24 Nisan 2012 Salı 12:48
510 Okunma
Hanefi Bostan: 'fakülteleri İşlevsiz Hale Getirerek Sorun Çözülmez


Yazılı açıklama yapan Bostan, "Öğretmen olma hakkı yalnız Eğitim Fakültelerine ait bir hak değildir. Bu hak aynı zamanda Fen, Edebiyat, Dil-Tarih-Coğrafya, İlahiyat, Teknik Eğitim ve Sağlık Eğitim Fakülteleri ile Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okullarının da hakkıdır. Bu hak, 28 Şubat sürecinde kanuni bir düzenleme yapılmadan dönemin YÖK Başkanı tarafından, öğretim üyelerinin bütün uyarılarına rağmen sözlü emirlerle adı geçen fakültelerin elinden alınmıştır. Eğitim Fakültelerinin yeni yapılandırılması

adıyla Eğitim Fakültelerinin içi boşaltılmıştır. Bugün gelinen noktada kadrosuzluk ve yetişmiş elemanın azlığı nedeniyle Eğitim Fakülteleri can çekişmektedir" ifadelerini kullandı.

Eğitim Fakültelerinin Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Bölümü'nde eğitim gören öğrencilerin bütün alan derslerinin Fen ve Edebiyat Fakültelerinde bu fakültelerin öğretim üyeleri tarafından verildiğini belirten Bostan, "Yine Eğitim Fakültelerinin ilgili bölüm öğrencileri; 3,5 yıl Fen-Edebiyat Fakültelerinde, 1,5 yılda da staj dahil olmak üzere pedagojik formasyon derslerini Eğitim Fakültelerinde alarak mezun olmaktadırlar" dedi.

YÖK'ün ve MEB'in farkına varamadığı asıl sorunun ülkemizde öğretmen fazlalığı değil, yeterince öğretmen istihdam edilmemesi olduğunu ifade eden Hanefi Bostan, "Nitekim Milli Eğitim Bakanının açıklamalarına göre, 4+4+4 sisteme geçmeden önce ülkemizde acilen 126 bin öğretmene ihtiyaç bulunmaktaydı. Yeni sistemle birlikte 50-60 bin alan dersi öğretmeni ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Buna göre yeni eğitim ve öğretim döneminde acilen istihdam edilmesi gereken öğretmen sayısı yaklaşık 200 bindir. Şu an itibarıyla

yaklaşık 300 bin öğretmen atama beklemektedir. Bunların önemli bir kısmını Teknik Eğitim Fakültesi mezunları teşkil etmektedir. Nitekim 28 Şubat sürecinden bu yana Teknik Eğitim Fakültesi mezunu olarak öğretmen atananların sayısı çok azdır. Üniversitelere girişteki katsayı eşitsizliğinin ortadan kaldırılması ile birlikte Meslek Liselerinin öğretmen ihtiyacı büyük oranda çoğalacaktır. Teknik Eğitim Fakültelerinin tamamının 2015 kapatılması kararından dolayı Endüstri Meslek ve Teknik Meslek Liselerindeki

öğretmen ihtiyacını gidermede büyük sıkıntı yaşanacaktır. Teknoloji Fakülteleri Mühendislik Bölümlerinden oluştuğu ve pedagojik formasyon hakkı ortadan kaldırıldığı için büyük bir karmaşa ve öğretmen açığı ile karşı karşıya kalınacaktır" açıklamasını yaptı.

"Kuran-ı Kerim"in ortaokul ve liselere seçmeli ders olarak getirilmesine de değinen Bostan, "Yine ortaokul ve liselere 'Kur'an-ı Kerim' ve 'Hz. Peygamberimizin Hayatı' seçmeli dersler olarak konulduğu için bu dersleri verecek İlahiyat Fakültesi mezunu öğretmenlere ihtiyaç bulunmaktadır. Ancak YÖK'ün ve MEB'in son kararıyla İlahiyat Fakültesi mezunlarına pedagojik formasyon hakkı tanınmadığı için bu dersler de öğretmen yokluğundan dolayı yapılamayacaktır. Yine Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu

mezunlarına da pedagojik formasyon hakkı verilmediği için beden eğitimi öğretmeni ihtiyacı hiçbir şekilde karşılanamayacaktır" ifadelerini kaydetti.

Hanefi Bostan, Sağlık Eğitim Fakültelerinin de durumunun farksız olmadığını savunarak, "Bu kararı alanlar, kimlere danışarak böyle garip ve uygulanması mümkün olmayan bir karar aldı? Fen-Edebiyat, İlahiyat, Teknik Eğitim ve Sağlık Eğitim Fakülteleri ile Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu öğrencilerinin, Eğitim Fakültesi öğrencilerinden yarım dönem daha fazla alan dersleri öğrenimi görmelerine rağmen öğretmen olamamaları büyük bir haksızlıktır. Bu haksızlığın ortadan kaldırılması bir zorunluluktur.

Öğretmenliğin bir uzmanlık alanı olduğu doğrudur. Ancak daha fazla alan dersi görüp başarılı olanların öğretmen olamaması gibi bir gariplik dünyanın hiçbir yerinde söz konusu değildir" dedi.

"Din Kültürü ve Ahlak, Kur'an-ı Kerim ve Hz. Peygamberimizin Hayatı derslerini İlahiyat Fakültesi mezunları veremeyecekse kim verecek?" diye soran Bostan, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"Böyle bir mantıksızlık olur mu? İlahiyat Fakültelerini yok etmek için tezgahlanan oyunları bozmak bir zaruret haline gelmiştir. Din Bilgisi ve Ahlak dersi öğretmeni olacak olanların derslerini İlahiyat Fakültesi öğretim üyeleri verecek ama aynı eğitimi daha fazlası ile aynı hocalardan alan İlahiyat Fakültesi öğrencileri öğretmen olamayacak. Böyle bir çelişki olabilir mi? YÖK ve MEB artık derin uykudan uyanarak bu konulara acilen müdahale etmeli ve kalıcı çözümler üretmelidir. YÖK'ün konuyla ilgili çözüm

getirmemesi Edebiyat, Fen, İlahiyat, Teknik Eğitim ve Sağlık Eğitim Fakülteleri ile Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu vb fakülte ve yüksek okulları işlevsiz hale getirecektir. Daha doğrusu ülkemizde üniversite mezunu işsiz sayısı büyüyerek devam edecektir."

Bostan, Eğitim Fakültelerinin de okul öncesi, ilköğretim, orta öğretim ve özel eğitime yönelik öğretmen yetiştirmesi gerektiğini sözlerine ekleyerek, "Eskiden olduğu gibi orta öğretim alan öğretmeni (lise öğretmeni) yetiştirme hakkı tamamen Edebiyat, Fen, Teknik Eğitim, Sağlık Eğitim ve İlahiyat Fakülteleri ile Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okullarına verilmelidir. Eğitim Fakülteleri de okul öncesi, ilköğretim, orta öğretim ve özel eğitime yönelik öğretmen yetiştirmelidir. Daha kaliteli bir eğitim için

Eğitim Fakültelerinin ve Fen-Edebiyat Fakültelerinin gerekli öğretim üyesini yetiştirmek ve istihdam için acilen çok sayıda öğretim üyesi ve elemanı kadrolarına ihtiyacı bulunmaktadır. Lafla kaliteli eğitim olmaz. Vakit geçmeden gerekli öğretim elemanı kadroları ihdas edilmelidir" ifadelerini kullandı.

(ET-GS-Y)24.04.2012 12:46:49 TSI

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
Son Güncelleme: 24.04.2012 12:48
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner241

banner183