29 Mart 2012 Perşembe 12:02
387 Okunma
Doğum Kontrolü İçin Halen En Çok Arkadaşa Danışıyoruz


Doğru doğum kontrol yöntemleri konusunda bilinç oluşturmak amacıyla başlatılan "Kontrol Noktası " projesi ile kadınların sıklıkla uğrayabildikleri eczanelerden kadın sağlığı ve doğum kontrol yöntemleri hakkında doğru bilgi alabilecek. Başlangıç aşamasında projede Türkiye genelinde 300 eczane yer alıyor. Eczanelere yerleştirilen "Kontrol Noktası" standları ile, kadınlar eczanelerine gelerek kimi zaman çekindikleri kimi zaman utandıkları için soramadıkları doğum kontrolü konusundaki sorular hakkında kendi

ihtiyaçlarına yönelik bilgi alabilecekler.

Toplantıda GFK Türkiye tarafından Bayer sponsorluğunda gerçekleştirilen "Kadın Sağlığı" araştırmasının sonuçları da açıklandı. Araştırma sonuçlarına göre araştırmaya katılan kadınların yüzde 71'inin doğum kontrolü seçim kararında partneri veya yakın arkadaşı etkili oluyor. Yine araştırmada yer alan kadınların yüzde 90'ı doğum kontrolünün devletin sorumluluğunda olması gerektiğini belirtti.

Bayer Kadın Sağlığı ve Genel Tedaviler Bölümü İş Birimi Direktörü Dr. Oğuz Mülazımoğlu, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kadın Sağlığı Ana Bilim Dalı Üyesi Prof. Dr. Sezai Şahmay, Pharmetic Girişimci Eczacılar Derneği adına Başkan Neylan Zırhlıoğlu, Pharmetic Girişimci Eczacılar Derneği Eğitim Komisyonu Başkanı Adile Özdağ ve Proje Koordinatörü Fulya Urgancıoğlu'nun konuşmacı olarak katıldığı basın toplantısında; Nisan ayında tüm Türkiye'de yaklaşık 300 eczanede aynı anda başlayacak "Kontrol Noktası "

projesinin detayları paylaşıldı.

Projeye destek veren Bayer Kadın Sağlığı bölümü adına görüşlerini belirten Bayer Kadın Sağlığı ve Genel Tedaviler Bölümü İş Birimi Direktörü Dr. Oğuz Mülazımoğlu "2011 yılında Bayer tarafından yapılan Kadın Sağlığı araştırmasının da gösterdiği gibi Türkiye'de kadınların doğum kontrol konusundaki bilgi kaynakları arasında büyük bir oranı "arkadaşları ve internet" oluşturuyor" dedi.

Bayer Kadın Sağlığı olarak son yıllarda bu alandaki bilinci arttırmaya yönelik çalışmalar yaptıklarını belirten Mülazımoğlu, tüm Türkiye'de toplantıları devam eden OC (Oral Kontraseptif) Akademi ile doktorların doğum kontrolü ve korunma yöntemleri konusunda bilgi ihtiyaçlarını gidermeyi, sosyal medya projeleri ile kadınların dikkatini doğum kontrol konusuna çekmeyi hedeflediklerini belirtti.

Eczacı - doktor - kadın üçgeninin doğru bilgiye ulaşma konusunda çok önemli olduğunu sözlerine ekleyen Mülazımoğlu, toplumda doğru doğum kontrol yöntemleri konusunda bilinç oluşturmak amacıyla başlatılan "Kontrol Noktası " projesi ile kadınların sıklıkla uğrayabildikleri ecanelerden kadın sağlığı ve doğum kontrol yöntemleri hakkında doğru bilgi alacaklarını ve bu bilgi ve eczane danışmanlığında doktora başvuracaklarını belirtti.

Proje ile ilgili bilgi veren Pharmetic Girişimci Eczacılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ecz. Neylan Zırhlıoğlu; "Kontrol Noktası" projesi ile; doğum kontrol yöntemleri ile ilgili olarak kamuoyunda bir bilinç oluşturmak ve kadınlara konuyla ilgili bilgi alabilecekleri, onları doktora yönlendirebilecekleri bir referans noktası olmayı amaçladıklarını belirtti. "Kontrol Noktası" standlarının Nisan ayından itibaren Pharmetic Derneği üyesi eczanelerde yer alacağını belirten Zırhlıoğlu; "Kontrol Noktası"

projesi ile kadınların eczanelerine gelerek kimi zaman çekindikleri kimi zaman utandıkları için soramadıkları doğum kontrol konusundaki sorular hakkında kendi ihtiyaçlarına yönelik bilgi alabileceklerini belirtti.

Kontrol Noktası projesinin koordinatörlüğünü üstlenen Ecz. Fulya Urgancıoğlu da projenin kurgusu ile ilgili katılımcılara bilgi verdi. Projenin Türkiye genelinde yaklaşık 300 eczanede başlayacağını belirten Urgancıoğlu; Türkiye'de doğum kontrol hapları gibi güvenilir yöntemlerin kullanımının, doğru bilinen yanlışlar sebebi ile düşük olduğunu, Kontrol Noktaları ile bu konularda kadınların bilincini arttırmayı hedeflediklerini belirtti.

Eczacıların kadın sağlığı ve doğum kontrolü konusunda en son başvurulan noktalardan biri olduğu konusuyla ilgili görüşlerini belirten Pharmetic Girişimci Eczacılar Derneği Eğitim Komisyonu Başkanı Adile Özdağ ise eczacılığın; 74 milyon tüketiciye en az bir kez mutlaka hizmet eden bir meslek grubu olduğu söyledi. Özdağ; eczacılığın 24.000 doğrudan buluşma, satış noktasına sahip, araştırmalarda en güvenilir meslekler sıralamasında 3. meslek grubu olduğunu ve içerisinde halkla ilişkiler, sırdaşlık, dostluk,

öğreticilik, aile hekimliği gibi birçok ilişkiyi barındıran tek meslek grubu olduğunu belirterek, eczanelerin Kontrol Noktası projesi ile kadın sağlığı konusunda başvurulan ilk nokta olacağına da inandıklarını ifade etti.KADIN SAĞLIĞI ARAŞTIRMASI VE TÜRKİYE

Toplantıda kadın sağlığı, doğum kontrol haplarının kullanım alanları ve doğru bilinen yanlışlar konusunda da kısaca görüşlerini belirten Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kadın Sağlığı Ana Bilim Dalı Üyesi Prof. Dr. Sezai Şahmay GFK tarafından Bayer sponsorluğunda gerçekleştirilen 15-49 yaş grubu arasındaki toplam 1425 kadın üzerinde yapılan Türkiye Kadın Sağlığı Pazar araştırmasının sonuçlarını da katılımcılarla paylaştı.TÜRK KADINI VE DOĞUM KONTROL YÖNTEMLERİ

Türk Kadının doğum kontrol konusuna bakışında eşlerinin ve arkadaşlarının etkisi üst sıralarda yer aldı. Araştırmaya katılan kadınların büyük çoğunluğu korunma yöntemlerinin maliyetinin devlet tarafından karşılanması gerektiğini düşünürken, yapılan araştırmada kadınların geldikleri sosyo - ekonomik statüye göre doğum kontrol yöntemleri konusunda da bilgi kaynakları farklılık gösterdi.

AB Ses ve C1 Ses'te ilk danışılan kişi jinekolog iken daha alt sosyo ekonomik statülerde ilk başvurulan kişi yakın arkadaşlar oldu. Araştırmada yakın arkadaşlar, eş ve internet, anne ve ebe başvurulan ilefdn sağlığı ve doğuk kişiler oldu. Kadınların korunmayla ilgili en çok kullandığı bilgi kaynakları jinekologlar olup bunları yakın arkadaşlar izledi. Araştırmada; 10 kadından 2'si korunma konusunda herhangi bir bilgi kaynağı kullanmazken eczanelerin bu orandaki payı sadece yüzde 2 oranında kaldı.

Araştırmada doğum kontrol yöntemi farkındalığına da farklı cevaplar verildi.ARAŞTIRMAYA KİMLER KATILDI

Araştırmada yer alan kadınların yüzde 66'sı kentsel bölgelerden yüzde 34'lük kısmı yarı kentsel bölgelerden katıldı. Araştırmaya katılanların yüzde 65'i evli , yüzde 24'ü bekar, yüzde 7si dul ve yüzde4'ü eşinden ayrılmış kadınlardan oluştu.

Araştırmaya katılan kadınların yüzde 86'sını ev kadınları ve düzenli bir işi olmayanlar oluştururken yüzde14'ünü çalışan kadınlar oluşturdu. Araştırmaya katılan kadınların yüzde 12'si düzenli olarak bir spor yaparken yüzde 29'u günde 11 adetten fazla sigara içiyor.SONUÇLAR

Araştırmada eşlerin / partnerin doğum kontrol yöntemine etkisi sorulduğunda araştırmaya katılan kadınların yüzde 71'i; partnerinin doğum kontrol yöntemi üzerinde etkisi olduğunu söyledi.

Araştırmada doğum kontrol hapları en çok hatırlanan yöntem olup (yüzde72) bunu erkek prezervatifi (yüzde63) ve spiral (yüzde55) izledi. Öte yandan, kadınların yüzde9'u herhangi bir yöntemden haberdar olmadıklarını belirttiler.

Bugüne kadar kullanılan yöntemlere bakıldığında ise en sık başvurulan yöntemin spiral (yüzde25) olduğu, spirali erkek prezervatifleri (yüzde24) ve oral kontraseptiflerin (yüzde21) izlediği görüldü. Kadınların yüzde40'ının şimdiye kadar hiçbir korunma yöntemi kullanmadığı da belirtildi.

Araştırmaya katılan kadınların eğitim durumu incelendiğinde ilkokul mezunlarının neredeyse yüzde65'inin hayatlarında en az bir kez korunma yöntemi kullandığı görüldü. İlkokul mezunları arasında en sık kullanılan yöntem spiralken, Lise ve Üniversite mezunlarının hemen hemen yarısının şimdiye kadar hiç korunma yöntemi kullanmadığı görüldü.

Kadınların çalışma durumları incelendiğinde, çalışan kadınlar doğum kontrol hapını tercih ederken çalışmayan kadınların bakırlı kullanma oranının daha yüksek olduğu görüldü.

Riskli bir yöntem olan geri çekilme yönteminin, ilkokul mezunu kadınlar başta olmak üzere tüm kadınlar tarafından yaklaşık yüzde15 oranında kullanıldığı görüldü.

Kadınların yaklaşık olarak yarıdan fazlası ilk ilişkilerinde herhangi bir doğum kontrol yöntemi kullanmamış.

Daha önce doğum kontrol hapı kullananlarla kullanmayan kadınlara; bu ürünlerin en çok hatırlanan faydası sorulduğunda iki kadın grubunda da en çok hatırlanan fayda"gebeliği engeller" olup, bunu özellikle daha önce doğum kontrol hapı kullanan grupta; "adet kanamasını düzenler", "adet ağrılarını ve stresi azaltır" izlemektedir. Daha önce doğum kontrol hapı kullanan kadınlar, "cilde ve sivilcelere iyi gelir" ifadesini de kullanmayanlara göre daha çok belirtmiştir.

4 kadından 3'ü hayatlarında en az bir kez jinekoloğa gitmiştir. Araştırmaya katılanların yüzde21'i jinekoloğa düzenli olarak gitmektedir.

Kadınların yüzde90'dan fazlası doğum kontroefdn sağlığı ve doğulünün karşılanmasının devletin sorumluluğu olduğuna inanmaktadır.

(İHA-ÖZ-Y)29.03.2012 12:00:12 TSI

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
Son Güncelleme: 29.03.2012 12:02
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner241

banner183