09 Haziran 2013 Pazar 20:16
2385 Okunma
Başbakan Erdoğan, Toplu Açılışlar İçin Mersin’de/Video Haber

MERSİN (Tarsus Online Haber) - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 20-30 Haziran 2013 tarihleri arasında düzenlenecek olan 17. Akdeniz Oyunları kapsamında yapımı çalışmaları biten  tesislerin toplu açılışlarını yapmak üzere İstanbul'dan geldiği özel uçak "ANA" ile saat 12.23'te Adana Havalimanı'na gelen Başbakan Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu ve Ankara Milletvekili Yalçın Akdoğan'ı, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, milletvekilleri ve öteki yetkililer karşıladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, olaylara katılanların yüzde 95'inin Gezi Parkı'nı bilmediğini, hayatlarında Gezi Parkı'na gitmediklerini ifade ederek, "7 ay sonra yerel seçimler olacak ilk dersi demokratik yollarla sandıkta vermenizi istiyorum"...
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, olaylara katılanların yüzde 95'inin Gezi Parkı'nı bilmediğini, hayatlarında Gezi Parkı'na gitmediklerini ifade ederek, "7 ay sonra yerel seçimler olacak ilk dersi demokratik yollarla sandıkta vermenizi istiyorum" dedi.

Erdoğan, yaptığı konuşmada Gezi Parkı olaylarına değinerek "Onlar bu ülkenin başbakanına küfredecek kadar alçaktır. İnancınıza güveniyorsanız, inançlılardan korkmayınız" ifadelerini kullandı. Erdoğan, Mersin'de Akdeniz Oyunları için yapılan tesislerin toplu açılışına katılmak üzere Adana'ya geldi.


FOTO GALERİ İÇİN...TIKLAYINIZ..

-ERDOĞAN: "POLİSİMİZİ BUNLARA YEDİRTMEYECEĞİZ"

VIP girişinin önünde hazırlanan seçim otobüsünde yaklaşık 10 bin kişiye seslenen Başbakan Erdoğan, "Hepimiz Tayyip’in askerleriyiz", "Dik Dur Eğilme Adana Seninle", "Polise Uzanan Eller Kırılsın" sloganları arasında konuşmasına başladı. Başbakan Erdoğan da, "Hiç endişeniz olmasın, siz bizimle beraber yürüdüğünüz sürece, dimdik ayakta duran bir AK Parti iktidarı vardır. Ve başbakanınız, genel başkanınız bu can bu tende olduğu sürece şunu bilesiniz ki, hiçbir şeyden Allah’ın izniyle yılmayız. Bizim bu dünyada sadece Rabbimize bir can borcumuz var. Kimseye değil" dedi. Milletin hizmetkarı olduklarını anlatan Erdoğan, şunları söyledi: "Hizmetlerimizi 76 milyona verdik, hiçbir zaman ayırım yapmadık. Batıda ne varsa doğuda o olacak, kuzeyde ne varsa güneyde de o olacaktır. Biz, etnik milliyetçiliğe, bölgesel milliyetçiliğe, her türlü milliyetçiliğe karşıyız. 76 milyonun partisiyiz dedik. Biz, sizleri Allah için seviyoruz. Yaratılanı yaratandan ötürü seviyoruz. Siz bize hangi rotayı çizdiyseniz o rotada yürüdük ve o rotada yürümeye devam edeceğiz"

-BU ÜLKENİN ÇEVRECİ BİR BAŞBAKANI VAR

Başbakan Erdoğan, konuşmasında "Dimdik durun. Dik durun ama dikleşmeyin. Biz, az önce söylediniz ya o birkaç çapulcunun yaptıklarını yapmayız. Onlar yakarlar, yıkarlar. Çapulculuğun tanımı budur. Onlar kamunun mallarını yakıp yıkarlar, sivil vatandaşın esnafın dükkanlarını tarumar ederler, onlar sivil vatandaşın araçlarını da yakıp yıkarlar. Onlar bu ülkenin başbakanına küfredecek kadar alçaktır. İnancınıza güveniyorsanız, inançlılardan korkmayınız. Fikrinize güveniyorsanız fikir özgürlüğünden korkmayın. Söyleyecek bir şeyiniz varsa, bu ülkenin çevreci bir başbakanı var. Gelin onunla konuşun. Ama bu olayların çevrecilikle alakası yok" dedi.

Bu ülkede 10 yıl içinde 2 milyar 800 milyon fidan ve ağaç diken bir iktidara kimsenin çevrecilik dersi veremeyeceğini ifade eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "İnanın, onların yüzde 95’i bu olaylar çıkana kadar ‘Gezi Parkı nerede? diye sorun bilmezler. Bunlar hayatlarında Gezi Parkına gitmemişler daha. Ben orada doğdum büyüdüm. Şu an ne yapıyoruz, daha iyisini yapmıyor muyuz? Çevreyi tanımına uygun olarak yapıyor ve yapacağız"

Bir olacaklarını, diri olacaklarını anlatan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Fakat benim sizden bir ricam var. 7 ay sonra yerel seçimler olacak. Bunlara ilk dersi demokratik yollarla sandıkta vermenizi istiyorum. Dünyada yanlış yalan haber yapanlara siz en güzel dersi yine sandıkta vereceksiniz. Çünkü Türkiye'nin büyümesini, güçlenmesini hazmedemeyenler var. Düşünebiliyor musunuz, bu çevreci diye geçinenlere sorarsan, bunlar Türkiye’de hiçbir yatırımın yapılmasını istemezler. Neden? Çünkü bunların bu ülkede taş üstüne taş koydukları yok. Bunlara sorun, acaba bugüne kadar siz bu ülkede mensubu olduğunuz partiler kaç ağaç dikti? Bu kardeşiniz, İstanbul’a büyükşehir belediye başkanı olduğu zaman İstanbul çöldü. İstanbul'un caddeleri, orta yeri mahşer yeriydi. İstanbul’u ağaçlandıran bir belediye başkanıyım. Daha güzel bir Türkiye yapıyoruz. Ayrılık tohumları ekmek isteyenlere fırsat vermeyin."

-HADDİNİ BİLMEZ BİR MİLLETVEKİLİ

Bu ülkede hedeflerin saptırıldığını söyleyen Başbakan Erdoğan, şunları söyledi: "İşte bakıyorsunuz ana muhalefetin haddini bilmez bir milletvekili çıkıyor, genel başkanından tutun da aşağıya doğru büyük bir çoğunluğu aynı kafada. Benim polisime saldırıyor, hakaret ediyor. Yani bu polis kimin polisi? Bu polis Türk polisi, bu milletin polisi. İşte bir polisimizi şehit ettiler. Ama ahlaki değerlerden nasibini almamış olanlar, bunların mensupları cirit atıyorlar. Hatay’ın intikamı alındı diyorlar. Bunlar bu denli haddini aşmış bir siyasi parti. Biz bunlara uymayacağız ama polisimizi de onlara yedirtmeyeceğiz. Onlar bu milletin polisi, bu milletin içinden çıkmışlar. Bu milletin asayişi ve güvenliği için çaba veriyorlar. Yani bu meydanlara anarşistlere, teröristlere bırakmamak için mücadele veriyorlar. Adana’da şehit olan komiserime Allah’tan rahmet diliyorum, ailesine de başsağlığı diliyorum"

Erdoğan, konuşmasının ardından 2013 Akdeniz Oyunları için yapılan tesislerin toplu açılışını gerçekleştirmek için helikopterle Mersin'e gitti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 20-30 Haziran 2013 tarihleri arasında gerçekleştirilecek 17. Akdeniz Oyunları kapsamında yapımı tamamlanan tesislerin toplu açılışlarını yapmak üzere Mersin’e geldi. İki kobra helikopter de Erdoğan’ı taşıyan helikoptere eşlik etti. Helikopter, Mersin’e gelişinde önce oyunlar kapsamında yapılan tesisler üzerinde tur atarken, Başbakan Erdoğan, tesisleri havadan inceledi. Başbakanı taşıyan helikopter, daha sonra Polis Meslek Eğitim Merkezi’nin bahçesine indi. Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ile Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in eşlik ettiği Başbakan Erdoğan, buradan karayolu ile toplu açılış töreninin yapılacağı 7 bin 500 kişilik Servet Tazegül Spor Salonu’na geçti.

Başbakan Erdoğan, spor salonunda, 17. Akdeniz Oyunları kapsamında, yapımı 18 ay gibi kısa sürede tamamlanan aralarında 25 bin kişilik stadyum, 7 bin 500 kişilik Servet Tazegül Spor Salonu, 11 korttan oluşan tenis kompleksi, olimpik yüzme havuzu, atış poligonu, jimnastik salonunun da bulunduğu 54 spor tesisinin toplu açılışını gerçekleştirecek.

Öte yandan, Başbakan Erdoğan’ın gelişi dolayısıyla Mersin Emniyet Müdürlüğü tarafından geniş güvenlik önlemleri alınırken, aralarında Konya, Aksaray, Kahramanmaraş, Batman, Mardin, Nevşehir, Burdur, Yozgat, Gaziantep ve Mersin’in ilçelerinin de bulunduğu 14 ilden 380 personel kentte görev aldı.

Türkiye'de İzmir’den sonra 2. kez Mersin’in ev sahipliğinde düzenlenecek olan Akdeniz Oyunları’nda, 24 ülkeden 32 branşta, yaklaşık 4 bin sporcu mücadele edecek. Yabancı konuklarla birlikte oyunlar boyunca Mersin’e 8 bin civarında konuğun gelmesi bekleniyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Mersin’de 20 Haziran’da başlayacak 17. Akdeniz Oyunları kapsamında yapımı tamamlanan 12 tesisin toplu açılışını gerçekleştirdi. “Mersin, size bu yakışırdı” diyen Erdoğan, tesisler ve organizasyonun diğer ayakları için 800 milyon lira harcadıklarını belirterek, Mersin’de mini bir olimpiyata ev sahipliği yapacaklarını söyledi.
Başbakan Erdoğan, 20-30 Haziran 2013 tarihleri arasında düzenlenecek 17. Akdeniz Oyunları kapsamında yapımı tamamlanan tesislerin toplu açılışlarını yapmak üzere geldiği Mersin’de, Servet Tazegül Spor Salonu’nda binlerce partili tarafından karşılandı. 7 bin 500 kişilik salonun tribünleri ve sahasını yaklaşık 10 bin kişi doldururken, salon dışında da kalabalık vatandaş topluluğu Başbakan Erdoğan’ı dinledi. Başbakan Erdoğan’a eşi Emine Erdoğan, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ile Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik de eşlik etti.

Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, Mersinlileri selamlayarak, bugün açılış törenleri için geldiğini, 20 Haziran’da oyunlar için tekrar geleceğini söyledi. Sonbahara doğru Mersin’deki diğer açılışları yapmak için büyük bir mitingle yine burada olacağını dile getiren Erdoğan, “17. Akdeniz Oyunları’na ev sahipliği yapacak Mersin’i bugün bir kez daha tebrik ediyorum, başarılar diliyorum. Mersin, size bu yakışırdı. Size bu eserler yakışırdı. Güçlü bir Mersin için altyapısıyla üstyapısıyla AK Parti iktidarına Mersin yakışırdı, bunun adımlarını attık. 17. Akdeniz Oyunları için inşa ettiğimiz, bu oyunların ardından Mersin’e, Mersin gençliğine, tüm Türkiye’ye hizmet verecek olan bugün de açılışlarını yaptığımız bu eserlerin hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

Çok kısa bir süre içinde Mersin’de çok büyük işler başardıklarını vurgulayan Erdoğan, 17. Akdeniz Oyunları’nın Yunanistan’ın Volos kentinde yapılacağını, ancak Yunanistan’ın içinde bulunduğu ekonomik kriz nedeniyle oyunların orada yapılmasının mümkün olmadığını hatırlattı. Erdoğan, “Bizden ricada bulundular. Biz de yapılan bu öneriyi değerlendirdik, Türkiye olarak bu oyunları yapabileceğimizi komiteye bildirdik. Görüşmeleri yaptık ve hazırlıklara başladık. Normal şartlarda böyle büyük bir organizasyonun hazırlıklarına 6 yıl önceden başlanırdı. Ama biz sadece 18 ay öncesinden hazırlıklarımıza başlamamıza rağmen 20 Haziran’da açılışı yapılacak olan 17. Akdeniz Oyunları’na her boyutuyla mükemmel olarak hazır hale geldik. 18 ay içinde 11 yeni tesisi projelendirdik, ihale ettik ve inşaatlarını tamamladık. Ulaşımdan yeme-içmeye, konaklamadan güvenliğe, teknolojiden sağlığa kadar her alanda hazırlıklarımızı tamamladık. Sıfırdan inşa ettiğimiz tesisler ve onarım çalışmaları için yaklaşık 500 milyon liralık yatırımı gerçekleştirdik. Ayrıca oyunların cari harcamaları için de yaklaşık 300 milyon lira civarında bir bütçeyi seferber ettik. Ne oldu, 800 milyon. İnşallah 20 Haziran’daki muhteşem açılışta 24 ülkeden 6 bin sporcunun katılacağı 32 branşta yapılacak oyunlar Adana’dan Silifke’ye kadar Akdeniz sahilimizi bir bayram yerine çevirecek” şeklinde konuştu.

Konuşmasını, “Türkiye seninle gurur duyuyor’ sloganıyla sürdüren Erdoğan, şunları söyledi:

“Mersin’de Türkiye’nin bugüne kadar şahit olduğu en büyük spor organizasyonunu gerçekleştirecek, adeta mini bir olimpiyata ev sahipliği yapacağız. Akdeniz Oyunlarına hazırlık olarak inşa ettiğimiz 12 eserin açılışını yapıyoruz. Mersin’e söz verdiğimiz gibi söz veririz yaparız.”

“OLAYLARA AKLISELİMLE YAKLAŞIN”

Mersin’e 25 bin kişilik stadyum yaptıklarını ve gurur duyduğunu vurgulayan Erdoğan, “Buradan Mersin’in gençlerine sesleniyorum, mevcut stadın yıkılamayacağına dair bize ferman veriyorlar. Bakın her şeyden önce meselelere, olaylara lütfen aklıselimle yaklaşın. Birilerinin kayığına binmeyin. Mevcut stadın mukayese edilemeyecek bütün inisiyatiflerine sahip olan muhteşem bir stat yapıldı ve şu anda Mersin’in emrine verilecek ve sen öbür taraftaki ilkel bir stadın yıkımına karşı çıkacaksın. Birileri bir şeyler diyor, diyebilir. Biz, şu oyunlar için bütün istişarelerimizi yaptık, bütün projelerimizi hazırladık. Orayı engellemek isteyenler, siz ne yaptınız şu Mersin’de, önce onu söyleyin. Şu anda bu kadar tesisler yapılacak şimdi geleceksiniz oranın önünü keseceksiniz. Neymiş, ‘burası park olsun’. Onu git belediye başkanına söyle, o sana park yapsın” dedi.

Stadyumun 94 milyon lirayla projelendirildiğini ve 5 ay gibi kısa bir sürede tamamlandığını bildiren Erdoğan, açılış törenini burada yapacaklarını belirterek, “25 bin kişiyi o gün bu stadyuma bekliyoruz. Gümbür gümbür bir açılış yapacağız ve Mersin Akdeniz Oyunları’yla kendini literatüre yazdıracak. Bir başka eser bu salon. Adı Servet Tazegül Spor Salonu. Servet, Londra Olimpiyatlarında bize altın madalya kazandıran yavrumuz. Mersin’deki spor salonuna senin ardını vereceğiz dedik ve verdik” diye konuştu.

“Mersin’i bu büyük oyunlar sayesinde şimdi artık dünya spor gündeminin ilk sırasına taşıyoruz” diyen Erdoğan, eserlerin Mersin’e ve tüm Türkiye’ye hayırlı olmasını dileyerek, emeği geçen herkese teşekkür etti. Başbakan Erdoğan daha sonra, açılışa katılan tüm bakanlar, milletvekilleri ve Mersin protokolü ile birlikte 7 ayrı noktaya canlı bağlanarak tesislerin açılışını gerçekleştirdi. Erdoğan, açılışın ardından Mersin’den yine helikopterle ayrıldı.

Son Güncelleme: 11.06.2013 15:36
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Orhan taskal 2013-06-09 21:37:31

Bu vatan topraklarinda bir komutan oldu oda Mustafa kemal ataturktu biz Mustafa kemal in askerleriyiz senin degil haddini bilecek herkes elbet birgun hesap vereceksin biraz saygin olsaydi pasamiza son ve senin yetistirdigin kisiler devam ederdi ama olmayacaksin o koltukta o muhalefetlerde inecek o koltuktan sonunuz gelecek bu vatan size yar olmayacak

banner241

banner183