19 Ocak 2015 Pazartesi 11:33
1646 Okunma
Ahmet Uzun, seçim çalışmalarına başladı
Milletvekili seçilmesinden itibaren  TBMM İçişleri Komisyonu üyesi olarak başarılı çalışmalara imza atan Ahmet Tevfik Uzun TBMM’de yeni kurulan Mevsimlik Tarım İşçilerinin Sorunlarını Araştırma Komisyonuna seçilerek 2. Görev alarak çalışmalara hızlı başladı.
Beraberinde Tarsus İlçe Tarım Müdürü Hayri  Erdoğan,Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma  Müdürü Kemal Yıldırım ile birlikte Yenice, Çiçekli,Karsavuran  ve çevre köylerdeki yaklaşık 250 çadırda  barınan mevsimlik işçileri ziyaret ederek sorunlarını dinledi.
TBMM’de  kurulan komisyon üyesi olarak hızlı ve etkin bir şekilde, Mevsimlik Tarım İşçilerinin Çalışma ve Sosyal Hayatlarının İyileştirilmesi için rapor  hazırlayacağını ve Harran Üniversitesi  bünyesinde oluşturulan Mevsimlik Tarım İşçilerini İzleme Merkezi temsilcileri ve Mevsimlik Geçici Tarım İşçilerini İzleme Kurulu kapsamında bulunan diğer ilgili Bakanlık ve kurumların temsilcileri ile çalışmalarını sürdüreceğinin altını çizen  Mersin Milletvekili Ahmet Tevfik Uzun "Mevsimlik tarım işçisi olarak çalışmak amacıyla bulundukları illerden diğer illere aileleri ile birlikte giden vatandaşların, bu süreçte ulaşım, barınma, eğitim, sağlık, güvenlik,  sosyal çevreyle ilişkiler, çalışma ve sosyal güvenlik bakımından mevcut sorunlarının tespiti ile bu sorunların giderilmesine yönelik Kurulan Komisyon üyesi  olarak  bölgemizdeki Geçici tarım işçilerinin sorunlarını giderilmesi için çalışmalara  başladık. Bu doğrultuda AK  Parti hükümeti kurulduğu günden itibaren herkesin ve herkesimin yaşam standartlarının yükselmesi için çalışmış ve çalışmaya devam edecektir” dedi

İçişleri ve Mevsimlik Tarım İşçilerinin Sorunlarını Araştırma Komisyonu üyesi  Mersin Milletvekili Ahmet Tevfik Uzun;  Mevsimlik Geçici Tarım İşçilerini ne zaman geldikleri, nereye yerleştikleri, hangi koşullarda yaşadıkları ve çalıştıklarını belirleyerek onlar için insan haklarına uygun yaşam ve çalışma koşullarının sağlanması sosyal devlet anlayışı olarak gördüklerini belirtti.
Mevsimlik tarım işçilerinin sosyal güvenceleri, ulaşım, eğitim, sağlık ve barınma gibi sorunları giderilmesi ve iyileştirilmesi yönünde AK Parti hükümetinin  baştan beri çalışma yaptığının altını çizen Mersin Milletvekili Ahmet Tevfik Uzun “Sosyal Devlet anlayışı çerçevesinde her konuda  olduğu gibi mevsimlik tarım işçilerine  yönelik çalışmalarımız önümüzdeki  günlerde kendini  gösterecektir. Mevsimlik tarım işçiliği Türkiye’nin birçok ilinde yaşanıyor. Yüz binlerce çocuk doğrudan veya ailesi gezici tarım işçisi olarak çalıştığından yoksulluk sınırının altında yaşıyor, zorunlu eğitimine devam edemediğini  biliyoruz. Bireyin çocukken eğitim sürecini erken terk etmiş olması yoksulluk ve yoksunluk halinin devam etmesine neden olmaktadır.”dedi
Mevsimlik tarım işçilerinin ihtiyaçlarını anlamak ve yakın gelecekteki yapılacak işler için bir yol haritası ortaya koyulması  için empatik bir yaklaşım anlayışıyla yaklaşık 250  çadırda  yaşayan insanları  kendi  yaşam koşullarında yerinde ziyaret  eden Milletvekili Uzun” Çadırların bulunduğu yerde su birikintileri,  çocuklar da dahil olmak üzere bütün aile tek göz çadırda uyumakta, herkes için yeterli uyuma ortamı ve yiyecekleri saklamak için sağlıklı koşullar olmadığını görmekteyiz. İnsanın  temel yaşam ihtiyacı  olan, temiz su, tuvalet, beslenme gibi ihtiyaçlarını karşılamaları için  acil tedbirler alınması  gerek. dedi.
Yaklaşık 250  çadırda barınan Mevsimlik tarım işçilerinin çalışma ve yaşam ortamlarını  yerinde inceleyen kadın,gençler  ve  çocuklarla sohbet eden milletvekili Uzun” Ailelere yönelik; haklar, iş güvenliği ve iş sağlığı, hijyen, riskler vb konularının yanı sıra Özellikle çocuk ve gençlerin okuma istekleri,mevsimlik gezici tarım işçiliği yapma konusunda isteksizlikleri de dikkate alınarak, onların eğitimlerini destekleyecek tedbirlerin alınması, ailelerin ekonomik durumlarını iyileştirici hizmetlerin sunulması, bu çerçevede atılması gereken en önemli adım olarak görmekteyim” dedi
 

Mevsimlik tarım işçilerinin sorunlarına ilişkin araştırma komisyonunun üyeleri AK Parti'den Adıyaman Millitvekili Mehmet Erdoğan, Antalya Milletvekili Gökcen Özdoğan Enç, Aydın Milletvekili Ali Gültekin Kılınç, Bursa Milletvekili Önder Matlı, Diyarbakır Milletvekili Mehmet Hamzaoğulları, İzmir Milletvekili Ali Aşlık, Konya Milletvekili Mustafa Baloğlu, Mersin Milletvekili Ahmet Tevfik Uzun, Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Kaçar ve Van Milletvekili Mustafa Bilici, CHP'den Ankara Milletvekili Gökhan Günaydın, Burdur Milletvekili Ramazan Kerim Özkan, Bursa Milletvekili İlhan Demiröz ve İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi, MHP'den Adana Milletvekili Muharrem Varlı ve Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı ile HDP'den İstanbul Milletvekili Levent Tüzel  her hafta çarşamba ve perşembe günü saat 10.00'da başlaması kararlaştırıldı. Alınan karara göre, ilk toplantıda, Mevsimlik Geçici Tarım İşçilerini İzleme Kurulu'nun değerlendirilmek üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın ilgili Müsteşar Yardımcılığı heyeti dinlenecek. Perşembe günü ise mevsimlik tarım işçileri ile ilgili uzun süredir çalışma yapan Harran Üniversitesi  bünyesinde oluşturulan Mevsimlik Tarım İşçilerini İzleme Merkezi temsilcileri davet edilecek. Komisyon sonraki toplantılarında, Mevsimlik Geçici Tarım İşçilerini İzleme Kurulu kapsamında bulunan diğer ilgili Bakanlık ve kurumların temsilcileri ile bir araya gelecek.
 
Son Güncelleme: 19.01.2015 11:34
Anahtar Kelimeler:
TarsusAK PartiAhmet Uzun
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner241

banner183