11 Mayıs 2016 Çarşamba 11:38
7609 Okunma
Baro Temsilciliği için ADAYIM!

Av. İsmail Hafızosmanoğlu, Tarsus Baro Temsilciliği için aday olduğunu açıkladı. Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Koordinatörü Ahmet Kanbur’a röportaj veren Hafızosmanoğlu, önemli açıklamalar yaptı.

Ahmet Kanbur: Neden bir anda aday olmak istediniz?

İsmail Hafızosmanoğlu: Bir anda değil, uzun bir süredir adaylık konusunu düşünüyordum.

Ahmet Kanbur: Sizi adaylığa iten özel bir sebep/sebepler var mı?

İsmail Hafızosmanoğlu: Tabii. Ben hukukçuların; özellikle Avukatların görevlerini belirli mesleki standartlarda yapmaları gerektiğine inanıyorum. Çalışmalarını bir düzen, disiplin içerinde yapabilmelerinin mümkün olacağına inanıyorum. Bu aksaklıkları belki vatandaşlarımız görmüyordur ancak Adalet Sarayları içerisinde bir düzensizlik mevcut. İşler olabildiğince karışık yürüyor. Bu durum Avukat arkadaşlarımızı fazlasıyla yıpratıyor. Ayrıca, Baro Temsilciliğinin daha etkin temsil edilebileceğine inanıyorum. Temsil derken, sadece Baro nezdinde bir temsiden bahsetmiyorum, protokol nezdinde bir temsilin olabileceğine inanıyorum.

Ahmet Kanbur: Temsil yeteneği gelişmiş derken, Baro’nun iyi temsil edilmediğini mi düşünüyorsunuz?

İsmail Hafızosmanoğlu: Temsil edenler yönünden bir sorun yok. Ancak temsil edilebilecek bir protokol sırasının olmadığını görüyoruz. İlçelerdeki protokol sırasını inceleyiniz, Baro Temsilciliğinin hangi sıralamada ve hangi grubun içerisine sıkıştırılmış olduğunu görürsünüz. Ben bu durumun düzeltilmesi gerektiğine inanıyorum. Baro Temsilciliği protokolde Meslek Grupları içerisinde değil, Savcılık makamının hemen ardında yer almalıdır, zira biz avukatlar yargının üçlü sac ayağının biriyiz.

Ahmet Kanbur: Bu durum ülkemizde Hukuk kavramının sürekli olarak tartışılmasından kaynaklanıyor olabilir mi? Ülkemizdeki Hukuk yapısını nasıl değerlendiriyorsunuz?

İsmail Hafızosmanoğlu: Hukuk özellikle son yıllarda çok yıpratıldı. Bu konuda zaten yeterince şey söylendi, hâlâ söylenmeye devam ediyor. Yalnızca şunu söyleyebilirim. Belki klasik bir söylem olacak ama ’’üstünlerin hukuku değil, hukukun üstünlüğü sağlandığı gün Türkiye daha yaşanabilir ve adil bir ülke olacak’’.

Ahmet Kanbur: Umarız dediğiniz gibi olur. Peki medya konusunda neler düşünüyorsunuz? Medya hukuk konusunu nasıl işliyor? Nasıl İşlemeli?

İsmail Hafızosmanoğlu: Açıkçası medya üzerine düşeni yapıyor. Hani bir söz vardır. Köpeğin insanı ısırması haber değildir ancak insanın köpeği ısırması haberdir! Bu iş böyle yürüyor. Medyada popüler olan hukuki konuları ya da davaları gündeme taşıyor. Özgecan kardeşimiz gibi. Keşke böyle bir olay yaşanmasaydı! Ülkemizde Özgecan gibi nice genç kızlarımız canice durumlara maruz kalıyorlar. Bizim medyamız içlerinden en popüler olanlarını bizlere aktarıyor. Diğer olaylar popüler olamadığı için maalesef 3. Sayfa haberi dahi olamıyor. Bundan sonra ne Özgecan kızımız ne de bir başkası bu tür bir olayla karşılaşmasın. Sevgili Medyamız da bu olaylara popüler kültür açısından değil, insani değerler açısından baksın!

Ahmet Kanbur: Avukatların yargılama esnasındaki yeri ve konumunun iyileştirilmesi mümkün müdür? Bu hususta bir çalışmanız var mı?

İsmail Hafızosmanoğlu: Geçen gün bir film izledim ’’Ankara Yazı’’ isminde, yargılamanın ısmarlama olduğu, kararın hazır olduğu, kanun ve hukuk adamlarının kanunu ve hukuku bir birlerinin gözlerinin içine baka baka çiğnedikleri, avukatların yere yakın bir yerde konumlandırıldıkları, hakim ve savcıların da yüksekçe bir kürsüye yerleştikleri, hakimlerin yüksekten bakarak avukatlara hitaben " kes sesini otur yerine" şeklindeki sözlerinin olduğu bir dönemden, şu an bulunduğumuz noktaya gelinmiştir. Gelinen nokta Olması gereken değildir. Umarız olması gerekenler olur. Bu hususta mahkeme salonlarında hala aynı sıkıyönetim varmış tonuyla avukatlarımızla muhatap olan yargı mensuplarına bizlerinde bir yargı mensubu olduğumuzu kanunlar çerçevesinde hatırlatmak bir avukat olarak boynumuzun borcudur.

Ahmet Kanbur: Rakibiniz var mı?

İsmail Hafızosmanoğlu: Esasen bizde pek rakip olma durumu yoktur. Zira eşitler arası bir görev paylaşımı var. Dün bu görevi bir arkadaşımız yapıyordu, bugün ben yapabilirim, yarın da bir başka arkadaşımız. Buradaki asıl mesele, Baro’nun iyi temsil edilip edilemediği. Ben Baro'nun daha iyi temsil edilebilmesi için neler yapılması gerektiğini iyi biliyorum. O sebeple de bu dönem için Avukat arkadaşlarımdan temsil yetkisi isteyeceğim.

Ahmet Kanbur: Siz daha iyi tarif ettiniz. Peki, son olarak söyleyeceğiniz birkaç cümle…

İsmail Hafızosmanoğlu: Avukatlık mesleğinin tekelliği söz konusu olmasına rağmen, sanki avukat gibi iş alıp takipçilik yapan haksız kazanç elde eden birçok "takipçi, sigortacı" adı verilen kişilerin avukatların meslek konularına el atmaları söz konusudur. Bu duruma karşı, baro başkanlığı ile birlikte etkin bir mücadele verilmesi gerekmektedir. Hak korumaya, avukatlarımızın haklarından başlarsak daha en doğru yerden başlamış oluruz diye düşünüyorum (uçakta bile oksijen maskesini önce kendinize sonra çocuğunuza takın diyorlar,) biz önce kendimize yardım edelim sonra da vatandaşımıza yardım edelim, en sağlıklı olanı budur. Son olarak Adalete güvenelim, hukukun üstünlüğüne inanalım ve vicdanî değerlerimizi kaybetmeyelim. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.

Son Güncelleme: 11.05.2016 18:55
Anahtar Kelimeler:
baro temsilciliği adayım
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner241

banner183