02 Mayıs 2014 Cuma 15:35
33409 Okunma
TASİAD Başkanı Yakup Ateş’ten Mesaj

Başkan Ateş yaptığı açıklamada; Tarsus Sanayici ve İşadamları Derneği (TASİAD) olarak kentimizin, bölgemizin ve ülkemizin ekonomik, sosyal ve kültürel kalkınmasına katkıda bulunmak, sanayici ve işadamlarımızın sorunlarına sahip çıkmak, çağdaş uygarlık hedefi doğrultusunda parlamenter, demokratik, laik, hukuk devleti anlayışı içinde, sivil toplumun kurumsallaşması ve özel girişimciliğin yaygınlaşması için çalışmalarımızı kıymetli üyelerimizin desteğiyle sürdürüyor.


Geçtiğimiz 30 Mart tarihinde ülke genelinde yerel seçimler yapıldı. Seçimlerde Belediye Başkanlığına seçilen arkadaşlarımızı Yönetim Kurulumuz ve üyelerimizle birlikte ziyaret ederek, hayırlı ve uğurlu olması dileğinde bulunduk. Dileğimiz, seçimle birlikte iş başına getirilen kıymetli Belediye Başkanlarının bölgemizin ekonomik, sosyal ve kültürel gelişimine ciddi olarak katkı sağlamalarıdır. Bizlerde TASİAD olarak, verebileceğimiz her türlü katkı ve desteği vereceğimizi bir kez daha ifade etmek istiyorum. Yönetim kurulu olarak şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da kuruluş ilke ve amaçlarımız doğrultusunda çalışmaya devam edeceğimizi, TASİAD’ı etkin bir sivil toplum örgütü olarak geliştirmek için gayret edeceğimizi ifade ediyorum.


TASİAD gelenekleri ve değerleri olan, vizyon geliştirmeye ve sorunların çözümüne fikir katkısı yapmaya odaklanmış bir kuruluş olarak, öğrenen ve öğreten bir sivil toplum kuruluşudur.


İçinde bulunduğumuz ve yaşamakta olduğumuz dönem; oldukça hızlı bir değişim dönemidir. Günümüz dünyasında küresel entegrasyon, ekonomik gelişmede ülkelerin bireysel kalkınma kabiliyetlerini zayıflatmıştır.
Ülkelerin kalkınması, dünya ile entegre olabilme kapasitelerine, üretim zincirinde bir halka olmalarına ve üretim zincirindeki bütün halkaların beraber gelişmesine bağlıdır.


Böyle bir yapıda her ülke ekonomik, sosyal ve siyasal yapısını evrensel ölçüler düzeyinde tutmak zorundadır.
Yaşamakta olduğumuz 10 bin yıllık bir tarihe sahip bulunan Tarsus; Türkiye'nin en önemli tarım havzalarından birisidir. Tarsus ve çevresi doğa, tarih, arazi ve iklim kriterleri açısından Türkiye'nin çok özel bir yöresidir
Bu özelliklerine karşın Tarsus'umuz tarımda kendi markasını henüz yaratamamış, tarıma dayalı sanayi de çok geri kalmış bir kenttir.


Önümüzdeki süreç biz sanayici ve işadamlarına oldukça önemli görevler yüklemektedir. Tarsus ve Tarsus'ta yaşayanların refah düzeylerini yükseltmek, yaşam kalitesini arttırmak için çok ciddi çalışmalar yapmamızı gerektirmektedir. Uzun yıllar enerjimizi hak ettiğimiz halde İL yapamadığımız kentimiz, hepimizin bildiği gibi yeni bütün şehir yasasıyla il olma umudunu da tamamen yitirmiştir.


Bu nedenle bizlere düşen önümüzdeki süreci şehrimizin ve bölgemizin ekonomik, sosyal ve kültürel yönden gelişmesine ciddi anlamda katkı sağlamak, kentimizin gelişmesi noktasında elimizden geleni fazlasıyla yapmak ve bu konularda görevimizi en iyi şekilde yerine getirmek olacaktır. Tarsus'un tanıtımına, ulusal ve uluslararası düzeyde ilişkilerine daha fazla katkı sağlamak için hepimize önemli görevler düşmektedir.


Tarımı, kültürel değerleri, denizi, kumu, güneşi, kültür ve inanç turizmi, Tarsus-Kazanlı sahil bandı turizm bölgesi gibi, turizm bölgesi olarak ilan edilen Gülek Karboğazı Kayak merkezleri ve tesisleri, yayla turizmi ve eko turizm alanlarıyla yılın 12 ayında da turistlerin gelebileceği özelliklere sahip olan Tarsus'umuzun var olan potansiyelini enerjiye dönüştürmek için bu tarihi kentte yaşayan herkese görev düşmektedir. Genel iktidar ve yerel siyasi yöneticilerin, mülki erkanın, Milletvekilleri, Meslek Odaları ve sivil toplum kuruluşlarının el ele vererek, Tarsus'umuzun hayatın her alanında hak ettiği konuma kavuşması için el ele vermek, sorumluluğu paylaşmak ve Tarsus'u geleceğe taşımak zorundayız. TASİAD olarak dün olduğu gibi bugünde sorumluluğumuzun bilincindeyiz.

Biz bu anlayış içerisinde, bu hedeflere dönük olarak, meslek odalarımız, özel kurum ve kuruluşlarımızla, siyaset kurumlarıyla, kamu kurumları ve yerel yönetimlerle, sivil toplum örgütleriyle, üniversite ve araştırma kurumlarıyla verimli bir işbirliği için gerekli gayreti göstermeye devam edeceğiz. Tarsus ortak paydasında, "Ortak Akıl" ile Tarsus'u hak ettiği konuma getirmek için çalışmalarımız, mücadelemiz ve katkılarımız devam edecektir.

Her zaman birlik ve beraberlik içinde olmak ve hep birlikte Tarsus'umuz için daha çok çalışmak arzusuyla, en güzel dileklerimle hepinize saygılar ve sevgiler sunuyorum.

Tarsus Şehir Gazetesi

Son Güncelleme: 04.05.2014 06:57
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner241

banner183