26 Nisan 2012 Perşembe 17:31
509 Okunma
Aile Şirketlerinde Kurumsal Yönetim Ve Liderlik


Türkiye Perakendeciler Federasyonu Başkanı Selamet Aygün, yönetim kurulu üyeleri ve çok sayıda sektör temsilcisinin katıldığı toplantıda, aile şirketlerinde en önemli sorunlardan birisinin, görev değişiminin zamanında yapılmaması olduğunu kaydetti. Konukoğlu, kendisinin 15 yıl önce SANKO Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı'ndan ayrılacağını açıkladığını ve süreci buna göre yönettiklerine vurgu yaptı. Aile şirketlerinin başarısı ve sürekliliğinde babaların ve büyük ağabeylerin rolünün çok önemli olduğuna

dikkati çeken Konukoğlu, "Babalar ve babaların rolünü üstlenen ağabeyler adil olmalı. Büyükler bunu sağlayamazlarsa sorunlar başlar" dedi.

Babaların çocuklarını küçük yaşlardan itibaren işyerlerine götürmelerini isteyen Konukoğlu, "Tatil dönemlerinde bunu yapmadığınız ve çocukları işe alıştırmadığınız takdirde, gün olup o çocuklar eğitimlerini tamamlayıp işyerine geldiklerinde bocalama süreci yaşarlar, bu da aile şirketlerinin sürekliliği için engeldir" diye konuştu. Konukoğlu, ailelerin asıl servetinin çocuklar olduğunu, iyi yetiştirilmiş çocukların hem aileler hem de ülke için en önemli kazanç olarak görülmesi gerektiğini anımsattı.

Çocuklara, çocukluk çağından itibaren önce harçlık, büyüme sürecinde haftalık ve ardından maaş verilmesini öneren Konukoğlu, şöyle devam etti, "Kardeşler arasında kıdeme dayalı maaş farkı olmalı. Böyle yaparsanız çocuklar bütçe kavramı ile tanışırlar, harcadıklarında o paranın ceplerinden çıktığını bilerek harcama yaparlar. Çocuğunuz üniversiteyi bitirdiğinde kendi işyerinizde görev almadan önce 2 yıl başka bir işyerinde çalışsın ki emir almayı öğrensin. Bunu yaptığınızda da çocuğunuz işyerinizde işe

başlayınca emir alırken yaşadıklarından ders çıkararak emir vermeyi öğrenir. Ayrıca, 2 kardeşi sakın aynı odada oturtmayın. İşyeriniz büyükse farklı sektörlerde sorumluluk verin. Sizin işiniz gereği örnek vermek gerekirse, kardeşleri farklı marketlerinizden sorumlu tutun ki, rekabet olsun. İşyerinde yönetim toplantıları yaparken masada ortak anlayış ile hareket edilmesini sağlayın. Hareketli tartışmalar olsa dahi odadan çıkıldığında kardeş olunduğu unutulmasın. Yönetim toplantıları dışında büyük

büyüklüğünü, küçük küçüklüğünü bilmeli"

"Herkes tutturmuş profesyonelleşme diye. Anladık da, 49 yıldır iş hayatının içerisindeyim, bizler profesyonel değil miyiz" diye soran ve konuşması sık sık alkışlarla kesilen Konukoğlu, profesyonelleşme ifadesinden ziyade kurumsallaşma kavramına odaklanılmasını istedi. Kurumsallaşmanın şirketlerin geleceğini kurtarma anlamına geldiğinin altını çizen Konukoğlu, kurumsallaşmanın gerekli ve kaçınılmaz olduğunu bildirdi.

Çocuklara mutlaka paylaşma bilincinin öğretilmesi gerektiğini vurgulayan Konukoğlu, şu değerlendirmeyi yaptı, "Paylaşmayı bilerek büyüyen çocuk, bulunduğu ortama katkı sunmayı da öğrenir. Çocuklarınıza mutlaka hayır yapma bilincini de veriniz. Çünkü bu bilince sahip olmayan nesil, cebinde akrep varmışçasına hareket ederek paylaşma duygusundan yoksun yetişiyor. Yani bulunduğu ortama katkı sunamıyor. Kazancını paylaşan ve zekatını verenin her zaman karşılığını bulacağına inanıyorum, çünkü yaşadım. Bu

konuda her zaman dile getirdiğim EFT örneğini de sizlerle paylaşmak istiyorum. Bilgisayardan bir tuşa basarak havale yapıyorsunuz. Parayı gördünüz mü, hayır. Ama o paranın gittiğini biliyorsunuz ve gittiğine inanıyorsunuz. Paylaşmayı bilmek, hayır işleri yapmak ve malınızın zekatını vermenin de bir anlamda ahirete EFT olduğuna ve karşılığının öbür dünyada alınacağına inanıyorum. Şimdiye kadar 2'si fakülte binası olmak üzere 17 okul yaptırdık ve devlete teslim ettik. Gaziantep Üniversitesi Sani Konukoğlu

Tekstil Mühendisliği binası yanına bir de makineleri ile birlikte uygulama merkezi kurduk. Tekstil öğrencileri, pamuğun iplik ve örmeye kadarki süreçlerini, yaparak ve yaşayarak öğreniyorlar. Geçen hafta da yine Gaziantep Üniversitesi'ne yaptıracağımız İlahiyat Fakültesi binasının temelini attık" ifadelerinde bulundu.

Sani Konukoğlu Vakfı aracılığı ile her yıl bin 500'ün üzerinde üniversite öğrencisine burs verdiklerini, Milli Eğitim Müdürlükleri ile işbirliği içerisinde ilköğretim ve liselerde öğrenim gören 10 bin öğrenciye 'tepeden tırnağa' kıyafet, 10 bin öğrenciye okul çantası içerisinde bir yıllık ihtiyacına yetecek kırtasiye ve 65 bin aileye gıda yardımı yaptıklarını ve bunları yaparken rencide edici hiçbir görüntüye ve karmaşaya fırsat vermediklerini belirten Konukoğlu, bunları övünmek için değil, durumu iyi

olanlara teşvik amacıyla anlattığına işaret etti.

"Ne zaman bir hayır işi yapsam, arkasından bol kazançlı bir dönem yaşadım" diyen Konukoğlu, işe odaklanırken ailenin ihmal edilmemesi gerektiğini vurguladı.

Çocukların yetiştirilmesinde ve kendilerinin başarılarında eşlerin çok önemli görev üstlendiğini kaydeden Konukoğlu, eşler arasındaki anlayış ve uyumun önemini, "Hanıma itaat eden rahat eder, başarılı olur" esprisi ile dile getirdi.

Babalar öldüğünde miras bölüşümünün adaletli bir şekilde yapılmasının önemine değinen Konukoğlu, kendisinin bunu örnek gösterilebilecek yöntemle uyguladığını ve kardeşler arasında mirasa dayalı en ufak bir sorun yaşanmadığını sözlerine ekledi.

Sunuculuğunu Kadir Çöpdemir'in yaptığı toplantı sonunda, Türkiye Perakendeciler Federasyonu Başkanı Selamet Aygün, "bir zenginlik" olarak tanımladığı deneyimlerini paylaştığından dolayı Konukoğlu'na plaket verdi.

Bu arada, SANKO Holding Yönetim Kurulu Başkanı Konukoğlu, Haliç Kongre Merkezi'nde perakendecilerin açtığı stantlaruuşması sık sık alkışlarla kesilen Konukoğluı if'felarla kesilen Konukoğlu, pronceledi ve şirket temsilcileri ile görüştü.

(HD-SO-Y)26.04.2012 17:27:23 TSI

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
Son Güncelleme: 26.04.2012 17:31
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner241

banner183