06 Nisan 2013 Cumartesi 22:57
1653 Okunma
Kocamaz Halka Radyodan Seslendi

MERSİN (Tarsus Online Haber) - 20 yılda yapılan hizmetlerle Tarsus’un her geçen geliştiğini, değiştiğini söyleyen Tarsus Belediye Başkanı ve Mersin Büyükşehir Belediye Başkan A.Adayı Burhanettin Kocamaz, bugün konumuyla örnek modern bir kent olduğunu söyledi.

Flaş FM, Time FM ve Tempo FM radyolarına canlı yayın konuğu olan Belediye başkanı Burhanettin Kocamaz, Tarsus’ta yapılan hizmetleri ve Mersin’de yapacağı projelerinden bazılarına yer verdi.

Erman Geçim, Ayşe Şahin ve Ali Kemal Köseoğlu’nun sorularını canlı yayında cevaplayan Başkan Kocamaz, 30 Mart 2014’te yapılacak yerel seçimde Mersin halkının duyarlı davranacağını söyledi.

Ülkenin ve Mersin’in zor bir dönemden geçtiğini vurgulayan başkan Kocamaz, “Ülkemiz ve Mersin’imiz zor bir dönemden geçiyor. Ellerinde şimdi bir fırsat var bu son bir yılı en iyi şekilde gözlemleyip 2014 Mart sonunda yapılacak seçimlerde hem kendi gelecekleri hem Mersinin geleceği hem ülkenin geleceği özellikle de gençlerimizin geleceği yönünden bir karar verecekler. Şimdiden hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Tarsus ömrümün üçte birinde görev yaptığım bir kent. Ömrüm Tarsus’ta geçti ama görev olarak üçte biri belediyede geçti. Tabii bu 20 yıllık dönem içerisinde halen Tarsus’a talip olmayı düşünmüş olsaydık, bu yasa çıkmamış olsaydı halkın %80’ninin desteğini hissettiğimiz bir kent. Bu destek bugünde devam ediyorsa demek ki Tarsus’a çok şeyler katmışız, hizmetler yapmışız. Siz bir soru sordunuz Tarsus’a neler yaptınız ki halk arkanızda dediniz. Bende kısa bir cevap vermek istiyorum. Neler yapmadık ki Tarsus’ta. Tarsus’ta parmağımızın değmediği hiçbir alan kalmadı. Tabii teknoloji ilerliyor, dünya ilerliyor, ülkeler gelişiyor ilerliyor Tarsus’ta bundan nasibini aldı. Ama mükemmelliğin sınırı yok. Yani bugün her şeyi dört dörtlük yaptım dersiniz yarın eğer çağa ayak uyduramazsanız gelişime ayak uyduramazsanız sırtınızı dönerseniz geri kalmış olursunuz. Ben şunu söylemek istiyorum Tarsus çağlar boyu görmediği hizmeti 20 yılda gördü, değişti, gelişti her şeyden önce altyapısı gelişti kendisinin farkına vardı. Dini ve kültürel değerleriyle birlikte hem geçmişine sahip çıktı hem geleceğine yön verdi ve dolayısıyla bir marka kent haline dönüştü. Elbette daha yapılacak çok işler var. Bugün mücadelesini verdiğimiz hizmetlerden bir kısmı hala hayata geçmemiş durumda. Mesela Sahil Bandı Turizm Projesi 1994’ten sonra gündeme geldi artık yatırım aşamasında. Havaalanı projesi 1995’ten sonra gündeme geldi şu anda yatırım başlıyor. Karboğazı ki o dönemde hiç kimsenin bilmediği farkına varmadığı üstü küllenmiş bir tarih olarak duruyordu. Çalışmalar bizim dönemimizde başlatıldı ve bugün turizm bölgesi ilan edilecek konuma geldi. Şu an Tarsus’un bir sıkıntısı var istihdam. İşsizlik had safhada. Ülke genelinde yaptırdığım araştırmada işsizlik problemi %29,5 oranıyla Mersin’de bir numaralı sorun olarak görülüyor. İkinci sırada altyapı görünüyor. Tarsus’ta çok şükür altyapı %100’e yakın bir oranda çözülmüş durumda. Elbette daha yapılacak işler var ama bundan sonra bunların büyük bir kısmı büyükşehire geçiyor. İnşallah bundan sonra cenabı Allah nasip ederse halkımız destek verirse kaderimizde varsa alnımıza yazılmışsa eksik kalan problemleri de Mersin Büyükşehir marifetiyle sadece Tarsus için demiyorum Mersin genelinde Yenice’den Anamur’a kadar olan bir bölgede inşallah hep birlikte çözeceğiz” dedi.
 
BİZ MERSİN’E NEFSİMİZ İÇİN ADAY OLMUYORUZ. VATANDAŞ BUNU TALEP ETTİĞİ İÇİN ADAY OLUYORUZ
 
Vatandaştan gelen talep üzerine aday olduklarını kaydeden başkan Kocamaz, “Bazı kişiler halkın kafasını karıştırma çabası içersinde bazı soruları empoze ediyorlar. Burhanettin Kocamaz tükürdüğü tükürüğü yalamaz. Burhanettin Kocamaz daha önce ne söylediyse söylediği sözün arkasında durur. Burhanettin Kocamaz olarak bu yasa çıktığı takdirde bir daha Tarsus’a değil belediye başkanlığına aday olmayacağımı genel merkeze söyledim. Ama orada bana söylenen başkanım hemen kararını verme zaman neyi gösterir bilinmez belki büyükşehire aday olursun dediler. Bu talepler doğrultusunda vatandaşlarımızın bizi zorlamaları doğrultusunda yaptığımız araştırmalarda da ismimiz ön plana çıktığı için biz vatandaşın beklentisine cevap vermek zorundayız düşüncesiyle aday olduk. Biz Mersin’e nefsimiz için aday olmuyoruz. Vatandaş bunu talep ettiği için aday oluyoruz. Beklentilere cevap vermek için aday oluyoruz. Yaptırdığım ankette ismim çıkmamış olsaydı ben kesinlikle büyükşehire adayım demezdim.  4 dönem başarı bir şekilde belediye başkanlığı yapmış bir kişi seçim kaybetmek ister mi? Ben bir ifade kullandım dedim ki dibini görmediğim suya girmem. Eğer kaybedeceksem orada adayım diye zorlamaya gerek yok üstelik zorladığınız zaman partinizin de önünü kesmiş olursunuz. Buna hakkınız yok. Mersin’in önünü kesmiş olursunuz buna hakkınız yok. Biz vatandaşlardan gelen talep ve yaptırdığımız anket neticesinde ismin ön plana çıkmasından dolayı vebalde kalmamak düşüncesiyle varız dedik. Ben büyükşehir olsa da olmasa da bir daha Tarsus’a aday olmayacağım” şeklinde konuştu.
 
MHP’DE VE VATANDAŞLARDA BİR HEYECAN OLUŞTU

Yaptığı gezilerde MHP’de ve vatandaşlardan bir heyecan gördüğünü söyleyen Başkan Kocamaz, “Gerçekten şu anda MHP’de müthiş bir heyecan oluştu vatandaşta bir heyecan oluştu. Geçmişte MHP’de siyaset yapıp çeşitli nedenlerle bir kenara çekilen insanlar kalbimizde bir kıpırdanma oldu yeni bir heyecan yaşıyoruz onun için ortaya çıktık diyorlar. Burhanettin Kocamaz’da MHP’nin adayı olarak çıkıyor. Her zaman söylediğim gibi belediye başkan adayları partiden aday olarak çıkar seçim sonucunda göreve geldikten sonra partisini bir kenara koyup herkese eşit mesafede hizmet götürmenin gayretini güder. Burhanettin Kocamaz bunu Tarsus’ta başardığı için Mersin’de bir sevgi seli oluşmuş. Mersin halkı hep birlikte Mersin’i bu çirkin görüntülerden yanlış uygulamalardan kurtaralım düşüncesiyle partili partisiz bu işi insanlar sahiplenmiş durumda. Ben ikinci bölgeye gittiğimde çok büyük bir heyecan duymuştum Mersin merkezle ilgili net bilgim yoktu. Ama burada gördüm ki ikinci bölgeden az değil en az o kadar büyük bir heyecan var. Değişik kökenden, değişik inançtan, değişik partiden böyle bir konsensüs oluşturmuş görünüyorlar. Önemli olan partimizin yakın bir tarihte bize söylenen Nisan sonuna kadar adaylık belli olacak. Adaylık belli olduktan sonra vatandaşımızın heyecanını kazasız belasız her hangi bir yanlış yapmadan seçime, sandıklara kadar taşımak bizim asli görevimiz olacak. Ben  genel başkanımızla son kez görüştüğümde ‘son anketlerde MHP’nin trendinin zaten arttığı gözleniyordu.’ Bende ‘Mersin’i inşallah size hediye edeceğiz Mersin’de kazanıp sizi Mersin’de ağırlayacağız’ ifadesini kullandığımda inşallah, ‘çalışmaları bende takdirle izliyorum. Mersin’deki güzel haberleri de devamlı takip ediyorum’ dedi.
Benim hesabıma göre Mersin’de 1.150.000 civarında seçmen var. Şu anda 350-400bin arasında bir oy almak gerekir diye düşünüyorum. Biz bu oyu çok rahat bir şekilde alacağız. Mersin’de bu söylediğimiz rakamında üstünde sürpriz oylar çıkabileceğini tahmin ediyorum” ifadesini kullandı.

1994’TEN BU YANA OYLARIMIZ HEP ARTTIRDIK
 
Göreve seçildikten bu yana oylarını hep artırdıklarını vurgulayan Başkan Kocamaz, “Şu an Mersin’de kazanılmış bir şey yok. Ancak bundan sonra gayret gösterilerek kazanılabilir. Benim üzüntüm şu MHP 1994’de bizim göreve geldiğimizde Tarsus, Anamur, Huzurkent, Esenpınar ve Çarıklar ile 6 belediye kazanmıştık. Daha sonra bu belediyelerin gayretli çalışmaları neticesinde 1999’da oylarımız hep artarak bugünlere geldi. Ve son seçime kadar da MHP Mersin’de hep bir numaraydı. Türkiye’de AKP rüzgarı eserken dahi Mersin’de biz bir numara olduk. Türkiye’de referandumda Mersin’de %70’lere varan ret oyu çıktı. Böyle bir kentte MHP son milletvekilliği seçiminde oy kaybetti ve üçüncü parti konumuna geldi. Bu net bir durum değil 1999’da altıncı milletvekilliğini çok az bir oyla kaybettik. Eğer oralardan bugünlere gelindiyse ve Mahmut Bey 12 yıldır il başkanı. Dolayısıyla Mersin’de nişanlı biri var mı? Yok mu? Belli değil. Mersin bu konuma geldiyse kendisini yargılamalı” dedi.
Başkan Kocamaz konuşmasını şöyle sürdürdü: “Yaptığım hiç bir şeyden pişman değilim. Eğer çok büyük işleri bekletip yapayım derseniz o işi de yapamıyorsunuz ondan öncekileri de yapamıyorsunuz. Tarsus’a şehir merkezine bir hayvanat bahçesi yapıldı şimdi öbür tarafa götürülüyor diye eleştiri yapılıyor. Tarsus Belediyesi neyden zarar etmiş. O hayvanat bahçesi ilk başladığında bu durumda değildi talepler neticesinde bu duruma geldi. Şu anda yeni yerine taşınacak ve iyi ki de yapmışız. Çünkü şimdi ne Adana ne Mersin hayvanat bahçesi yapamıyor. İzin vermiyorlar. Niye? Tarsus’ta hayvanat bahçesi var diye. Eğer biz o öncülüğü yapmamış olsaydık Tarsus bu hareketten mahrum kalacaktı. Şimdi biz orayı ufak rötuşlarla bir gençlik merkezi haline getireceğiz yani orası bir hareket merkezi olacak. Yapıldığı zaman herkes görecek. Geçmişteki ölü binaları harekete geçiriyoruz eski belediye binasını otele dönüştürüyoruz.”
 
MERSİN’İN TÜM BÖLGESİNE EŞİT HİZMET GÖTÜRECEĞİZ          

Tüm ilçelere eşit hizmet götüreceklerini söyleyen Başkan Kocamaz, “Tarsus halkına geçmişten bu yana her zaman yanımızda oldukları için, destekleri için, dört dönem başımızı yere eğdirmedikleri için teşekkür etmek istiyorum. Tarsus’a hizmet güzel bir olay onun hazzını bu halk bize yaşattı Cenabı Allah nasip etti.  Şimdi 2014 yılında yapılacak yerel seçimler dolayısıyla Mersin büyükşehire yine Tarsusluların desteğiyle talip olduk. Ben Tarsusluların her zamankinden daha duyarlı olacaklarına inanıyorum. Hep denir ya Tarsus ihmal edildi kapı arkasına itildi hak ettiği değeri alamadı diye inşallah biz bu görev bize nasip olursa Tarsus’u değil, Mersin’in 13 ilçesini de aynı mantaliteyle değerlendirmek istiyoruz. Hangi ilçenin hakkından Büyükşehir ne kadar pay ayrılmışsa o payların tamamını hesapları da tutarak yine o ilçelere harcamak o ilçeleri konumundan geri götürmemek hatta Büyükşehir kaynaklarıyla daha da ileri götürmek gibi bir planımız, projemiz var. Eğer bunu başlatabilirsek biz o görevden ayrılmış olsak da ilçeler haklarının peşine düşer sonuna kadar haklarını savunurlar düşüncemiz var. Biz sisteme talibiz. Büyükşehir’de sistem oluşturmaya talibiz. Tarsus Belediyesinde nasıl 11 yıldır yaptığımız bir kalite çalışması var vatandaşımıza en iyi hizmeti en kısa yoldan en kaliteli biçimde en kısa sürede ulaştırmak gayemizse bu sistemi Mersin’e de yaymak istiyoruz. Mersin bugünkü konumunu gerçekten hak etmiyor. Hala şehir içerisinde bir raylı sistem çözülememiş. Türkiye de şu anda 16 tane büyükşehir var. Bu büyükşehirleri gidip gördüğünüzde Mersin’in onlarla kıyaslanamayacağını görürsünüz. Mersin doğal güzellikleriyle, deniz kenarı olması ve sıcak iklim kuşağında bulunması nedeniyle her mevsim hizmet edilebilecek bir kent. Soğuk memleketlerde yapılan o güzel peyzaj çalışmalarının Mersin’de yapılamadığını görüyorsunuz buda gerçekten Mersin’e yakışmıyor. Mersinlilerin bu seçimde çok duyarlı olacaklarını düşünüyorum ve Mersin’i Mersin’in tüm unsurlarıyla birlikte ayağa kaldıracağımızı, Mersin’i Mersin’de yaşayan insanlara layık barış, huzur ve kardeşlik kenti haline getireceğimizi tüm ilçelerle birlikte yapılan hizmetlerden Mersin’in tamamından Mersin sınırları içinde yaşayan tüm insanlarla birlikte tüm Türkiye’nin ve dünyanın faydalanacağını Mersin’in adına yakışır bir tarih, kültür ve turizm kenti olması gerektiğini limanıyla beraber, serbest bölgesiyle birlikte organize sanayilerin yenilerinin ilavesiyle birlikte Mersin’deki işsizliği daha aşağılara çekmek için gayret göstereceğimizi belirtmek istiyorum” şeklinde konuştu.

Son Güncelleme: 06.04.2013 22:57
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner241

banner183