16 Nisan 2012 Pazartesi 10:16
443 Okunma
Gençler Hazırladıkları Sivil Anayasa Taslağını Tbmm Başkanı Çiçek'e Sundu


TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyeleri, sendika genel başkanları ve davetlilerin katıldığı Anayasa Platformu'nda GKV Genç Meclis Başkanı İrem Oral, hazırlanan anayasa taslağını TBMM Başkanı Çiçek'e teslim ederek, hazırlanacak sivil anayasada bu taslağın da dikkate alınmasını istedi. Oral'ı dikkatle dinleyen Cemil Çiçek, Oral'ı kutlayarak GKV Genç Meclis'in kabine üyelerini mayıs ayı içerisinde Ankara'ya davet etti. Çiçek ve Aile ve

Bakan Şahin, Oral'a GKV Genç Meclis ile ilgili sorular yöneltti. Bakan Şahin, Genç Meclis kabinesinde görev alan bayan bakan sayısının 5 olduğunu öğrenince, "Bu sayı az, ben kabinenin yarısını bayan bakan bekliyordum" dedi.

14 kişilik kabinede 5 bayan bakanın çok iyi bir rakam olduğunu ifade eden TBMM Başkanı Çiçek ise, "5 bayan bakan iyi bir rakam. Bu 100 vekilli bir meclis için iyi bir rakam" dedi. Çiçek'in GKV Genç Meclis'in başkanlık mı, yarı başkanlık mı yoksa parlamenter sisteme mi sahip olduğu sorusu üzerine İrem Oral, GKV Genç Meclis'in parlamenter sistemle yönetildiğini ifade etti. Oral, Çiçek'in "Sizin mecliste kaç tane oda başkanı milletvekili var?" soruna da, "Meclisimizde oda başkanı milletvekili yok Sayın

Başkanım. Vekillerimizin hepsi demokratik kurallarla seçilmiştir" yanıtını verdi. Çiçek ve Bakan Şahin'le GKV Genç Meclis Başkanı İrem Oral arasındaki diyaloğa zaman zaman GTO Başkanı Mehmet Arslan ve diğer milletvekilleri de katıldı.

Çiçek, Gaziantep Valisi Erdal Ata'ya da bir hatırlatma yaparak, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda TBMM Başkanlık koltuğuna Gaziantep'ten Muammer Alhan Babat'ın davet edildiğini, öğrencinin hazırlanarak Ankara'ya gönderilmesini istedi.

Anayasa Platformu toplantısında TBMM Başkanı Çiçek'e GKV Genç Meclis Başkanı İrem Oral tarafından verilen sivil anayasa taslağında yer alan bazı maddeler şöyle:

"- GKV Genç Meclisi Genel Kurulu'nda Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından hazırlanan yasa tasarısında Emniyet Müdürlüğü'nde kadınları korumaya yönelik özel bir koruma birimi oluşturması. Özel eğitimli bu birimler sayesinde kadın cinayetlerinin önüne geçilebilmesi ve dilekçelerin daha kısa sürede karşılık bulabilmesi. Sığınma evlerinin arttırılması, uzman psikologlar ile beraber kadınların ve eşlerinin tedavisinin sağlanması.

- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hazırlanan yasa taslağında yer alan geri dönüşümde çalışan pasif durumdaki insanlara devlet tarafından istihdam sağlanması. Bu bireylerin sosyal ve endüstriyel anlamda eğitilerek güvence altına alınması. Geri dönüşüm alanında iş sahalarının geliştirilmesi, sosyal güvencesi olmayan çalışanlara düzenli maaş ve sosyal güvence sağlanması.

- İçişleri Bakanlığı'nın depremle ilgili yasa tasarısında son dönemlerde ülkemizi yakından ilgilendiren birçok konu yasal güvence altına alındı. Buna göre halka deprem ile ilgili ilk yardım kursları ve kurs bitiminde sertifika verilmesi ve özgüven aşılanması. Deprem sonrası yardım için vergilerden oluşacak bir para fonu oluşturulması. Deprem anında binaların göreceği hasarı en aza indirebilmek için bina altlarına iş yeri yapılmasının yasaklanması.

- Adalet Bakanlığı ise tutukluluk süresinin kısaltılmasıyla ilgili hazırladığı yasa tasarısında Ceza Muhakemesi Kanunu madde 102; 'Ağır ceza mahkemelerinin görevine giren işlerde tutukluluk süresi en çok bir yıldır. Bu süre zorunlu hallerde gerekçesi gösterilerek uzatılabilir; uzatma süresi toplam bir yılı geçemez'. Ceza Muhakemesi Kanunu madde 252; '250. maddenin birinci fıkrasının c bendinde öngörülen suçlar bakımından da kanunda öngörülen tutukluluk süresi uygulanır'.

- Sağlık Bakanlığı Temel Kanunu'yla ilgili yasa tasarısında uzmanlık dallarından hastanın sağlığı için gerekli olmayan uygulamaların yapılmaması. Kontrollü performans ve hasta memnuniyet anketleri yapılması.

- Ulaştırma ve Haberleşme Bakanlığı baz istasyonlarıyla ilgili yasa tasarısında; baz istasyonlarının zamanla belirli tesislerde toplanması ve üç operatör tarafından ortak kullanılması. Kullanıcı sayısının 500'den fazla olduğu bölgelerde bir baz istasyonu tesisine birden fazla baz istasyonu kurulması yönündeki tekliflerin yasalaşmasını sağladı.

- Milli Savunma Bakanlığı ise nükleerle ilgili yasa tasarısında; Milli Savunma Bakanlığı'nın silah üretiminin en az yüzde 5 payının nükleer üretime ayrılması. TSK'nin ağır silah alımı ve üretimindeki bütçeden her yıl düzenli olarak pay ayrılması.

- Ekonomi Bakanlığı özelleştirmeyle ilgili yasa tasarısında özelleştirmenin azaltılması. Şuan var olan özelleştirilmiş kurumların devletleştirilmesi."

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Genç Meclis Başkanı İrem Oral'dan bu taslağın Gaziantep milletvekillerine de gönderilmesini isteyerek, "Sizleri kutluyorum. Bu çalışmalarınızdan birer kopya de Gaziantep milletvekillerine gönderiniz. Sizleri mayıs ayı içerisinde kabine üyelerinizle birlikte Ankara'ya bekliyorum" dedi.

Yapılan görüşmelerin ardından Cemil Çiçek'e çiçek veren Oral, Anayasa Platformu'ndaki tartışmaları izleyerek, hazırlanmakta olan sivil anayasayla ilgili notlar almayı da ihmal etmedi.

GKV Özel Okulları önderliğinde kurulan Genç Meclis'te GKV Özel Liseleri, Fitnat Nuri Tekerekoğlu Anadolu Lisesi, Gaziantep Anadolu Lisesi, Yasemin Erman Balsu Anadolu Lisesi, Sabahattin Zaimoğlu Sosyal Bilimler Lisesi, Mehmet Api İletişim Adalet Anadolu Meslek Lisesi ve Akınal Anadolu Lisesi öğrencilerinden oluşan 100 milletvekili ve 14 bakan yer alıyor.

(HD-CC-Y)

16.04.2012 10:14:53 TSI

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
Son Güncelleme: 16.04.2012 10:16
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner241

banner183