12 Mart 2014 Çarşamba 16:04
3507 Okunma
Kocamaz “Kimin Elinde Ne Tür Belge Varsa Kamuoyuna Açıklasın”

Başkan Kocamaz, Selçukhan Restaurant’ta düzenlediği toplantıda, CHP Mersin Büyükşehir Başkan adayı, AKP Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ve AKP Tarsus Belediye Başkan Adayını sert bir dille eleştirdi.

Kimin elinde ne tür belge varsa kamuoyuna açıklamasını isteyen Başkan Kocamaz,  kimseden korkularını olmadığını, rakiplerinin iftira kampanyalarını bırakıp, projelerle yarışmaya davet etti.

Seçimlere kısa bir süre kaldığını vurgulayan Başkan Kocamaz, “Seçime 17 gün kaldı. 17 gün sonra sandığın başına vatandaşlarımız ve bizler gideceğiz ve inşallah hem Tarsus’umuzun, tüm ilçelerimizin hem köy ve beldelerimizin hem de Mersin’in, dolayısıyla ülkemizin geleceği konusunda bir karar verilecek. En son çıkan Büyükşehir Yasası’yla birlikte Mersin sınırlarının valilik sınırlarıyla örtüştürüldüğünü Tarsus, Yenice’den Anamur Kaledran’a kadar, Gülek, Çamlıyayla’dan Mut’a Gülnar’a kadar tüm bölge artık büyükşehir sınırları içerisine alındığını hepimiz biliyoruz. Bu seçim sistemi ilk defa uygulanacak bir sistem ve tabi bununla ilgili de önceden bazı hazırlıkların yapılması gerekir idi. Ama maalesef Mersin’i 15 yıldır laylaylom anlayışıyla yöneten zihniyet 31 Mart için hiçbir hazırlık yapmış değil. Yani 30 Mart’tan sonra Mersin’in nasıl, hangi mekanlarda hangi personellerle, hangi araçlarla idare edileceğine ait bir çalışma henüz yok. Su ve kanalizasyon, itfaiye, mezarlık, ulaşım, toptancı halleri, otogarların nasıl işletileceği bunların sorumlularının kim olduğu belli değil. Bunlarla ilgili hiçbir araştırma hiçbir hazırlık yapılmamış hiçbir araştırmaya girişilmemiş. Bunlardan birkaç örnek vermek gerekirse 31 Mart günü Mut’un Dağpazarı köyünde bir ölüm olsa bunun defnedilmesiyle ilgili büyükşehir belediyesinin sorumlu personeli kimlerdir? Bu vatandaşlar vefat halinde kime müracaat edecektir? Vatandaşların kayıtlarını kimler yapacaktır? Bunlar belli değil. Oysa büyükşehir belediyesinin en azından bu geçiş döneminde ilçe belediyeleriyle bir yazışmaya girip 3 aylık bir dönem için böyle bir çalışmayı yapması gerekirdi. 30 Mart’ta bu görev ilçe belediyelerinde 31 Mart’ta büyükşehir belediyesinde. Yine 31 Mart günü Silifke’nin Uzuncaburç mahallesinde bir yangın olsa bu büyükşehir’in hangi birimine haber verilecek, büyükşehir buraya hangi personellerle, hangi araçlarla müdahale edecek belli değil. Yine 31 Mart günü Tarsus’un Kızılçukur köyü içme su hatlarında bir arıza olsa bu büyükşehirde kimlere bildirilecek belli değilSorumlu personeller kimlerdir, buna hangi araçlarla müdahale edilecektir maalesef belli değil. Yine Anamur’da 31 Mart günü belediye otobüsleri kime hizmet verecek belli değil. 31 Mart günü Erdemli haline giren ve çıkan araçları kim denetleyecek, bunlara gerekli belgeleri kim düzenleyecek belli değil. 31 Mart günü Tarsus otogarına giren ve çıkan otobüslerin kayıtlarını kim tutacak bunlarda belli değil. Maalesef 15 yıldır Mersin’i neme lazımcı bir zihniyetle adeta günlük 2 saat mesaiyle yöneten zihniyetin bunları düşünmesi, onlardan böyle bir hazırlığı beklemek abesle iştigal olurdu. Bunlardan daha hazin olanı Mersin’de 4. defa göreve talip olan bir ekibin ortaya koyduğunu düşündüğü ve milleti adeta aptal yerine koyduğu, milleti balık hafızalı zannettiği proje kitapçığıyla ilgili” dedi.
 

Macit Özcan’ın 2004-2009 ve 2014-2019 dönemlerini kapsayan iki proje tanıtım kitapçığını göstererek eleştiren Başkan Kocamaz, 2004-2009 kitapçığında yer alan 48 projeden sadece 4 tanesini hayata geçirdiğini, yeni dönem kitapçığında yer alan 18 projenin de 2004-2009 kitapçığında yer alan projelerle aynı olduğunu kaydetti.

Özcan’ın ‘büyük projelerim’ diyerek kamuoyuna sunduğu projelerin çoğunun bir yerlerden kopyalanan veya çalıntı projeler olduğunu iddia eden Başkan Kocamaz, Özcan’ın gazetelere verdiği ilanlarla aktardığı Anıt Meydan projesinin Cezayir’de bulunan ve milli sembol olan bir anıt olduğunu belgeleri ile gösterdi.
Başkan Kocamaz, “Bunlar, kes, kopyala, yapıştır mantığıyla oradan buradan toplanmış çalıntı projelerdir. Vatandaşa, Mersin’e ancak bu kadar saygısızlık olabilir. Anıt Cezayir’den, entegre katı atık imha tesisi Alaska’dan, kavşak Çorum ve Aydın Belediyelerinden, kapalı otopark Ankara’dan, sahil projesi Ordu Belediyesi’nden alınmış ve fotoğrafları izinsiz olarak kullanılmıştır” diye konuştu.
Bu projelerin, Özcan’ın akrabaları ve yakınlarından oluşan proje ekipleri tarafından izin alınmadan fotoğraflarıyla kullanıldığını belirten Başkan Kocamaz, Özcan’ı hazırladığı projeleri basının önünde açıklamaya davet etti.

Başkan Kocamaz konuşmasını şöyle sürdürdü: “Yine Tarsus’ta maalesef sadece bizi eleştirerek, bize çamur atarak yada bize hakaret ederek siyaset yapmayı kendilerine yol seçenler ne kadar aymaz, ne kadar cahil, ne kadar insanların şerefi ile, haysiyeti ile oynuyorlar. Bunları da sizlerin takdirine bırakmak istiyorum. Mersin Büyükşehir’de Sayın Mustafa Sever’in de bugüne kadar ortaya koyduğu hiçbir proje de yok. Billboardlarda da dikkat ederseniz. Biz Antep’te yaptık, Konya’da yaptık, İstanbul’da yaptık gibi ifadeler var. Kendisine ait hiçbir olay, hiçbir hazırlık yok. Her yerde de, gittiği yerlerde adeta kendisi hükümetin bütün icraatlarını yapmış gibi kendisini lanse etmeye çalışıyor. Bunlar maalesef bu bomboş vizyonlarıyla bu memleketin bir beş yılına tahakküm edip 17 Aralık’tan bu yana yaşanan hadiseleri ülke genelinde yaygınlaştırmak istiyorlar. Tabi bu seçim öncesi AKP genel merkezi bütün ilçelere, bütün teşkilatlarına birer yazı yazıyor. Diyor ki; biz bulunduğumuz bölgede belediyeleri nasıl alırız, nasıl bir çalışma yürütmemiz lazım bu konuda birer rapor verin diyor. Tarsus ilçe teşkilatının hazırladığı rapor. AKP Genel Merkezine gönderdiği rapor. Şimdi bakalım Soru 1- Ak Partinin Mersin ilinde ve ilçelerinde Ak Partili olmayan belediyeleri eleştireceği unsurlar nelerdir. Buradaki zatı muhterem bu raporları oraya gönderiyor. Niye ben ona yalan rüzgarı diyorum. şimdi burada ortaya çıkacak. Bunlar Tarsus, Türkiye’nin en pahalı suyunu içen ilçesidir diyorlar. Suyun fiyatı yaklaşık 5 TL’dir diyorlar. Değerli arkadaşlar internetten de bakabilirsiniz. Tarsus, Adana, Ankara, Mersin, İzmir içme sularıyla ilgili rakamları araştırabilirsiniz. Gerçekleri göreceksiniz.

Bu belediyede biz göreve geldikten sonra bir tane ispat etsinler makbuzsuz herhangi bir kişi para aldı, onun cezasını ilk başta biz veririz. Adli makamlara da götürür, kendimiz teslim ederiz. Ama burada sırf siyaset olsun diye, böyle çamur atmaya kalkışanları da eğer ellerinde belge var yapmıyorlarsa, vatandaşlık görevini yapmıyor diye vatandaşımıza da şikayet ederiz. Ama iftira atıyorsa, attığı çamuru ispat edemiyorsa onları Allah’a havale ederiz.  

Hepsinden daha önemlisi ve Allah korkusu olmayanı benim için diyor ki,  belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, 1994’de ilk belediye başkanı olduğunda tek bir bisikleti var iken bugün serveti paha biçilmez bir noktadadır. Örnek, Tarsus ve Çamlıyayla’daki villaları.  Bu aymazlığında ötesinde bir şey. Çünkü Burhanettin Kocamaz bu piyasaya, ticaret hayatına yeni atılmış birisi değil. Eğer gerçekten sen siyaset yapacaksan gidersin vergi dairesine Burhanettin Kocamaz ne zamandan beri ticaretin içerisinde oradan belgeleri alırsın konuşmanı da ona göre yaparsın, ayağın yere basar. Ben 1986 yılından sonra Lisan-Fen Dershanesi’nin 10 ortağından biriyim. 1987 yılında Kocamazlar Tarım İnşaat’ı kurmuş ve işyerini açmış birisiyim. 1989 yılında Küçükminare karşısında 2. işyerimi Sayın Salim Eker’le beraber açtık. 3.işyerimi 1991 yılında kardeşimin askerlikten ayrılıp gelmesinden sonra Abacı İşhanı’nda açtım. 1992’de parti yönetimine girdiğimde 3 tane işyerim vardı. İşlerim tam düzene girmişken bunları feda ettim. 1994’de belediye başkanı olmasaydım belki Tarsus’un maddi olarak en zenginlerinden, güçlülerinden birisi olurdum. Araştırmadan tek bir bisikleti vardı diye söyleyebiliyorlar. Bunları Allah’a havale ediyorum.”Oğlu ile ilgili iftiralara cevap veren Başkan Kocamaz, “Yine belediye başkanı Burhanettin Kocamaz’ın oğlu Mustafa Kocamaz inşaat mühendisidir aynı zamanda müteahhittir, oğlu yaklaşık 8-9 yıldır inşaat mühendisi olmasına rağmen 70 binin üzerinde proje çizdi diye gözükmektedir. Böyle bir şey nasıl söylenebilir. Tarsus’ta 1868’den bu yana belediye kurulduktan bu yana işyerleri dahil toplam su abonesi 75 bin, bunun 18 bin civarı iş yeri. Burhanettin Kocamaz göreve geldiğinden bu yana 20 yıl boyunca 7373 inşaat ruhsatı verilmiş. Yani yılda yaklaşık 350 tane eder. Ama burada sadece Mustafa Kocamaz’ın 70 binin üzerinde proje çizdiğini söylüyor.  Bunlara sorarsan bırakın Tarsus’u, Türkiye’deki bütün işyerlerini Mustafa Kocamaz yapmış. Mustafa Kocamaz’ın 10 yılda 2004 yılından bu yana çizdiği projeleri çıkardım.  1 ve 2 katlı yapı ruhsatlarında proje yada fenni mesuliyeti Mustafa Kocamaz tarafından üstlenilen yapı ruhsatı 75 tane, 3 ve daha yüksek katlı imzaladığı ruhsatta 106 tane olmak üzere toplam 181 tane. 10 yılda her yıl için 18 tane proje düşüyor. Zaten İnşaat Mühendisleri Odası’nın belirlediği bir rakam var. Yılda ister tek proje çiz ister 50 proje çiz toplamı 30 bin m2’yi geçemez diyor. Bunları bilmeyen insanları bir şekilde kandırıyorlar. Bunu kamuoyunun vicdanına bırakıyorum ve bunları Allah’a havale ediyorum” dedi.
Son Güncelleme: 13.03.2014 13:47
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
seyyah 2014-03-13 11:15:27

büyüksüb başkan kocamaz. allahın izniyle mersine başkan olacak hizmetin ve huzurun nasıl yapıldığını bütün mersinli kardeşlerimize göstereceksin.allah yolunu açık etsin başkanım

banner241

banner183