07 Nisan 2016 Perşembe 14:51
1717 Okunma
Başkan Hüseyin Gün'den Ziyaret
HAK-İŞ'e bağlı Tarsus Hizmet İş Sendikası Başkanı Hüseyin Gün  beraberinde Mali Şube Sekreteri  İbrahim Çevik ve Tarsus Devlet Hastanesi İş Yeri Temsicisi Kurtuluş Çetin ile gazetemizi ziyaret etti. Gazetemiz Sahibi Ayhan Kızılelma ile görüşen Başkan Gün ve beraberindekiler çalışmaları hakkında bilgi verdiler.


"Kamuda kongren halini almış olan taşeron sisteminin  Sayın Başkanın talimatıyla asıl iş yardımcı iş ayrımı yapılmaksızın ortadan kaldırılacak olması önemli bir adımdır." diyen Gün, " HAK – İŞ olarak bu durumu çalışma hayatı açısından olumlu buluyor ve destekliyoruz."dedi.
Konuyla ilgili yapılan açıklama şöyle, "Kamu kurumlarına bağlı işyerlerinde yıllardır taşeron şirketlerde çalışan işçilerin bugünden sonra da işçi statüsünü koruyarak çalışmalarına devam etmelerini talep ediyoruz. Taşeron işçilerinin işçi statüsünde çalışmalarına devam etmelerini sağlayacak düzenlemelerinin ne şekilde olacağı ile ilgili hususlarının,  başta işçi konfederasyonları olmak üzere sosyal taraflarla görüşülmesinin ve sonrasında konunun yasalaşma sürecinin başlatılmasının yerinde olacağına inanıyoruz.
İtiraz ve Öneriler:
1. Şu anda yürürlükte olan 6552 sayılı kanunla kamuda taşeronlar yanında çalışan işçilere sendikalı ve toplu sözleşmeli olma hakkı tanınmış, kıdem tazminatlarının kamu kurumları tarafından ödenmesi benimsenmiş olmasına rağmen bugün önerilen özel sözleşmeli  personel statüsü ile çalışanların serbest toplu pazarlık ve işçi sendikalarına üyelik hakları ellerinden alınmaktadır.

2. Hatta yüz binlerce taşeron işçisinin halen devam etmekte olan toplu sözleşme süreci, getirilmek istenen özel sözleşmeli personel statüsü ile tamamen ortadan kaldırılmaktadır.

3. Taşeron İşçilerinden özel sözleşmeli personel statüsünde geçebilmeleri için mevcut kıdem tazminatı ve diğer işçilik haklarından vazgeçmeleri istenmektedir. Açıkçası , 6552 sayılı kanunla verilen haklar yeni statü ile çalışanların elinden geri alınmaktadır.

4. Yapılmak istenen düzenleme işçi sendikalarının örgütlenme özgürlüğüne müdahale niteliğindedir. Bu müdahale sonucunda, HAK – İŞ Konfederasyon üyelerinin yansım (220.000 üyesini ) kaybetmektedir. HAK – İŞ Konfederasyonuna üye sendikalardan 5’i üyelerinin tamamını ve toplu sözleşme imzalama ehliyetini kaybetmektedir.

5. 6552 sayılı kanunun gereğince yüz binlerce işçinin toplu iş sözleşmelerinin imzalanması hususunda Sayın Başbakanımız tarafından 23 Ekim 2015 tarihinde yapılan HAK – İŞ Genel Kurulunda yetkililere talimat verilmiştir. Ne yazık ki Sayın Başbakanımızın talimatına rağmen toplu iş sözleşmeleri bugüne kadar imzalanmamıştır. Konfederasyonumuz taşeron işçilerin toplu iş sözleşmelerinin bir an önce imzalanmasını talep etmektedir.

6. Taşeron işçiler, kadro ve iş güvencesi ile refah seviyelerinin yükseltilmesini istemektedir. Ancak yeni öneri incelendiğinde taşeron işçilerin bekledikleri güvence ve refah seviyelerin oluşması mümkün görünmemektedir.

7. Hükümetin, bir yandan 657 sayılı kanunda kamu personel reformu ile çalışanların statülerinde yeknesaklık sağlamaya çalışırken, diğer yandan yüz binlerce çalışanı mağdur edecek şekilde yine aynı kanun çerçevesinde yeni bir statü oluşturmak istemesi çelişki doğurmaktadır.

8. Taşeron işçilerinin, kıdem ve kazanılmış haklar gibi mevcut işçilik haklarından vazgeçmek karşılığında özel sözleşmeli personel statüsüne geçirilmek istenmesi anayasal güvenceler, ILO normları ve Avrupa Sosyal Şartıyla birebir çatışmaktadır.

9. Kadro çalışmaları sırasında üçlü danışma mekanizması işletilmemiş, çalışanlar, sendika ve konfederasyonlar ile sosyal taraflar sürece dâhil edilmemiştir.

10. Hükümet döneminde, 2015 yılında karayollarında çalışan binlerce taşeron işçisi Karayolları Genel Müdürlüğü’nde sürekli işçi kadrolarına geçirilmemişken, bugün yüz binlerce taşeron istenmesi ciddi bir çelişkidir.

11. Kamu kurulumlarında yıllardır taşeronlar yanında çalışan işçiler, statü değişikliğiyle, işçi olmaktan çıkarılmak istenmektedir. Bunun sonucunda, kamuda taşeronlar yanında çalışan işçilerin, Anayasanın 53. Maddesi ile garanti altına alınan ve 6356 ve 6552 sayılı Konulardan doğan serbest toplu pazarlık ve işçi sendikalarına üyelik haklarına son verilmek istenmektedir.
Bu yönde yapılacak düzenleme, Anayasanın 53. Ve 128. Maddelerine, Avrupa sosyal Şartına ILO’ nun 98 sayılı Sözleşmesine ve 198 sayılı tavsiye kararına uygun olacaktır.

12. Belediyeler ve İl Özel İdarelerinde çalışanlar yönünden yapılmak istenen düzenleme, var olan durumdan ileri olmakla birlikte, çalışanların ve Konfederasyonumuzun taleplerini karşılamaktadır.

13. Ayrıca Konfederasyonumuzun ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı arasında imzalanan 04.06.2015 tarihli Kamu Toplu İş Sözleşmesi Çerçeve Anlaşması Protokolünde taahhüt edilmesine rağmen: 5620 sayılı konuma tabi olarak çalışan mevsimlik ve geçici işçilerin çalışma sürelerine ilişkin bugüne kadar müspet bir düzenleme yapılmamıştır. Bu durum, kamuda 5 ay 29 gün süreyle çalışması sınırlandırılan geçici ve mevsimlik işçilerin yaşadığı sorunları daha da derinleştirmiştir. Söz Konusu Protokol çerçevesinde taahhüt edilen düzenlemelerin ivedilikle hayata geçirilmesini talep etmekteyiz.

14. Sonuç olarak, gerek kamuda çalışan taşeron işçilerinin işçi statüsünde kamu kurumlarında istihdamı, gerekse 5620 sayılı kanuna tabii işçilerin sorunlarının yukarıda dile getirdiğimiz itiraz ve önerilerimiz doğrultusunda, sosyal diyalog çerçevesinde sosyal taraflarla görüşülmesi yoluyla çözüme kavuşturulmasını talep etmekteyiz."dediler

Son Güncelleme: 07.04.2016 14:56
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner241

banner183