26 Nisan 2012 Perşembe 18:42
837 Okunma
Satso Nisan Ayı Meclis Toplantısı


Toplantıya geçmeden önce konuşan Meclis Başkanı Adnan Borazancıoğlu, “ 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 92. Yılının kutluyor olmamız sebebiyle aramızda misafirler de var. Geleceğin neslini bugünden hazırlıyoruz ve onları her zaman önemsiyoruz” diyerek Işık Lisesi Erden Erdoğan, Talat Ayhan Okulu’ndan Betül Kiler, Yazlık Yunus Emre İÖ. Okulu’ndan Kadriye Özbek’I kürsüye davet etti.

Borazancıoğlu, SATSO Eski Başkanlarını da kürsüye davet ederek konuklara hediye takdiminde bulundular.

Yoklama ve gündem maddelerinin oylanmasının ardından 1074 nolu meclis oturumuna ait tutanağın görüşülmesi ve tasvibi ile Mart ayı kati mizan ve ekleri ile Hesapları İnceleme Komisyonu Başkanlığının bütçe izleme raporunun müzakeresi ve tasdiki oy birliği ile kabul edildi.

Hesapları inceleme Komisyonu Başkanı Necmi İbil'in bütçe izleme raporunu sunumunun ardından kürsüye gelen Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul Yönetim Kurulu'nun aylık faaliyetleri ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Kösemusul konuşmasında şunları dile getirdi: “Geçen hafta 23 Nisan Ulusal Egemenlik Haftası’nı kutladık. TBMM'nin kuruluşunun 92. Yılı ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı tüm ulusumuz adına büyük bir gündür. Bağımsızlık ve egemenlik vazgeçilmez değerlerimizdir. Her zaman dile getirdiğimiz gibi yenidünya düzeninde bağımsızlık ve özgürlük temelinde bilim, sanayi ve ekonomi alanında verilen savaşlarla elde ediliyor. Bilgiye ve ekonomiye hükmeden dünyaya da hükmediyor. Biz de dünya üzerinde rekabet edebilmek için ulus olarak Atalarımızdan miras kalan bir ruhla ilerlemeliyiz. 23 Nisan kutlamaları ilimizde oldukça görkemliydi. Kutlamalar kapsamında 8’inci Uluslararası Halk Oyunları Şöleni delegasyon yetkililerini SATSO’da ağırlarken oldukça etkilendik. Şu anda konuğumuz olan çocuklarımız nezdinde bir kere daha ulusal egemenlik bayramı kutlu olsun diyorum. İthalatın yüzde 70'inin gerçekleştirildiği demir çelik, otomotiv, makine, tekstil, kimya, tarım ve gıda sektörlerinde uygulanacak stratejik teşvikler büyük ölçekli yatırımları özendirecektir. İş dünyasının önceki teşvik paketlerinde rahatsızlığını hissettiği bölgesel teşviklerden ziyade bu yeni pakette il bazlı teşviklere yer verilmesi özellikle yararlı olacağına inandığımız bir nokta. Sakarya 2nci bölgede ancak, Stratejik yatırımlar adı altındaki sektörlere, eğitime, yük ve yolcu taşımacılığına, madenciliğe ve bazı turizm bölgelerine yapılan yatırımlar nerede olursa olsun 5'inci bölge gibi desteklerden yararlanabilecek. Bu madde Sakarya'da oluşmasını istediğimiz yatırımlar için önemli teşvik olacak.”

Kösemusul son olarak şunları kaydetti: “Yeni teşvik yasasından yararlanılarak Sakarya ve bölge ekonomisinin gelişimi, şehrin kalkınması, yatırıma dayalı istihdamın artırılmasının sağlanması adına bölgenin ve yatırımcının ihtiyaçlarını tespit etmek, buna dair çözüm önerilerini saptamak için toplantılar yaptık. Söz konusu yeni teşvik paketi ile yatırımcı ve iş dünyasının önündeki belirsizliklerin imzalanması sonrası çözüleceğini düşünüyor ve bu teşviklerden Sakarya’nın maksimum seviyede yararlanmasını ümit ediyorum. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Bakan Ergün Yeni teşvik sisteminin otomotiv sektöründe büyük yatırımlar kapsamında ve stratejik sektör olarak çok geniş bir alanı etkilediğini belirtti. Sakarya’da TÜVASAŞ ve Eurotem ilgili çalışmaları Ankara’da Ulaştırma Bakanımız Binali Yıldırım ile birlikte Sakarya milletvekillerimiz, Sakarya Valisi Mustafa Büyük, milletvekilimiz, kaymakamımız ve belediye başkanlarımız ile değerlendirdik.

Burada önemli olan ülkemizin devletimizin milletimizin menfaatleridir. Sakarya'da Raylı Sistemler Organize Sanayi Bölgesi'nin kurulması, bölge ve ülkenin sürdürülebilir kalkınmasında önemli katkı sağlayacaktır. Raylı sistemler ve raylı sistemler yan sanayinin yerlileştirilmesi, yenilikçi ve rekabetçi anlayışla ihtisas alanı olarak kümelenmesi Sakarya'ya ve ülkeye büyük kazanımlar getirecektir. Üretimin yüzde 50'sinin yerli olması şartının aranacak olması nedeniyle vagon, EMU ve DMU üretiminde Sakarya'nın en avantajlı il ve cazibe merkezi olarak ortaya çıkıyor

SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul’un ardından kürsüye gelen Yönetim Kurulu Üyesi ve Çevre Komisyonu Başkanı M.Önol Taşöz ilimizde kurulması planlanan Çimento Fabrikası ile ilgili olarak Çevre Komisyonu adına değerlendirmelerde bulundu. Taşöz, “Hiçbir şey için geç kalınmış değildir” diyerek Daha önce Geyve’de kurulması düşünülen çimento fabrikası ile ilgili 2010 yılından beri görüşmelerin devam ettiğini ve daha sonar vazgeçildiğini ifade etti.

Son zamanlarda farklı bir firma tarafından Darı Çayırı’nda kurulması planlanan Çimento Fabrikası’nı yetkilileri ile de geçtiğimiz yıldan itibaren çeşitli defalar toplantılar düzenlendiğini ancak Çevre Komisyonu olarak fabrikanın çevreye zarar vermeyeceği konusunda ikna olmadıklarını belirten Taşöz “ Biz bu süreci bir yıldır takip ediyoruz. İlgili firma yetkilileri ile yapılan görüşmelerde kendileri, Sakarya’nın yılda 850 bin ton çimento tükettiği ve bu ihtiyacı il dışından karşılaması sebebiyle iktisadi bir çıktı oluştuğunu ifade ettiler. Yetkililer ayrıca İstanbul gibi büyük bir pazara yakınlığı itibariyle çok önemli bir konumda bulunduğunu dile getirdiler. İstanbul’un ilgili ürün ihtiyacının %60’ının dışarıdan karşılanması sebebiyle Sakarya için büyük bir Pazar olacağı ve 250 kişilik bir istihdamın oluşacağı ifade edildi. Ancak verilen bilgiler ve işleyiş şemasına göre otomasyona dayalı bir fabrika olması sebebiyle 250 kişilik bir istihdam çok da gerekli değil. Ayrıca Sakarya merkez alınırsa 200 km’lik alanda 5 adet çimento fabrikası yer alıyor. Bu açıdan çok rantable değildir ve çevre konusunda çekinceler mevcuttur. Türkiye’de çimento üretimi konusunda üretim fazlası vardır. Ülkemizde şu anda 44 çimento fabrikası var. Enerji maliyeti sebebiyle kömür yakarak ihtiyaç karşılanacak ve Sakarya’nın toprak yapısı üretim maliyetlerini oldukça düşüren bir unsurdur. 110 kilo kömür yakmak zorundalar bir günde. Bunun için tehlike atık ve bertaraf tesisi kurmaları gerekirken kurmayacakları bilgisini de edindik. Bu da çevreye oldukça ciddi zararlar vermektedir.

Taşöz Çimento Fabrikası’nın ilimizde kurulmasının oldukça zarar vereceğini dile getirerek konu ile ilgili meclis üyelerine detaylı bilgi vererek “Kirli sanayi Avrupa'dan Doğu'ya doğru giderek itilmektedir. Türkiye, Marmara, Sakarya'nın bir karbbon potası olacak. Bu konu hakkında SATSO'nun ve Çevre Komisyonu'nun görüşleri böyledir” dedi.

Önol Taşöz’ün konuşmasının ardından Yönetim Kurulu’nun faaliyetleri çerçevesinde görüşlerini bildirmek üzere kürsüye gelen Meclis Üyesi Bülent Yılmaz, çimento sanayinin önemine değinerek “çimento fabrikası rantable bir yatırımdır ve günümüzde son teknoloji ile faaliyet gösteriyor. Çimento Fabrikası zararlı ise de bir formulü olması lazım bazı çözümler önerilebilir” dedi. Yılmaz, Enerji santrallerine örnek vererek çevreye zarar verdiğini ancak teknoloji açısından gerekli olduğunu ifade etti.

Meclis Üyesi Ahmet Aygün ise “şehrimiz sanayileşsin istiyoruz hem de teknolojiye karşı çıkıyoruz. Tedbiri mutlaka alınmıştır bu yatırımlar gerekli” diyerek tarım alanlarının imara açılması konusunun da ciddi bir konu olduğunu şehre aynı zararı verdiğini dile getirdi. Aygün teknolojiye karşı çıkmayalım, çimento fabrikasının ciddi maliyetli bir yatırım olması sebebiyle çevreye zararlı etkilerini ortadan kaldıracak tedbirlerin de ortadan kaldırılacağını dile getirdi.

Meclis Üyesi Mehmet Yılmaz da, Darı Çayırında yapılması planlanan arazinin TİGEM arazisi ile çok yakın mesafede olduğunu belirterek “bu fabrika buradaki tarım alanını ne kadar önlem alınırsa alınsın etkileyecek” dedi. Yılmaz SATSO önderliğinde bu konunun tekrar ele alınarak gündeme getirilmesi ve bir netice alınması gerektiğini ifade etti.

Konu ile ilgili değerlendirmelerde bulunan SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul SATSO olarak meclis üyelerinin görüşlerini almadan hiç bir konuda bir karara varmadığını ve sağlıklı bir ortamda tüm meclis üyelerinin görüşlerini belirtmesinin doğal olduğunu dile getirdi. Kösemusul “. Çevre Komisyonunun hazırladığı bir raporu kimseyi kırmadan meclis üyelerine sunduk. Bu konuda olduğu gibi her konuda aynı metotları uyguladık. Konuyu olgunlaştırıp meclis üyelerinin fikirlerini almadan hareket etmiyoruz. Bu konuyu da görüşler doğrultusunda daha sonra karara bağlayacağız” dedi

Konu yeterince müzakere edildikten sonra Kaynarca OSB Müteşebbis Heyeti’ne seçilen adaylar oylanarak kabul edildi.

Gündem maddeleri arasında yer alan SATSO tarafından vakıf kurulması ile ilgili bilgi verildi. Sakarya’da kurulması planlanan ve Bursa’da modeli yapılmış olan mesleki eğitim merkezi ile ilgili açıklama yapana Kösemusul vakfın kurulması ile ilgili detaylı çalışmaların hazırlıkların yapılmasının ardından sonraki meclis toplantısında mecliste görüşülerek yetki isteneceğini ifade etti.

Konu ile ilgili Bursa modelini anlatan filmin izlenmesinin ardından gündem maddesi ile ilgili söz alan Kenan Taçyıldız, Birol Öner, Mustafa Kösemusul projenin çok heyecan verici ve olumlu olduğu üzerine değerlendirmelerde bulundular.

(SP-SP)26.04.2012 18:37:43 TSI
Kaynak: İhlas Haber Ajansı
Son Güncelleme: 26.04.2012 18:42
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner241

banner183