13 Mart 2012 Salı 15:43
565 Okunma
Giresun İl Özel İdaresi’nin 2001 Yılı Faaliyet Raporuna Eleştiri


Yaptığı açıklamada İl Özel İdaresi’nin 5018 Kamu Mali Yönetim ve Kontrol Kanunu’nun 41. Maddesi hükmüne göre üst yöneticilerin ve bütçeyle ödenek tahsis edilen harcama yetkilerince hesap verme sorumluluğu çerçevesinde her yıl faaliyet raporunu kamuoyuna açıkladığını hatırlatan CHP Grup Başkan Vekili Ömer Mustafa Yılmaz, faaliyet raporunun bu işlemlerin izlenmesi ve değerlendirilmesinin önemli bir sonuç safhası olduğunu söyledi.

2011 yılı faaliyet raporunun geçen yılın bir kopyası olduğunu ileri süren Yılmaz” Raporun titizlikle hazırlandığını gördük fakat yine birçok aynı sorunları görmek mümkün kopyala yapıştır alışkanlığından vazgeçilememiş. Giresun İl Özel İdaresi’nin gelişmesi ve daha iyi hizmet sunabilmek gelirleri artırmak ve kaynakları daha verimli kullanmak için İl Genel Meclisinde bir çok yönetmelik çalışması yapılmış ve kabul edilmiş fakat raporda yer almamıştır.Bunlar da kurumla meclis arasındaki kopukluğa en önemli işaretlerden biridir. Öyle ki müdürlük isimleri kadro levhasında olmamasına rağmen özel istek üzerine değiştirilmiş fakat raporda eskisi gibi yazılmıştır. Özel idare çalışma esasları bir çok toplantı yapılarak 2 ay çalıştıktan sonra 15 gün sonra vazgeçilerek yeniden düzenlenmek durumunda kalmıştır. Bunlar idarenin hizmet alanları görev ve sorumluluklarından ne kadar uzakta yaşadığını göstermektedir” ifadelerini kullandı.

Raporda çelişkilerinde yer aldığını ileri süren Yılmaz; “Raporun 71. sayfasında bulunan 3. sınıf gayrisıhhi müessese ruhsatlarından alınan ücret aynı nitelikteki 3 kooperatiften bedel alınmaz iken iki kooperatiften ücret alınmıştır, hangisi doğrudur, bu ayrımcılık nedendir. 74. sayfada Maden kanununun 12. maddesine göre verilen idari para cezaları yapılan 48 işleme toplam 2 milyon 512 bin 867 TL ceza tahakkuk etmiş fakat sadece 11 bin 175 TL tahsil edilmiş aradaki fark çok büyüktür. Sadece bir firmaya 2 milyon 474 bin 500 TL ceza kesilmiş merak ediyoruz ne için yazılmış ve bu para ne zaman tahsil edilecek akıbeti nedir ? Madencilik faaliyetlerinden alınan devlet 125 bin 107 TL.olarak ayrıntılı tabloda gösterilmiş fakat 41. sayfadaki gelirler bölümünde 86 bin 677 TL olarak gösterilmiş acaba aradaki fark nasıl muhasebeleştirilmiş merak ediyoruz” şeklinde konuştu.

Köy yollarında yapılan çalışmalarında çelişkilerle dolu olduğunu belirten Yılmaz “Faaliyet raporunun 84. sayfadaki tabloyu gördükten sonra ayrıntıya bakmaya gerek yok çünkü köy sayısı 495 olmuş asfalt yol 88 km. görülüyor hemen yan sayfa 85 de ise asfalt 20 km. görülüyor. Yol ulaşım müdürlüğünün yaptığı çalışmaları anlamak mümkün değil komisyon çalışmalarında bile gerekli bilgilere ulaşılamıyor ,nereye ne yapıldığı belli değil, 2011 yılı bütçesi 1 milyon 750 bin TL harcadığı para 18 milyon 902 bin TL’ye yapılan istinat duvarlarının standartlara uygun yapılmadığı komisyon raporları ilerde tespit edilmişken akıbetleri hakkında hiçbir bilgi yoktur. 2011 yılındaki hatalı imalatların sorumluları ve tazmini hakkında herhangi bir işlem yapılıp yapılmadığı belli değildir” diye konuştu.

2011 yılında meydana gelen sel felaketi nedeniyle gelen 1 milyon TL’nin başka alanlarda kullanıldığını da ileri süren Yılmaz şunları söyledi.

”Temmuz 2011 de meydana gelen sel felaketinde 1 milyon TL afet ödeneğinin nerede kullanıldığını sormuştuk. 5 aydır cevap alamadık şimdi anlaşılıyor yol ulaşım müdürlüğü, köy yolları sanat yapıları, asfalt, filler, mıcır, alımı, içme suyu malzeme alımı içme suyu tesis yapım gideri olarak kullanılmış. Bu imalatlar nerelere yapıldığını bilemiyorum fakat bildiğim bir şey varsa afet olan yere yapılmadığı. Yalıköy İlköğretim okulu yan tarafında yatırımcının yaptığı inşaat ve temmuz 2011 sel afetinde hasar gören duvar ve tekrar sel olursa yıkılmaya hazır bina siz buradaki tahribatı görmeyeceksiniz yapmayacaksınız.Afet yaraları sarılmamışken, afet için gelen parayla boru alacaksınız bu boruları da faaliyet raporuna iş yapmış gibi göstereceksiniz ne demeli bilmiyorum ki. Giresun İl Özel İdaresi koordinesinde KÖYDES-Devlet-Vatandaş İşbirliği ile boru, çimento ve çakıl yardımı sağlanıp, işçiliği halk tarafından karşılanarak yapılan imalatlar bulunmaktadır. fakat bunlar faaliyet raporunda hepsini özel idare yapmış gibi tek imalat iki ayrı faaliyette görülmekte özel idare Köylere Hizmet Götürme Birliklerine yaptığı ve parasını aldığı işleri ya sadece imalatı gösterecek yada para girişini gelir kaydedecek bir işi hem faaliyet göstereceksiniz hem de gelir, kaydedemezsiniz.”

Faaliyet raporunda işe adam değil, adama iş anlayışının görüldüğünü ve Genel Sekreter ve Vali’nin de imzalamadığını belirten Yılmaz “2011 yılı faaliyet raporuna baktığımızda koordine edilememiş kurumsallaşmaktan her geçen gün uzaklaşan, kurumları batıran eski mantıkla işe adam değil adama iş anlayışı görülüyor. Bu anlayışın hüküm sürdüğü kurum olmaya devam ediyor. Gönül isterdi ki bu raporu övünç kaynağımız olarak görmek isterdik, ne acıdır ki bu faaliyetin uygulayıcıları sayın Genel Sekreter ve Sayın Vali iç kontrol beyanını imzalamayarak kendileri henüz kabul etmemişlerdir. Onların dahi imzalamadığı rapora Cumhuriyet Halk Partisi grubu olarak red oyu verdik” dedi.

(AB-ÖS-Y)

13.03.2012 15:41 TSİ

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
Son Güncelleme: 13.03.2012 15:43
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner241

banner183