16 Mart 2012 Cuma 19:13
624 Okunma
Celal Bayar Üniversitesi Vakfı Yönetim Kurulu Seçildi


Toplantıya Manisa Valisi Halil İbrahim Daşöz, Manisa Belediye Başkan Yardımcısı Azmi Açıkdil, İl Emniyet Müdürü Yunus Çetin, Rektör Prof. Dr. Mehmet Pakdemirli, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ali Çelik ve Prof. Dr. Erdoğan Özkaya ile Vakıf Genel Kurul Üyeleri katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. Mehmet Pakdemirli, “Bir ay önce toplandığımızda seçim kararı almıştık. Vakfımızın yeni yönetimini belirmek üzere buradayız. Sayın Valimizin de burada olması, bizim açımızdan çok önemli. Manisa’nın bütün ileri gelenleri vakfımızın kadim üyesi. Daimi üyeler haricinde, bir de makama bağlı üyeler var. Dolayısıyla biz bu Vakfın, Manisa ve Üniversite bütünleşmesi adına, istişarî bir organ olarak çalışmasını istiyoruz, bunu arzu ediyoruz. Bu amaçla, bu toplantıları yılda iki defa yapmamızda yarar var. Üniversitemizin şehre yapacağı katkılar ve şehrin üniversitemize yapacağı katkıların tartışılmasını, fikirler üretilmesini arzu ve talep ediyoruz. Bunun dışında vakfımız, mali imkânlarını düzeltebilirse, öğrencilerimize burs sağlayabilir veya üniversitemizde maddi yetersizlik olan konularda, fiziki imkânların hayata geçirilmesinde katkıda bulunabilir. Bu amaçla da buradaki vakıf üyelerimizin fikirlerini, görüşlerini alacağız” diye konuştu.

Manisa Valisi Halil İbrahim Daşöz yaptığı konuşmada, “Genç sayılabilecek bir üniversitemiz var. Daha önce üniversite olan şehirlerde de görev yaptığım için, bir üniversitenin bir şehir için ne demek olduğunu bildiğimi düşünüyorum. Üniversitenin açık olduğu aylarla, açık olmadığı aylardaki şehrin durumunu kıyasladığımızda, aradaki farkı çok net bir şekilde görebiliriz. Gerek eğitim, gerek bilim, gerekse sosyal-kültürel açıdan üniversitemizin şehrimiz için ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak bazı şeylerin, varken kıymetini bilmeyiz. Kıymetini ancak onu kaybettiğimiz zaman anlarız. Üniversitemiz 20 yıllık bir üniversite. 33 bin öğrencisi, bin 300 öğretim elemanı var. Ancak bundan 13 yıl önce, ben Isparta Valisi iken, kuruluş tarihi Celal Bayar Üniversitesi ile aynı olan Süleyman Demirel Üniversitesi de aynı rakamlara sahipti. Oysa Isparta, buradan daha küçük bir ildir. Celal Bayar Üniversitemize akademisyen bulmak, Isparta’ya akademisyen bulmaktan daha kolaydır. Çünkü Manisa İzmir’e çok yakın ve herkes Manisa’da çalışmak isteyecektir. Şehirle üniversite bütünleşmesinde bir aidiyet duygusunun oluşmasında, “Bu üniversite benim üniversitem” diyebilme duygusunun oluşmasında, aynı zamanda üniversitenin de kendisini bu şehirli gibi hissetmesinde, en önemli görevi üniversite vakıfları üstleniyor. Halkın üniversite yönetimine dahil olmasında, üniversitenin de kendisini şehre karşı daha sorumlu hissetmesinde, vakfın aracı olduğunu düşünüyorum. Üniversitenin fiziki gelişiminde, proje ortaklıklarında, geleceği birlikte planlamakta bu tür oluşumlar gerçekten büyük rol oynuyor. Üniversitenin resmi olarak yapamadığı bazı işleri vakıf eliyle yapması da mümkün oluyor." ifadelerini kullandı.

"ÜNİVERSİTEMİZLE GURUR DUYMALIYIZ"

Manisa'nın lokomotif illerden biri olduğunu belirten Vali Daşöz, konuşmasına şöyle devam etti: "Manisamız, ülkemizin lokomatif illerinden biri. Müthiş bir sanayisi, müthiş bir tarım potansiyeli var. Coğrafi konumu da muhteşem. Ancak Manisa’da ile ilçeler arasında ve ilçelerin kendi aralarında kopukluklar var. Bu biraz coğrafi konumdan, biraz da bazı ilçelerin büyük olup, kendi kendine yetmesinden kaynaklanıyor. Bu durum üniversitemizi etkilediği gibi, şehri de etkiliyor. Belki de Manisa’nın turizm yönünden zayıf kalmasına da bu durum sebep oluyor. İlçeler arası mobilite dediğimiz olay fazla yok. Belki birçok şeyi isim olarak biliyoruz ama görmemişiz, tanımıyoruz. İlçelere gittiğimde çocuklara “Manisa’yı kim gördü?” diye soruyorum. İnanın Kula’da, Salihli’de %10 çıkmıyor. Çocuklar kendi vilayetini henüz görmemiş. Hatta bazı ilçeler, başka şehirlere bağlı olsalar daha çabuk ilerleyeceklerini düşünüyorlar. Ancak biz bütün olarak Manisalıyız, böyle görmemiz lazım. Birbirimizden istifade edeceğimiz, birbirimizi çoğaltacağımız çok yönlerimiz var. Ben bir özlemi dile getiriyorum, daha iyi yarınlar için konuşuyorum. Ortak aidiyet duygumuzu ne kadar geliştirirsek, sosyal dokumuz o kadar güçlenir. Bugün bu yemeğe gelen arkadaşlarımızın, buna yürekten inanan insanlar olduğundan hiç şüphemiz yok. Bizler de vakfın doğal üyesiymişiz, biz bundan büyük gurur duyarız. Üniversitemizle gurur duymalıyız; onu çocuğumuz gibi, kendimiz gibi hissetmeliyiz. Üniversitemiz öğrencilerinin şehirden beklentileri ne? Neler olursa daha mutlu olurlar? Neler olursa bu ilişki daha iyi noktalara gelir? diye düşünmeliyiz. Bunu hep birlikte, değerlendirmeli, üretebildiğimiz ölçüde çözümler üretmeliyiz. Ben değerli Rektörümüze bu birlikteliği sağladığı için çok teşekkür ediyorum. Bugün burada güzel bir seçim yapılacak. Bu davete katılan, siz çok değerli arkadaşlarımıza güzel yürekleri için çok teşekkür ediyorum. Burada üniversitemiz ve şehrimiz için çok güzel kararlar alınmasını, alınacak kararların güzellikler getirmesini temenni ediyorum”

Ardından CBÜ Vakfı için seçime geçildi. Seçimin Divan Heyeti Başkanlığını Hasan Geriter, Başkan Yardımcılığını Ufuk Tanık, katipliğini ise Yrd. Doç. Dr. Ceyhun Araz ve Yrd. Doç. Dr. Mehmet Günay yaptı. Yapılan seçim sonucunda CBÜ Vakfı Yönetim Kurulu Başkanlığına Zafer Ünal, Yönetim Kurulu üyeliklerine Azmi Açıkdil, Dr. İsmet Nardal, Doç. Dr. Ahmet Ataç ve Yrd. Doç. Dr. Selim Sarper Yılmaz; yedek üyeliklere Atilla Efendioğlu ve Yrd. Doç. Dr. Ceyhun Araz, Denetim Kurulu üyeliklerine Halim Sezici ve Prof. Dr. Mehmet Ali Yurdusev, Denetim Kurulu yedek üyeliklerine Ufuk Tanık ve Prof. Dr. Ramazan Gökbunar seçildi. CBÜ Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Zafer Ünal, “Seçim sonucunda, sizler adına bir adım öne çıkmış bulunuyoruz. Manisa adına, Manisa’nın üniversitesi adına gönüllü olarak çalışmak istiyoruz. Bilim yuvası üniversitemizi bir adım daha ileriye götürmek istiyoruz. Ama elbette sizin desteklerinizle, yardımlarınızla. İlginizi eksik etmemenizi diliyoruz. İnşallah çok yakın zamanda vakfımızı canlandırmış, üniversitemize çok şeyler kazandırmış olarak, tekrar karşınıza geliriz” diye konuştu.

(ÖND-16.03.2012 19:10:06 TSI

NNNN


Kaynak: İhlas Haber Ajansı
Son Güncelleme: 16.03.2012 19:13
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner241

banner183