29 Mart 2012 Perşembe 16:38
352 Okunma
6. Başarı Ve Centilmenlik Ödülleri


Türkiye'de okullara dönük bir ilk olan ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle uygulanan bu projeyi gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirten Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, "Proje, her geçen yıl büyük bir ilgi görmekte. Öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz elbirliğiyle okullarını başarıdan başarıya taşıyorlar. Ulusal ve uluslararası birçok başarıya okullarımızla birlikte imza atıyoruz. Bu başarılarda projenin katkısının büyük olduğunu görüyoruz" dedi.

Okulların eğitim çalışmalarının daha verimli hale gelmesi için eğitim programlarının ve bu programları yürüten eğitim çalışanlarının kişisel gelişimleri için sürekli desteklenmeye ihtiyaçları olduğu bilinciyle Zeytinburnu'nda, Türkiye'de Eğitim Projesi olarak bir ilk olan "Başarı ve Centilmenlik Ödülleri" projesi uygulanmaktadır. Zeytinburnu'ndaki okulların performans göstergelerine göre başarı ve motivasyonlarının arttırılması ve eğitim çalışmalarının daha verimli hale gelmesi amacıyla, Kaymakamlık,

Belediye ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde bu yıl beşincisi gerçekleştirilecek projeden temel beklenti, okulların yapmış olduğu güzel ve başarılı faaliyetlerinin ortaya çıkarılmasıdır. Yapılan bu uygulamaların diğer okullarla da paylaşılarak yaygınlaştırılması, ilçede eğitim kalitesinin el birliği ile yükselmesine vesile olmaktadır.

Belirlenen kriterler çerçevesinde 1 Haziran 2011-31 Mayıs 2012 tarihleri arasında okullar tarafından yapılan her etkinliğin geri bildirimleri titizlikle değerlendirilip ortaya konulan başarıyla gurur duyulmakta, aksayan yönler de bir sonraki dönemde geliştirip öğrencilere daha iyi eğitim ortamlarını sunulmaktır. Proje, okulların çalışmalarına ve daha iyi motive olmalarına büyük katkılar sağlamaktadır.

Hedef, Zeytinburnu'ndaki okulların yenilikçi projelere imza atmaları, her platformda isimlerinin olumlu anılmasına katkı sağlamaktır. Hedef, başarı yolunda koşturmak, 1.800 öğretmeni ve 55.000 öğrencisiyle Zeytinburnu ilçesini eğitim öğretimde zirveye taşımaktır.MARMARA BELEDİYELER BİRLİĞİNDEN ÖDÜLLÜ PROJE

İlköğretim ve Liseler Başarı ve Centilmenlik Ödülleri birçok yarışma ve ödülden farklı olup, toplam kaliteyi ve ekip başarısını ödüllendirmenin yanında, sadece derslerdeki başarıyı değil sosyal, kültürel, sportif konular dahil tüm alanlardaki etkinlik ve başarıları da dikkate almadır diyen Belediye Başkanı Murat Aydın, projenin bu yönüyle farklı ve orijinal olduğunu belirtti. Bir okul, bu ödül programında kendini göstermek istiyorsa her alanda kendini başarıya kilitlemeli ve okulun her bir üyesi ekip

çalışmasıyla bu çabaya destek vermelidir diyen Aydın sözlerini şöyle sürdürdü:

"Projeye idareci, öğretmen, öğrenci, okul aile birliği ve veliler katkı sağlamakta, okullarımızın tanıtımı ve başarısı için ortak çalışma yürüterek, çabalayan, fark ortaya koyan ve başarılı olan öğrenci ve okulların ödüllendirilmesini sağlamaktadır. Bu ödüllendirme ile son yıllarda İlçe, il, bölge, ülke ve dünya çapında Zeytinburnu olarak ciddi başarılara imza atıldığını memnuniyetle görüyoruz."

Zeytinburnu bu projeyle, Marmara Belediyeler Birliği'nin düzenlediği "2009 Örnek Belediyecilik Proje Yarışması"nda Jüri Özel Ödülü'ne layık görülmüş olup, Zeytinburnu halkının başarısı olarak, gurur ve sevinç vesilesi olmuştur.2012 BAŞARI VE CENTİLMENLİK ÖDÜLLERİNDE BÜYÜK HEYECAN

Zeytinburnu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı resmi ilköğretim ve ortaöğretim okullarında yöneticilik yapan idareci, öğretmen, hizmetli, öğrenci ile okul aile birliği üyelerini kapsayan Başarı ve Centilmenlik Ödülleri, bu yılda aynı heyecanla gerçekleştirilecektir. Okullar, 1 Haziran 2011-31 Mayıs 2012'ye kadar projede belirlenen esaslara göre yapacakları faaliyetlerin karşılığında puan kazanabilecektir.

Türkiye'de ilk defa Zeytinburnu'nda uygulanan projede, okullar daha önceden ilan edilen puanlama kriterleri çerçevesinde yıl boyu gözlemlenmektedir. Bu gözlem ile okulların eğitim sanat, kültür, spor, medya, yarışma ve benzeri ulusal ve uluslararası tüm alanlardaki başarıları puan olarak hesaplanmaktadır. Yılsonunda ise alınan tüm puanlar toplanarak ödül alan okul belirlenmektedir. Projenin takibi için her okul; 1 müdür yardımcısı, 2 öğretmen, 1 Okul Aile Birliği temsilcisi ve Okul Öğrenci Meclisi

Başkanı olmak üzere 5 kişilik ödül takip komisyonu görevlendirmektedir.

Proje değerlendirme kurulu, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü başkanlığında, Belediye Başkanlığınca görevlendirilecek bir yetkiliyle, biri RAM Müdürü veya Rehber Öğretmen olmak üzere, yarışma alanlarına göre; İlköğretim kategorisi için Lise ve dengi okul öğretmenlerinden, Lise ve dengi okullar kategorisi için ilköğretim okulu öğretmenlerinden en az 5 kişiden oluşmaktadır. Proje Değerlendirme Kriterlerinin Ana Başlıkları ise şöyle:

"- Ulusal basına intikal eden olumlu her olay

- MEB ve ÖSYM sınavlarında çıkarılan her derece

- Spor karşılaşmaları, bilim, kültür ve sanat yarışmalarındaki her başarı

- MEB il geneli İlköğretim ve Liseler başarı sıralaması

- Dergi, gazete, kitap, bülten gibi süreli ve süresiz yayınlar

- Uygulanan veya ödül alan AB projeleri

- Yurt dışında ülkemizi yarışmalar dışında değişik faaliyetlerde temsil etme

- Ulusal veya uluslararası toplantılarda temsil etme"OKULLARA SÜRPRİZ HEDİYELER

Proje çerçevesinde başarı gösterip dereceye giren okullar her yıl ödüllendirilmektedir. Bu yıl da, belirtilen kriterlere göre okullar en geç 31 Mayıs 2012 tarihine kadar yaptıkları tüm faaliyetleri, önceden okullara dağıtılan formlara yazıp, faaliyet belgelerini de ekleyerek Milli Eğitim Müdürlüğüne teslim edecektir. Tüm evrak ilan edilen kriterlere göre detaylı bir incelemeden geçirilerek her okulun puanlama tablosuna yazılacaktır. Puanlamalarda üst sınırlarda bulunmakta olup, en yüksek puan alan

okullar iki kategoride değerlendirilerek ödüllendirilecektir.

Okulları bu yıl da sürpriz hediyeler beklemekte. Okullar arasında en az 100 taban puan almak kaydıyla, bir önceki yıla göre puanını en fazla artıran 5 okul ödüllendirilecektir. İlköğretim ve ortaöğretim kategorilerinde verilecek ödüllerde; birinciye 17.000 TL, ikinciye 14.000 TL, üçüncüye 10.000 TL, dördüncüye 7.000 TL ve beşinciye 4.000 TL ödül verilecektir.

Ayrıca, en az 100 taban puan almak kaydıyla, aldıkları toplam puana göre ilköğretim ve ortaöğretim okulları arasında ilk 5 dereceye giren okullardan; birinciye 18.000 TL, ikinciye 15.000 TL, üçüncüye 11.000 TL, dördüncüye 8.000 TL ve beşinciye 5.000 TL ödül verilecektir.

Ödüller, her okulda öğretmenler kurulunca seçilecek 4 yönetici veya öğretmen ile okul müdürlerinin başkanlığında oluşacak 5 kişilik bir komisyon tarafından; öğretmenlerin bu yarışmadaki performanslarına göre belirlenecek oranlar doğrultusunda okulun yönetici, öğretmen ve diğer personele, ödül kazanan okulların okul müdürlüklerince dağıtılacaktır.

(İHA-Y)29.03.2012 16:36:40 TSI

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
Son Güncelleme: 29.03.2012 16:38
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner241

banner183