22 Mart 2012 Perşembe 16:02
686 Okunma
Fethiye Belediye Başkan Yardımcısı Ve 6 Çalışanın Yargılanmasına Devam Edildi


Fethiye Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya Başkan Yardımcısı ve personeline destek amacıyla Fethiye Belediye Başkanı MHP’li Behçet Saatcı da izlemeye gelirken, CHP Eski İlçe Başkanlarından Yusuf Ziya Hıra da duruşmayı izledi. Belediye Başkanı Behçet Saatcı Duruşma sonrası “Niyet Önemli” diye açıklama yaparken, CHP Eski İlçe Başkanı Yusuf Ziya Hıra ise Belediye Başkan adayı olduğunu ileride yanlış yapmamak için davayı izleyerek dersime çalışmaya geldim” dedi. Mahkemede Belediye Başkan yardımcısı ile diğer çalışan sanıklardan davacı olduğunu söyleyen Ak Partili Belediye Meclis Üyesi Selahattin Kayaman ise “Kamu Görevi yapıyorum. Yargının vereceği karara saygılıyım. Davayı izlemeye devam edeceğim” dedi.

Yapılan şikâyetler üzerine Danıştay'ın yargılama izni vermesinin ardından Fethiye Belediye Başkan Yardımcısı M.Y.C’nin de aralarında bulunduğu 6 belediye personeli hakkında suç duyurusunda bulunuldu. Fethiye'nin Günlükbaşı mevkiinde 2008 yılında yapımı tamamlanan Başaran İş Merkezi'ne Fethiye Belediyesi tarafından verilen inşaat ruhsatı ve yapı kullanma izninin İmar Kanunu ve ilgili yönetmeliklere aykırı olduğu gerekçesi Belediye Başkan Yardımcı M.Y.C, İmar ve Şehircilik Müdürü D.K, İnşaat Mühendisi S.Ş, Şehir Plancısı G.Ö, Harita Kadastro Teknikerleri Ö.Ş ve A.N hakkında görevi kötüye kullanma ve evrakta sahtecilik suçundan Fethiye Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan davanın ikinci duruşması yapıldı. Duruşmaya tüm sanıklar katılırken, geçen duruşmada ifadeleri alınamayan AK Partili Belediye meclis Üyeleri Selahattin Kayaman ve Ramazan Duran katıldılar.

Ümit Selçuk Doğan başkanlığında yapılan duruşmada Müşteki Ak Partili Belediye Meclis Üyesi Ramazan Duran’ın beyanı alınırken, Fethiye Belediye Meclis Üyesi olarak görev yaptığını belirterek “Fethiye İlçesinde yapılan bir takım işler nedeniyle Belediye meclis Üyesi arkadaşların bir kısmı ile aldığımız gurup kararı gereğince şikayet dilekçesi verdik. Başaran otomotiv isimli işyeri binasının yapılması ile ilgili yapı ruhsatı verilmesi ve bu ruhsat uyarınca taşınmaz üzerine Ruhsata aykırı bina yapılması ile ilgili olarak ta şikayette bulunmuştuk. Partinin gurup sözcüsü olan Selahattin Kayaman tarafından hazırlanan dilekçeyi imzaladım. Benim şahsi zararım yoktur. Sanıklardan şikayetçi değilim” dedi.

KAYAMAN “SANIKLARDAN ŞİKÂYETÇİYİM”

AK Partili Belediye Meclis Üyesi ve Gurup Sözcüsü Selahattin Kayaman ise, “ethiye belediyesinin yapmış olduğu bir kısım işlemleri İçişleri Bakanlığına şikayet ettik. Konu ile ilgili Müfettiş görevlendirildi. Müfettiş tarafından hazırlanan rapor sonrasında İçişleri bakanlığından soruşturma izni verildi. Ancak bu soruşturma iznine itiraz edildi. İtirazların da reddine karar verildi. Her nedense bu konu ile ilgili Fethiye Belediye Başkanı haricinde diğer sanıklar hakkında dava açıldı. Ben bu güne kadar Belediye Başkanı hakkındaki soruşturmanın devam ettiğini düşünerek karara itiraz etmemiştim. Ancak adil bir yargılanma olması için Belediye Başkanı hakkında da dava açılması gerekmektedir. Yargılamaya konu olayda Fethiye’nin Günlükbaşı semtinde Erenbeli mevkii 2018 ada, 11 parsel sayılı taşınmazın bulunduğu alan imar planında konut alanı olmasına rağmen İmar yasasına aykırı olarak Bu yerin zemin katlarına Konut dışında Ticari alan sıfatı ile yasaya aykırı olarak yapı ruhsatı düzenlenmiştir. Yine bu düzenlenen yapı ruhsatına aykırı olarak bina inşaatı yapılmasına rağmen yapı kullanma izin belgesini hazırlayan görevlilerin bu inşaatın açıkça ruhsata aykırı olduğunu görmelerine rağmen yapı kullanma izin belgesi vermişlerdir. Açıkça görüleceği üzere ruhsatta binanın birinci katı konut olarak yapılmasına rağmen binanın zemin katında ikinci kata merdiven konularak zemin kattaki ticari alanın devamı haline getirildiği ve fili olarak konut olarak imal edilmediği, yine bodrum kat yüksekliğinin 2 metre 50 santim olmasına rağmen fili olarak 6 metre yapıldığı ve blok altlarına projede olmamasına rağmen kapalı garaj sistemi yapıldığı araç servis kısmının bodrum katları ile birleştirildiği tespit ettik. Bu eksikliklerin ve projeye aykırı imalatların belediye görevlileri tarafından görülmemesi mümkün değildir. Manen zarar gördüm. Şahsi olarak zararım yoktur. Ancak bu şekilde yasaya aykırı imar uygulaması yapılması şehrin kötü gelişmesine sebebiyet vermektedir. Sanıklardan şikayetçiyim. Davaya katılmama karar verilmesini talep ediyorum” dedi.

“Sanık Belediye Görevlilerinin Avukatları Mehmet Kunduracı, Koray Havyacı ve Hasan Öngel Selahattin Kayaman’ın tamamen siyasi nedenlerle rakibi olan diğer siyasi parti mensuplarından öç almak için bu şekilde davrandığını düşündüklerini belirterek, “Şahsi zarar görmemiştir. Manevi zarar gördüğü iddiası da kendisi ile ilgili herhangi bir olayda şikayetçi olması ve katılma talebinde bulunması mümkün değildir. Keşif yapılmasını talep ediyoruz” dediler.

Duruşmada iddia makamı Müşteki Selahattin Kayaman’ın doğrudan suçtan zarar gören olmaması nedeniyle katılma talebinin reddini ve olay mahallinde keşif yapılmasını talep etti. Mahkeme Müşteki Selahattin Kayaman’ın katılma talebinin reddine, suç unsurlarının tespiti için mahallinde 12 Nisan 2012 saat 14.00’da keşif yapılmasına, duruşmanın da 10Mayıs 2012 tarihine ertelenmesine karar verdi. Duruşmanın ardından açıklamada bulunan Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı “Niyet Önemli” diye konuşurken, Ak Partili Belediye Meclis Üyesi Selahattin Kayaman ise yargının vereceği karara saygılı olduğunu, kamu görevi yaptığını, davayı izlemeye devam edeceğini söyledi.

CHP Eski İlçe Başkanı ve 2009 yerel seçimlerinde CHP’den Fethiye Belediye Başkan adayı olan Yusuf Ziya Hıra da, ders almaya geldiğini, duruşmayı takip ettiğini, ileri de yanlışlık yapmamak istediğini söyledi.

(MY-MB-İK)22.03.2012 16:01:12 TSI

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
Son Güncelleme: 22.03.2012 16:02
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner241

banner183