Mersin 11°
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
28 Nisan 2012 Cumartesi 14:02
673 Okunma
TBB Başkanı Coşar’dan avukatlara: Kendinizi özgür, özerk birey olarak inşa edin
Türkiye Barolar Birliği(TBB) Başkanı Vedat Ahsen Coşar, en önemli niteliği bağımsızlık olan avukatlık mesleğinin ‘özgür ve özerk’ bir kişilik istediğini söyledi.

        Seyhan Otel'de düzenlenen Türkiye 5. Stajyer Avukatlar Kurultayı’nın açılışında konuşan Coşar, "Bunun için önce kendinizi özgür, özerk bir birey olarak inşa edin. Eğer bunu yapamazsanız, avukatlık mesleğine talip olmayın." dedi. Avukatlığın her türlü iktidar, otorite, statükoyla sorunu olan bir meslek olduğunu kaydeden Coşkar, "Öyle olduğu için avukat, devlete, iktidara, otoriteye karşı insanı, hakkı savunan kişidir. Savunma ise kutsanması gereken bir iş olmayıp; yaşam, mülkiyet, özgürlük gibi vazgeçilmesi mümkün olmayan üstün bir haktır." diye konuştu.

        2008’de yaptıkları 1. Stajyer Kurultayı’nda gündeme gelen stajyer avukatların sigortalı olmaları meselesinin 2011’de yürürlüğe giren yasa ile çözüldüğünü ifade etti. Kanunla tüm stajyerlerin sigorta primlerinin TBB tarafından ödendiğini hatırlatan Coşar, "Stajyer avukatlarımıza yılda 20 bin TL. tedavi yardımının yanısıra, analık, cenaze, iş görmezlik, olağan üstü yardım desteği vermektedir." bilgisini verdi.

"GÜÇLÜ BİR SAVUNMA OLMADAN ADİL YARGILAMA OLMAZ"

Adana Barosu Başkanı Aziz Erbek ise savunmayı temsil eden avukatların yeterince güçlü olmadığı, mesleğe hazırlanmadığı bir sistemde tam anlamıyla adil bir yargılanmanın gerçekleşmeyeceğini dile getirdi. Türkiye’de yargı düzeninin çok temel konularında sorunların bulunduğuna işaret eden Erbek, bunların vakit geçirilmeden çözülmesi gerektiğinin altını çizdi. Avukatlık Yasası’nda yapılması düşünülen değişiklikler hususunda TBB’nin önerilerini yeterli bulduklarına işaret eden Erbek, kurultayın konusu olan “staj ve mesleğe kabul” konusundaki görüşlere de destek verdiklerini anlattı. Erbek, şunları söyledi: “Sınav en kısa sürede uygulanmalıdır. Staj süresi 2 yıla çıkarılmalıdır. Staj yapılması sürecindeki eğitim ve hazırlık çalışmaları hayata geçirilmelidir. Gerekirse yasada değiştirilmesi gereken diğer hususlar ertelenebilir; ama ‘staj ve sınav’ düzenlemesi geciktirilmemelidir. Gelen selin önlenmesi için gerekli olan barajın yapılması felaketi önleyecektir.

"AVUKATLIK STAJI 2 YIL OLMALI"

Stajyer Avukatlar Kurultayı bünyesinde gerçekleştirilen çalıştayın sonuç bildirgesini okuyan Eskişehir Barosu’ndan Hüseyin Akçar, avukatlık sınavı önerisinin savunma mesleğinin gelişmesine katkı sağlayacağını hatırlattı. Avukatlık sınavının ÖSYM değil, TBB tarafından yapılmasından yana olduklarına işaret eden Akçar, barolar tarafından staja kabul esnasında kontenjan sınırlamasının yapılmamasını istedi. Avukatlık stajının destek sağlandığı takdirde 2 yıl olmasını gündeme getiren Akçar, şöyle devam etti: "Staj bitiminde alınan ruhsat ücreti kaldırılmalı. TBB tarafından verilen staj kredileri karşılıksız olmalıdır. Staj eğitimi merkezi olmalı ve bu eğitim Avukatlık Akademisinde verilmelidir. Ancak bu sayede eğitim tüm stajyerlere eşit sunulabilir. Eğitim içeriği teori değil pratiğe dayalı olmalıdır. Stajyer avukatlara staj eğitimi ile bağdaşmayan işlemler yaptırılmaması yönünde düzenlemeler getirilmelidir. Avukatlık mesleğinde yaşanan sorunların hukuk fakültelerindeki altyapı sorunundan kaynaklandığı açıktır. Bu nedenle TBB hukuk fakültelerine öğrenci alımındaki kontenjanın düşürülmesi ile yeni açılacak fakültelerin yeterliliği konusunda kamuoyunu bilinçlendirecek çalışmalar yapmalıdır. Hukuk fakültelerinde avukatlık hukuku dersinin zorunlu ders olması gerekir."

        Akçar, bazı stajyer avukatların karşı çıktığı bildirgeyi TBB Başkanı Vedat Ahsen Coşar’a verdi. Kurultay’a Adana Vali Yardımcısı Durmuş Gençer, Cumhuriyet Başsavcısı Süleyman Bağrıyanık ve çok sayıda avukat katıldı.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner241

banner183