27 Kasım 2013 Çarşamba 13:03
30977 Okunma
Bakan Yılmaz, Aso Kasım Ayı Meclis Toplantısı’na Katıldı
Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, “Sanayinin katma değerini artırmak istiyorsak karşılığı da yüksek olan ürünler üretmek durumundayız'' dedi.

Kalkınma Bakanı Yılmaz, Ankara Sanayi Odası (ASO) Kasım ayı Meclis Toplantısı’na katıldı. Bakan Yılmaz, toplantıda sanayicilere 10. Kalkınma Planı hakkında bilgi verdi. Çeşitli kesimlerden 10 binin üzerinde kişinin görüşü alınarak hazırlanan Kalkınma Planı'nın dört eksen üzerine kurulduğunu kaydeden Bakan Yılmaz, “Bunlardan ilki 'nitelikli insan, güçlü toplum' başlıklı konudur. Planın ikinci eksenin 'yenilikçi üretim, istikrarlı yüksek büyüme" dedi.

Planda sanayiye özellikle vurgu yapıldığına vurgulayan Bakan Yılmaz, küresel krizin sanayinin önemini bir kez daha gösterdiğini ifade etti. Sanayinin reel fiyatlarla bakıldığında milli gelirdeki payının arttığına dikkat çeken Bakan Yılmaz, ''Fiyatlardan arındırarak bakarsanız sanayinin büyümesi ekonominin büyümesinden daha hızlı. Dolayısıyla milli gelir içindeki payının artması gerekir ama aksine düşüyor. Niye? Fiyatlardan düşüyor. Sanayi ürünlerinin fiyatları, tarım ve hizmet sektörü ürünlerine göre daha az artıyor. Sanayinin katma değerini artırmak istiyorsak karşılığı da yüksek olan ürünler üretmek durumundayız'' diye konuştu.

Plandaki üçüncü eksenin ''yaşanabilir mekanlar''a ilişkin olduğunu kaydeden Bakan Yılmaz, “Bu konuda işin özü şehirleşmedir, kentleşmedir” dedi.

Gelecek 20-30 yılda dünyada daha fazla sayıda insanın şehirlerde yaşayacağını belirten Yılmaz, kalkınmaya dair bütün gelişmelerin bir mekanda gerçekleştirilmesinin önemini vurguladı. Planın üzerine kurulduğu son eksenin ''uluslararası işbirliği'' olduğunu kaydeden Yılmaz, “Türkiye'nin bu konuda çevresinde ekonomik havza oluşturması gerekiyor. Türkiye'nin hedeflerine nasıl ulaşması gerektiği sorusunu sürekli tartışması gerekir. Küresel ısınmayla artan enerji maliyetlerinin daha az girdiyle sanayi üretimi konusu gündeme taşınmıştır” şeklinde konuştu.

ASO Başkanı Nurettin Özdebir ise, eylül ayına ilişkin verilerin açıklanmasıyla birlikte yılın üçüncü çeyreğini ekonomide sınırlı da olsa bir yavaşlamayla kapandığını ifade ederek, “Yılın son çeyreğinde ise ekonomide hafif bir canlanma oldu. Yaşanan canlanma ile Aralık ayında da devam ederse yılı yüzde 3,5’in üzerinde bir büyümeyle kapatma olasılığı artmaktadır” diye konuştu.

Para Politikası Kurulu’nun son toplantısında faiz oranlarını sabit tutma kararı alındığını ve aylık repo ihalelerine son verildiğini belirten Özdebir, şöyle konuştu:

“Bu kararların fiili sonucu piyasaların fonlama maliyetinin faiz koridorunun üst sınırına çekilmesi olmuştur. Piyasaya verilen likiditenin azaltılması ve BDDK’nın kredi kartıyla taksitli satışlara sınırlama getirmesi ile birlikte önümüzdeki dönemde kredilerin artış hızı yavaşlayacaktır. Bu kararlar, küresel riskler karşısında ekonomi yönetiminde ihtiyatlı tutumunu sürdüreceğini göstermektedir. Küresel ekonomiden kaynaklanabilecek şoklar karşısında bizlerin de ihtiyatlı ve özellikle kur riski karşısında dikkatli olmamız gerekmektedir.”

İşsizliğin yüzde 9’ların üzerinde olduğuna dikkat çeken Özdebir, küresel büyümedeki yavaşlama ve ülkemizde işgücüne katılım oranındaki artış eğilimine bağlı olarak işsizliğin bir süre daha yüksek seyredeceğini belirtti. Özdebir, “Diğer yandan işgücüne katılım oranı artarken biz ise sanayide çalışacak kişi bulamıyoruz. Sanayide istihdamı çekici kılmak konusunda Kalkınma Bakanlığımıza da görevler düştüğü kanısındayız. Doing Busines 2014 raporunda ülkemiz iş yapma kolaylığında 189 ülke arasında 69’uncu sırada yer almaktadır. İşyeri açma kolaylığında 93, inşaat izni alma kolaylığında 148, krediye erişimde 86, vergilerin ödenme kolaylığında 71, dış ticaret yapma kolaylığında 86, iflasların tamamlanmasında 130’uncu sırada yer alıyoruz. 2013 raporundan bu yana elektrik bağlatma, inşaat izni alma ve yatırımcıları koruma alanlarında yapılan düzenlemelerle ilerleme kaydedilirken, işyeri açarken gereken minimum sermaye miktarının artırılması ve tapu devirlerinde işlem maliyetlerini artırarak gerileme kaydedilmiştir” ifadelerini kullandı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner241

banner183