13 Nisan 2012 Cuma 12:58
593 Okunma
Mimarlar Odasından Milas İmar Planına İtiraz


Milas Belediye meclisinin 07.03.2012 tarih 58 sayılı kararı ile askıya çıkartılan Milas 1/5000 ölçekli nazım imar planı ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planını inceleyen Mimarlar Odası Milas Temsilciliği “Kamu yararı, planlama esasları ve şehircilik ilkeleri bakımından ileride telafisi mümkün olmayan hatalara mahal vermemek adına tespit etmiş olduğumuz söz konusu planlara” dair itirazlarını maddeler halinde sıralayarak kamuoyu ile paylaştı. Açıklamada, “Kamunun zararına gördüğü her duruma müdahil olmak, müdahale etmek; ilgili kurumlara gerekli itirazlarını yapmak, gerekirse de yasal yollara başvurarak kamu hakkını aramak; Mimarlar Odası’nın kamunun kendisine yüklemiş olduğu asli görevidir” denildi.

Yönetim Kurulu Adına Sekreter Üye Rauf Alagün tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Milas Belediye meclisinin 07.03.2012 tarih 58 sayılı kararı ile askıya çıkartılan Milas 1/5000 ölçekli nazım imar planı ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planı odamız tarafından incelenmiştir. Kamu yararı, planlama esasları ve şehircilik ilkeleri bakımından ileride telafisi mümkün olmayan hatalara mahal vermemek adına tespit etmiş olduğumuz söz konusu planlara dair itirazlarımız aşağıda sıralanmıştır. Plan yapımına ait esaslara dair yönetmeliğin tanımlar bölümünde ‘Nazım İmar Planı: Onaylı hâlihazır haritalar üzerine varsa kadastral durumu işlenmiş olan, varsa bölge ve çevre düzeni planlarına uygun olarak hazırlanan ve arazi parçalarının; genel kullanış biçimlerini, başlıca bölge tiplerini, bölgelerin gelecekteki nüfus yoğunluklarını, gerektiğinde yapı yoğunluğunu, çeşitli yerleşme alanlarının gelişme yön ve büyüklükleri ile ilkelerini, ulaşım sistemlerini ve problemlerinin çözümü gibi hususları göstermek ve uygulama imar planlarının hazırlanmasına esas olmak üzere 1/2000 veya 1/5000 ölçekte düzenlenen, detaylı bir raporla açıklanan ve raporu ile bir bütün olan plandır ‘denmektedir.

Fakat askıya çıkarılan plan bu tanımla çelişmekte ve uygulama imar planın hazırlaması için yeterli olmamaktadır. Odamızın 1999 yılında 1:5000 ölçekli Milas revizyon ve ilave Nazım İmar Planı’nın iptali ve şehir imar planlarında kat artışı yapılmasına dair Milas Belediye Meclisi’nin 25.06.1998 tarih ve 97 sayılı kararının iptali ile yürütmenin durdurulması istemiyle açmış olduğu dava sonucunda mahkeme yürütmeyi durdurma kararı vermiştir fakat askıya çıkarılan plan bu kararı hiçe sayarak ovada ve belli bölgelerde kat artışı getirerek bu bölgelerdeki nüfus yoğunluğunu arttırmıştır. Buda şehrin gelişme yönünün belirsizleşmesine neden olmaktadır. Plan yapımına ait esaslara dair yönetmelikte planlama esasında gerekli olan kurum ve kuruluşlardan görüş ve önerilerin alınması gerektiği belirtilmiştir. Bölgemiz genelinin tarımsal bakımdan önemi tartışılamaz bir gerçektir. Plan kapsamı dahilinde birçok tarım arazisi ve zeytinlik bulunmaktadır ve öncelikle Tarım İl Müdürlüğü’nün görüşü alınmalıdır. Ancak askıya çıkartılan plan ve raporunda bu görüş ve önerilere yer verilmemiştir. Bu da sağlıksız bir planlamanın göstergesidir. Askıya çıkarılan plan incelendiğinde nüfus yoğunluğu açısından artış görülmektedir ve buna dayalı olarak kat artışları planlanmıştır. Bu durum ilgili yönetmeliğine göre yeni jeolojik ve jeo-teknik etüt raporu hazırlanması gerektirmektedir”

(MH-MB-İK)13.04.2012 12:57:19 TSIKaynak: İhlas Haber Ajansı
Son Güncelleme: 13.04.2012 12:58
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner241

banner183