Girişilecek bir işin hayırlı çıkıp çıkmayacağını anlamak için abdest alıp dua okuyarak rüyaya yatmaya istihare denir. Güzel bir niyetle,gelecekte olacak olaylar için bilgi almaya, bilmediğin bir şeyi öğrenmeye, yapmak istediğimiz bir işin hayırlı olup olmadığını anlamaya çalışmak için yüce makamdan uyarıcı rüya görmeyi dua ile talep etmek,istemek olarak tarif edebiliriz.             

Yatmadan önce yapmak istediğimiz konu iyice düşünülür. Tabii istediğimiz şeyin rüyada görülmesi kesin değildir.
Rüyalar ikiye ayrılır

1-Sıradan rüyalar.2-Uyarıcı (sahih) rüyalar.

Sıradan rüyalar:  Bu rüyalarda hiçbir maksat yoktur.Gelişi güzel, karmakarışık ,ipsiz sapsız şeylerdir.Rüyanın konusu vücudumuzun o anki durumu ile yakından ilgilidir.Bu rüyalar çabuk unutulur ve ruhta hiçbir etki bırakmaz.

Uyarıcı (sahih ) rüyalar: Bir maksada bir amaca yöneliktir.Plan dahilinde meydana geldiklerinden uykunun en derin safhasında oluşurlar.Bu rüyalar ruhta öyle ve sürekli derin izler bırakırlar.Unutulmazlar. Bazen aylarca hatta yıllarca hafızadan silinmezler.Uyarıcı rüyalar bilgilendirici geleceği bildirici rüyalardır.

İstihare eden, hayırdan; istişare eden doğruyu bulmaktan, hakikate ulaşmaktan mahrum olmaz.Evlenirken, ev satın alırken,önemli bir yatırım yaparken,hayatın akışını değiştirecek bir adım atarken istihare yapılmalıdır.

İstihare şöyle yapılır: Önce günahlardan tövbe edilir. Sonra gusl abdesti alınır.Sonra iki rekat nafile namazı kılınır.İstihare duası okunur.Sonra yatılır.Bu şekilde istihareye yedi gün devam edilir.
Bedenle  yapılan ibadetleri başkasına yaptırmak caiz olmadığından istihareyi kişinin kendisi yapmalıdır.Yani istihare başkasına yaptırılmaz.                                   


Rüyada beyaz veya yeşil görmek hayra,siyah veya kırmızı görmek şerre yorumlanır.Eğer rüyada hiçbir şey görülmezse kalbe bakılır.O işi yapmak arzusu varsa, o işi yapmaya karar verilir.

Ne güzel, ne temiz yalvarma yakarma, Allah’tan destek isteme yöntemi değil mi?
Gelelim geçmişte AKP hükümetinde maliye Bakanlığı yapmış olan Kemal- Ahsen Unakıtan istiharesine; Kemal Unakıtan kalpten rahatsızlanır. Hastalığı Türkiye’de bütün Tıp Fakültesi Hastanelerinde ve önemli kalp hastalıkları merkezinde teşhis ve tedavi edilecek bir hastalıktır. Ne hikmetse karı koca istihareye yatarlar.Mübarekler rüyalarında şıhlarını görürler.Şıhları aynen şunu söyler: Siz bu hastalık için Amerika’daki şu hastaneye gideceksiniz ve orada çalışan Prof. Dr.Murat Tuzcu’ya  muayene olacaksınız der!!!!!! (not: Murat Tuzcu Tıp Fakültesinden sınıf arkadaşımdır) Şıhlarının bu sözlerini Unakıtanlar kamoyu önünde açıklarlar

Yüksek İhtisas Hastanesi sevk etmek istemez.Çünkü, Amerika’da yapılacak işlemler bu hastanede rahatlıkla yapılabilmektedir.Direnemezler.Sonunda sevk yapmak zorunda kalırlar.
Dürüst bir bakan böyle saçmalığı milletin önünde açıklamaz. Unakıtan zengin bir kişidir.Cebine parayı koyar, istediği yere gider teşhisini ve tedavisini yaptırır.Bu milletin vergilerini kendi saçma düşünceleri için çarçur etmez.Ama etti ,ibadeti de kendi kötü amaçları için kullandı

Sayın Başbakan açıklıyor: Faiz lobilerinin, bankaların faiz ve faiz dışı gelirlerinin çokluğundan bahsediyor.Zamanında niçin kendi, çok zengin bakanına da aynı şeyleri söylemedi.Milletin vergisi ile Amerika’ya tedavi için gidip, tatil yapan bakanına göz yumdu?

Herkese iyi, huzurlu ve bol kazançlı bir hafta diliyorum

 

Dr. KENAN UYSAL

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
SONGÜL BAYKARA 2013-07-25 12:37:14

çok harika çok beyendim hocam

banner241

banner183