldı, eksiklikler var. Yollar yapıldı, eksiklikler var. Yapılan hizmetlerin hepsini takdir ediyorum. Eleştirmiyorum, ama yolların daha geniş yapılması gerektiğini düşünüyorum. Tarsus’ta bir mahallenin yolunun on metreden aşağı olmaması lazım. 91 yılında ben Rusya’ya gittim, 1800’lü yıllarda adamlar Fransız şehir uzmanlarını getirmiş, geniş meydanlar, geniş anlar, yeşil alanlar yapmış ve bütün alt yapı oradan geçiyor. Gaz, telefon, elektrik oradan geçiyor. Yolu daraltayım, orasını keselim, burasını kesim öyle şeyler yok. Bütün alt yapı çalışmaları toprak sahanın altında.

Bizim Tarsus’ta Adana Bulvarı karşımızda bulvar diyebilirmisiniz, ben bunu derken mevcut belediye başkanını kesinlikle eleştirmiyorum, yanlış anlaşılmasın, bu belediyeye çok hizmet etmiş, ama bunları planlayanların eksiklikleri var. Yeşil mahallesinin altında yol genişletilecek, mahkeme kararı ile yol tekrar daraltıldı, niye daraltıyorsun sen buranın belediye başkanından veya burada hizmet veren mühendislerden daha mı iyi biliyorsun mahkeme başkanı? Geniş yolu tekrar daraltıyorsun. Böyle saçmalıklar var, bunların kanunlarla düzeltilmesi gerekiyor. Hükümetlerin bu konuda eksiklikleri var. Belediye başkanlarının, belediye meclisinden çıkan kararlar göz ardı ediliyor. İhtiyaç neyse çalışmalar ona göre şekillendirilmelidir. Ben belediye başkanı olsam kentsel dönüşüm mekanizmasını çok hızlı çalıştırırım. Vatandaş evini alsın. Vatandaş ne bekliyor, eski evini yıkmak için yeni ev bekliyor. Müteahhit ne bekliyor? Normal bir kar vermemiz gerekiyor, aşırı bir kardan bahsetmiyorum. Müteahhit normal bir karını alacak. Eski evini veren vatandaş tekrar yeni evini alabilecek. Geniş yollar olacak. Yani müteahhitte alacağını alacak, herkes memnun ayrılacak. Burada ne yapılması gerekiyorsa, mahalle bazında olmadı parsel bazında ama genelde ada bazında bu memleketin şu anda imar planı yapılsa bile bu dediğim yol genişlikleri, kat yükseklikleri veya eski mahallelerin kaldırılması açısından hoşuma gitmiyor. O gece kondular yıkılmaz bu gün uyduruk briketlerden evle yapmışlar insanlar içine zor giriyor. Asfalt dökülmüş, yol yapılmış, kaldırım yapılmış evler aşağıda kalmış. Niye benim insanım orada otursun, niye ben insanımı daha rahat bir seviyeye çıkarmayayım. Ben belediye olarak buranın imar düzenlemesini yapsam zaten müteahhit oraya koşarak gider. O mal sahibine teklif edecek. Eski evini, toprağını bana sat sana daire verim diyecek. E ben orayı cazip hale getirim ki, bugün ki serbest piyasa, ekonomik düzeyde orayı cazip hale getirim ki, müteahhit orayı talep etsin. Eski binayı kaldırsın, yeni bina yapsın. İnsanlar daha rahat etsin. Belediyenin gayreti ile bunlar çözülebilir. Müteahhitleri toplarsınız, bir toplantı yaparsınız, Tarsus’un ileri gelen idarecilerini toplarsınız, tüm STK temsilcilerini de toplarsınız ve dersiniz, arkadaşlar çok radikal bir karar alacağız dersiniz. Bu memlekette bu sorunların çözülmesi lazım dersiniz bunları koordinasyonlarla çözeriz. Yeter ki, insanlarla bir araya gelelim ve hep birlikte sorunlarımızı çözelim. Sırtımızı dönerek bu memlekette hiçbir şey yapamayız.”dedi.

Tarsus Şehir Gazetesi

Son Güncelleme: 23.06.2013 23:46
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner241

banner183