19 Nisan 2012 Perşembe 13:12
367 Okunma
Taner Yıldız: 'türkiye'nin Enerji Alanındaki İstikrarına Kastedenler Var


Bakan Taner Yıldız, 4. Levent'te bulunan BEDAŞ Çağrı Merkezi'nde Otomatik Sayaç Okuma Sistemi (OSOS) lansman toplantısına katıldı. Burada basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bakan Yıldız, Libya'dan 1 milyon tonun üzerinde ek bir petrol alımı için yapacakları görüşmenin hatırlatılması üzerine, "Libyalı bakanla da görüşeceğim. Finlandiya Başbakanı ile görüşmelerimiz olacak. Yaklaşık 14'e yakın ikili görüşmemiz olacak farklı ülkelerden. Tabii ki 1 milyon tonluk Türkiye'nin 2012 ham petrol ihtiyacıyla

lakalı prensip anlaşmasına varıldı, bunların detayları da konuşulacak. Libya'nın normalleşmesiyle de alakalı bir hedefti bu aynı zamanda. Bizim kendileriyle birçok alanda önceden beri gelen ticaretimizin artan dozlarda Türkiye'den de yapılacak ihracatla birlikte desteklenmesini öngörüyoruz. Ham petrol ithalatı da bizim hem ülkenin çeşitlenmesi, hem güzergah çeşitlendirmesi, hem de arz güvenliği açısından da prensiplerimiz arasındadır" diye konuştu.

Doğalgaza yaz aylarında herhangi bir zam yapılıp yapılmayacağı yönündeki soru üzerine de Yıldız, "Bunu sık sık tekrar ediyorum ama herhangi bir fiyat artışı veya azalışıyla alakalı hususlarda her ay kendi içerisinde doğalgazı ve üç ayda bir de elektriğin değerlendirildiğini sizler de biliyorsunuz. Benim önceden bir şey söylemem doğru değil. Yurt dışı piyasalara bakıyoruz, seyirlere bakıyoruz, nasıl gelişiyor onları dikkatli takip ediyoruz ve ay sonunda da bunların değerlendirmesini yapıyoruz. Yazılı

basında makul karşılıyorum haber niteliği taşıyor ama çok sıkça tekrar ediliyor olmasının vatandaşlarımız açısından, tüketicilerimiz açısından çok faydası yok. Biz zamanı geldiğinde bunu kamuoyuyla paylaşıyoruz" dedi.

Bakan Taner Yıldız, şu anda büyük ölçekli şirketlerde uygulanan Otomatik Sayaç Okuma Sistemi'nin hane bazında da uygulanıp uygulanmayacağı yönündeki bir soruya da yanıt verdi. Yıldız, "Bütün bu mal oluşların finansmanı kamu tarafından verilen avansla yapılan ama kamudan çıkmayan paralarladır. Çünkü yatırdığınız 10 liraysa onun karşılığında 10 lira, hatta 30 lira aldığınız oluyor. O kaçakların kendilerini finanse ettiği yapıyı kurguluyoruz. Bu Türkiye'de ilk defa uygulanan bir sistem değil. Birçok dağıtım

hizmetlerinde de bu başlamıştı. Ama İstanbul'da uygulanıyor olması bizim için önemli. Türkiye tüketimi açısından baktığımızda hemen hemen yüzde 11'ler civarında elektrik tüketimi olan bir bölgemiz ve önemli bir bölgemiz Boğaziçi. 20 milyar kilovat/saatin üzerinde bir tüketim var. O yüzden bunların adım adım artıracağız ve tabi ki meskenlerin de kontrol altında olduğu bir yapıyı kurgulayacağız" ifadelerini kullandı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Özelleştirmede bu süreç tıkandı gibi görünüyor. BEDAŞ ve diğer kurumlar için yeni süreç ne zaman başlayabilir?" sorusuna da, "Yaklaşık 1 yıllık bir kesinti diye söyleyebiliriz. Kamu üzerine düşeni yaptı. Özelleştirme İdaresi Başkanlığımız aracılığıyla özel sektör tekliflerini aldı. Biz bu kararlılıktan vazgeçmiş değiliz. Hangi fiyattan olur diye soruluyor. Piyasa fiyatı nereden oluşacaksa o fiyattan alınacak" şeklinde karşılık verdi.

Bir basın mensubunun, "Bu sistemi büyük tüketiciler için kurdunuz. Büyük tüketiciler de belli bir sorun mu görüyorsunuz?" sorusuna ise Yıldız, "Sanayicilerimizde herhangi bir itham üzerine başlamış bir çalışma değildir bu. Büyük tüketicilerden başlayan ve küçük tüketicilere kadar uzanan bir yelpazenin bir parçasıydı. 'Sanayicilerimiz bunu kaçırıyordu, şimdi kaçırıyor, çok kaçırıyor' yorumunu yapmak doğru değil. Biz bir plan, bir program çerçevesinde bunu büyük kullanıcılardan başlayarak hemen hemen

müşterilerimizin önemli bir kısmına yaymak durumundayız" diye karşılık verdi.

Bakan Taner Yıldız, Petrol Yasası ile ilgili bir soru üzerine şunları söyledi:

"Zannediyorum iki hafta içerisinde Meclis'e aktarılmış olacaktır. Çünkü Bakanlar Kurulu'nda imzaya açılmıştı. Sayın Bülent Arınç da bunu açıklamıştı. Enerji, Bilim, Sanayi, Teknoloji Komisyonu ve ilgili komisyonlardan geçtikten sonra TBMM Genel Kurulu'nun onayına sorulacak. Ondan sonra Meclis'in trafiğine girmiş olacak. Sayın Başbakanımıza ve grup başkanvekillerine sürecinde tekrar arz edeceğiz."

Bir basın mensubunun Mesud Barzani'nin Türkiye'ye yaptığı ziyaret ve Kerkük-Yumurtalık Ham Petrol Boru Hattı'ndaki kesintiyi hatırlatması üzerine Bakan Yıldız şunları söyledi:

"Türkiye'nin istikrarına, enerji sektöründeki istikrara tabii ki kast edenler var. Biz her alanda olduğu gibi bu alanda da dikkatli, hızlıca bunun onarılmasını inşallah temin ediyoruz. Kerkük-Yumurtalık Ham Petrol Boru Hattı zaman zaman kesintiye uğruyor, oradaki bazı patlamalardan dolayı. Hem İçişleri Bakanlığı, hem de Jandarma ile yaptığımız toplantılarda o hat boyunca güvenliğin daha da arttırılması ve özellikle belli bölgelerde artırılmasını teminen görüşmeler yapmıştık. Bundan sonra bunların daha az

tekrar etmesini temenni ediyorum. Tabi ki oradan akmayan her varil ham petrolün hem kullanıcı ülkeler, hem de üretici ülkeler açısından, bizim de kira bedeli aldığımız bu boru hattından kayıplar oluşmaktadır. İstikrarın her türlüsüne karşı çıkan yapının özellikle bu ham petrol boru hattına zaman zaman kast ettiğini biliyoruz."

(MH-ÇK-E)

19.04.2012 13:10:32 TSI

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
Son Güncelleme: 19.04.2012 13:12
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner241

banner183