17 Aralık 2013 Salı 11:55
31342 Okunma
Fiş Ve Faturada Yeni Dönem 1 Ocak'ta Başlıyor

Yeni yılla birlikte fiş ve faturalarda da yeni dönem başlıyor. Belgelerini yeni döneme göre hazırlamayan ticari işletmeler, yüklü miktarda para cezasıyla karşı karşıya kalacak. İHA muhabirine konuya ilişkin açıklama yapan Mersin SMMMO Başkanı Göktaş, 14 gün sonra zorunlu hale gelecek uygulamaya ilişkin uyarılarda bulundu.


Göktaş, 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’nun (TTK) 1 Ocak 2014 tarihinde yürürlüğe girecek olan ilgili maddesinde, tacirin işletmesiyle ilgili olarak düzenlediği ticari mektuplarda ve ticari defterlere yapılan kayıtların dayandığı belgelerde tacirin sicil numarasının, ticaret unvanının ve işletmesinin merkezinin gösterilmesinin zorunlu olacağını söyledi. Ayrıca buna ilave olarak bağımsız denetime tabi şirketlerin internet sitesi oluşturma yükümlülüğü varsa tescil edilen internet sitesinin adresinin gösterilmesinin de zorunlu olacağını ifade eden Göktaş, “Ticaret Sicili Yönetmeliği'nin ilgili maddesinde Merkezi Sicil Kayıt Sistemi'ni (MERSİS) kullanmaya başlayan müdürlüklerde MERSİS numarası ticaret sicili numarası yerine geçecek. Dolayısıyla ticaret sicili müdürlüklerince kendilerine MERSİS numarası verilen tacirler, ticaret sicili numarası yerine bu numarayı, verilmeyenler de ticaret sicili numaralarını ticari mektuplarda ve ticari defterlere yapılan kayıtların dayandığı belgelerde gösterecekler. Buna göre, internet sitesi oluşturma yükümlülüğü olmayan gerçek ve tüzel kişi tacirlerin, işletmeleriyle ilgili olarak düzenledikleri ticari mektuplarda ve ticari defterlere yapılan kayıtların dayanağını oluşturan belgelerde, MERSİS numarası olanlar bu numara, olmayanlar ticaret sicili numarası, ticaret unvanı ve ticari işletmenin merkezi bilgilerine yer vermeleri gerekmektedir” dedi.

TTK’ya göre, sadece bağımsız denetime tabi olan sermaye şirketlerinin internet sitesi oluşturma yükümlülüğü bulunduğuna işaret eden Göktaş, bağımsız denetime tabi olan sermaye şirketlerinin bu bilgilere ek olarak tescil edilen internet sitesi adreslerini de fiş, fatura ve gider pusulası gibi belgelerde göstermelerinin zorunlu olduğunu kaydetti.

“BİLGİLER GÖSTERİLMEZSE PARA CEZASI UYGULANACAK”

Ticari defterlere yapılan kayıtların dayandığı belgelerin belirlenmesinde esas alınacak ölçütün, belgenin tacirler tarafından düzenlenmesi gerektiği, bu belgenin tacirlerin ticari defterlerine yaptıkları kayıtların dayanağını oluşturması olduğunun altını çizen Göktaş, “Bu tür belgelere, tacirler tarafından düzenlenen faturalar, perakende satış vesikaları (perakende satış fişleri, makineli kasaların kayıt ruloları, giriş ve yolcu taşıma biletleri), gider pusulaları, müstahsil makbuzlar, ücret bordroları, banka dekontları, tahsilat veya tediye makbuzları da örnek olarak gösterilebilecek” diye konuştu.

Ticari işletme sahiplerini para cezası konusunda uyaran Göktaş, söz konusu bilgilerin, tacirler tarafından 1 Ocak 2014 tarihi ve sonrasında madde kapsamındaki belgelerde gösterilmemesi halinde, kanunun ilgili maddesi gereğince her yıl yeniden değerleme oranında artırılarak güncellenen idari para cezası uygulanacağını söyledi. Bu cezanın 2014 yılı için 2 bin 240 lira olduğuna dikkat çeken Göktaş, şunları kaydetti: “Tacirlerimizin idari para cezasıyla karşılaşmamaları bakımından 1 Ocak 2014 tarihi ve sonrasında düzenleyecekleri madde kapsamındaki belgelerde yine madde kapsamındaki bilgilere yer vermeleri önem taşımaktadır. Bu çerçevede, tacirlerimizin 1 Ocak 2014 tarihi ve sonrasında kullanacakları belgeleri bastırırken bu belgelerde, ticaret unvanının, MERSİS numarasının (MERSİS numarası verilmeyenler ticaret sicili numarasının) ve ticari işletmenin merkezinin (bağımsız denetime tabi tacirler bu bilgilere ek olarak internet sitesi adresi) gösterilmesine dikkat etmeleri, 1 Ocak 2014 tarihi öncesinde bastırılan belgelerin bu tarih sonrasında da kullanılması halinde, bu belgelerde de anılan bilgilerin gösterilmesini (bilgileri içerecek şekilde hazırlanan kaşelerin bu belgelere vurulması) sağlamaları, yazar kasalardan alınan perakende satış fişlerinde madde kapsamındaki bilgilere yer verilmesini sağlamak için gerekli program değişikliklerini yaptırmaları veya program değişikliğine gidilinceye kadar bilgileri içerecek kaşeyi fişlerin önüne veya arkasına vurmaları gerekmektedir.”

Anahtar Kelimeler:
TarsusMersinMaliyeFaturaFIS
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner241

banner183