22 Mart 2012 Perşembe 15:40
5244 Okunma
Yavuz Selim Yeteneğini Bulacak


Yavuz Selim İlköğretim Okulu’nda öğrencilerin kendine güvenlerinin sağlanması, yeteneklerinin ortaya çıkartılması için rehber öğretmen Nurdan Arman öncülüğünde “Yavuz Selim Yeteneğini Arıyor Projesi” hazırlandı. Çağdaş eğitim sisteminde temel amacın; bireyin bedensel, zihinsel, duygusal ve sosyal yönden gelişimini bir bütünsellik hedefi içinde gerçekleştirmesi olduğunu söyleyen Yavuz Selim İlköğretim Okulu Rehber Öğretmeni Nurdan Arman, “Bu bakımdan okulun fiziksel ve sosyokültürel ortamı, öğrencilere sunulan sosyal ve sportif faaliyetlerin çeşitliliği, öğrencilerin yeteneklerini gösterme fırsatları bulabilmeleri ve geliştirme imkanlarının sunulması, yaşamlarını sürdürdükleri sosyal çevrenin yapısı öğrencilerin özgüvenlerinin gelişmesinde önemli rol oynamaktadır. Özgüveni yani kendisine duyduğu güven yüksek olan kişilerin kendileriyle barışık, çevreleriyle uyum içinde, olaylara gerçekçi bir gözle bakan, zorluklar karşısında kolayca vazgeçmeyen bireyler oldukları, ayrıca, akademik olarak başarılı, potansiyellerinin farkında olarak yaşadıkları genel kabul gören bir olgudur. Aile ortamında başlayan bu süreçte çocuk, okul çağına gelene dek olumlu veya olumsuz yönde bir benlik algısı oluşturur ve okul ortamında öğrenci olarak yeni bir rol ve kimlik edindiği sosyalleşme sürecinin basamaklarını tırmanmaya başlar. Okulda öğrenciden belli kurallara uyması, görev ve sorumluluklarını yerine getirerek başarılı olması beklenmektedir. Çocuk kendisinden beklenenleri gerçekleştirmek için çaba harcar, bunu yaparken de yetenekleri doğrultusunda başarılar elde etmek özgüvenini arttırır. Bazı durumlarda çocukların okula geldiklerinde kazandıkları olumsuz benlik kavramı, okulda sunulan sosyal faaliyetler sayesinde yeniden yapılanabilir” dedi.Projenin gerekçesini; “Öğrencilerin kendilerini geliştirme ve ifade etme imkanlarının sınırlı oluşundan kaynaklanan özgüven eksikliği, Canik Yavuz Selim Mahallesi bölgesindeki öğrencilerin sosyokültürel faaliyetlerinin istenilen düzeyde olmaması, kendini ifade edemeyen ve güven sorunu yaşayan çocukların toplumda başarılı bir yer edinmeyle ilgili sorun yaşamaları” şeklinde açıklayan Nurdan Arman, projenin amacıyla ilgili şunları söyledi: “Öğrencilerin var olan yeteneklerinin farkına varmalarını sağlamak. Öğrencilerin sosyal girişimcilik ve kendini ifade etme becerilerinin geliştirilmesine yardımcı olmak. Öğrencilerin kendilerine güvenlerini artırmak ve değerli olduklarını hissettirmek. ‘Ben de yapabilirim’ ve ‘ben de varım’ bilincini oluşturmak. Öğrencilerin yaratıcı olma becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmak. Öğrencilerde disiplinli çalışma bilincini oluşturabilmek.”

Yavuz Selim Yeteneğini Arıyor Projesi’nin uygulama süreci ve aşamaları hakkında bilgi veren Arman, “Proje Canik Kaymakamlığı tarafından onaylandıktan sonra ana hedefleri bir toplantı ile tüm personele ve öğrencilere duyurulacak. Sınıf öğretmenleri tarafından yarışma katılımcı listelerinin hazırlanacak. Aile eğitiminin düzenlenmesi sağlanacak, okulumuzda ‘kendine güven’ konulu pano oluşturulması sağlanacak, sanat veya spor alanında başarılı örnek bir modelin düzenlenecek olan yarışmaya jüri üyesi olarak katılımın sağlanması amacıyla gerekli çalışmalar yapılacak. Öğrencilerle, arkadaşlarının özgüvenlerini geliştirmelerine destek olacak Özgüven Timleri oluşturulacak. Mart ayında yarışma için eleme yapılacak ve mayıs ayında ise final yapılacak” diye konuştu.

Spor, dans, müzik, jimnastik, taklit ve çeşitli dallarda yetenek gösterilerinin yapılacağı yarışmanın nisan ayında ilk elemeleri mayıs ayında ise finali yapılacak. Yarışmanın finalinde jüri üyeleri arasında ünlü bir ismi dahil etmeyi düşündüklerini belirten Arman, yarışmanın sonunda da başarılı olan öğrencilere başarılı oldukları branşlarla ilgili eğitim almalarına yardımcı olacaklarını, dereceye girenlere çeşitli hediyeler vereceklerini belirtti.

(DY-SLH-Y)22.03.2012 15:38:38 TSIKaynak: İhlas Haber Ajansı
Son Güncelleme: 22.03.2012 15:40
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner241

banner183