22 Mart 2012 Perşembe 16:24
473 Okunma
Bakan Davutoğlu: 'suriye Konusunda Ortak Tutum Yeterli Değil, Ortak Eylem Planı Gerekli


Viyana temasları çerçevesinde bugün Avusturya Dışişleri Bakanı Michael Spindelegger ile bir araya gelen Davutoğlu, görüşme sonrasında düzenlenen ortak basın toplantısında Suriye'ye ilişkin açıklamalarda bulundu.

Davutoğlu, Avusturyalı mevkidaşı ile Suriye ve Arap Baharı'na ilişkin fikir teatisinde bulunduklarını belirterek, "Türkiye'nin bu konudaki tutumu açık ve nettir. Türkiye Tunus'la başlayan, Mısır ve Libya'da, Yemen'de devam eden, bugün Suriye'de gözlediğimiz Arap halklarının haklı taleplerini hep desteklemiştir. Aslında bu değerler bizim ortak değerlerimizdir. Avrupa'da yaşatmak istediğimiz değerlerdir. Yani hukuk devleti, demokrasi, şeffaflık gibi ortak değerleri, bugün Ortadoğu halklarının talep ediyor

olması, bizim bu değerlere destek vermemizi gerektirir" ifadelerini kullandı."ULUSLARARASI TOPLUM ORTAK BİR SESLE TEPKİ VERMELİ"

Şam yönetiminin son dönemde sivillere yönelik gerçekleştirdiği saldırıların büyük can kayıplarına yol açtığını belirten Davutoğlu, "Suriye halkının yaşadığı bu acılara karşı uluslar arası toplumun ortak bir sesle tepki vermesi gerekir. Bu çerçevede 1 Nisan'da toplanacak olan Suriye'nin Dostları Grubu toplantısıyla ilgili olarak değerli dostuma bilgi verdim. Kendisini de İstanbul'a bekliyoruz" dedi.

Davutoğlu, "Sadece ortak bir mesaj iletmek ya da ortak bir tutum benimsemek yeterli değil. Ortak bir eylem planında da anlaşmak gerekiyor. Ancak öncelikle tabi uluslar arası toplumun her kesiminin, özellikle de BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesinin ortak bir mesajının olması lazım. Maalesef BM Güvenlik Konseyi'nin Şubat ayındaki toplantısında BM Güvenlik Konseyi bir kararda uzlaşılamadı ve Rusya ile Çin'in vetosu oldu" diye konuştu."SURİYE YÖNETİMİ ZAMANA OYNAMAYA DEVAM EDİYOR"

Rusya ve Çin dahil BM Güvenlik Konseyi'nin tüm üyelerinin, dün BM-Arap Birliği'nin Suriye özel temsilcisi Kofi Annan'ın raporuna tam destek vermesiyle ilgili bir soru üzerine Davutoğlu, "BM'de ortak bir zemin bulunması önemlidir ancak yeterli değildir. Geçtiğimiz yıl içinde, Esad yönetimi, birçok kereler, Türkiye'ye ikili görüşmelerimi sürdürdüğümüz dönemde bize, daha sonra Arap Ligi'ne çok sözler verdiler. Ama hiçbirisini uygulamadılar ve şiddeti artırarak sürdürdüler. Son olarak da Sayın Lavrov'un

Şubat ayındaki Şam ziyaretinde, bu şiddetin en kısa zamanda duracağına dair taahhütte bulundular. Ama şiddet daha da arttı. Humus'da, İdlib'te büyük facialar yaşandı. Türkiye'ye yoğun insan akınları sözkonusu oluyor. Son rakamlara göre 17 bin kişi Türkiye'ye sığındı. Ortada bir insanlık trajedisi sözkonusu. Maalesef uluslar arası toplum bu trajediye doğru refleksi göstermekte geç kaldı. Şu anda da hala Suriye yönetiminin zamana oynadığına dair genel bir kanaatimiz var" ifadelerini kullandı."ULUSLAR ARASI TOPLUMUN SURİYE'YE ÇOK GÜÇLÜ BİR MESAJ İLETMESİ LAZIM"

"Her şeyden önce tüm uluslar arası toplumun bu kanın durdurulması için Suriye yönetimine çok güçlü bir mesaj iletmesi lazım" diyen Bakan Davutoğlu, "Daha sonra da, insani trajedinin durması için ortak bir tutum ve eylem planının benimsenmesi lazım. İki tarafa yapılacak soyut çağrılarla netice almak mümkün değil. Çünkü bir tarafta tankla, topla sivil alanlara, şehirlere saldırılar yürüten bir yönetim var. Bunun karşısında sessiz kalınması, büyük bir vebal getirir. O yüzden biz uluslar arası toplumu

hareketlendirmek için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz" şeklinde konuştu.

Yarın AB Dışişleri Konseyi toplantısında bu konunun ele alınacağını söyleyen Davutoğlu, "Daha sonra Arap Ligi zirvesi olacak. Sayın Başbakanımızın bir İran ziyareti olacak. Bu konuları açık bir şekilde İran tarafı ile görüşecekler. Ve nihayet Suriye'nin Dostları Grubu'nu İstanbul'da toplayacağız. Buradan hem güçlü bir mesaj vermek, hem de bu insani trajediyi durdurmak ve Suriye halkına yardım ve destek ifade edecek uygulanabilir, somut adımlar atmayı düşünüyoruz. Bütün ortaklarımızla da temaslarımızı

sürdürüyoruz" dedi."SURİYE MUHALEFETİ VE SURİYE ULUSAL KONSEYİ'NE DAHA GENİŞ BİR TEMSİL KABİLİYETİ KAZANDIRMAYA ÇALIŞIYORUZ"

1 Nisan'da İstanbul'da gerçekleştirilecek olan Suriye'nin Dostları Grubu toplantısında, Tunus'ta alınan kararların daha ileri bir safhaya taşınacağını ifade eden Davutoğlu, "Bu yönde yoğun çaba sarf ediyoruz. Her şeyden önce Suriye muhalefetinin ve Suriye Ulusal Konseyi'nin daha geniş bir temsil kabiliyeti kazanmasına yönelik yoğun çalışmalarımız var" dedi.

Davutoğlu konuya ilişkin olarak ayrıca, "Suriye halkına destek olacak, somut bazı mekanizmaların kurulması gerektiğine inanıyoruz. Bütün Suriye'nin Dostları Grubu üyeleriyle de istişare ederek güçlü bir mesaj, uluslararası topluma güçlü bir çağrı, Suriye yönetimine karşı kararlı bir duruş ve Suriye halkını destekleyecek somut bir eylem planı ve mekanizma üzerinde çalışıyoruz" değerlendirmesinde bulundu."VİZE LİBERALİZASYONU KONUSUNDA AVUSTURYA'NIN DESTEĞİNİ TALEP ETTİK"

Görüşmede Avusturyalı mevkidaşı ile vize konusunu da ele aldıklarını kaydeden Bakan Davutloğlu, "Özellikle AB'de vize liberalizasyonu konusunda Avusturya'nın da desteğini talep ettik. Çünkü geri kabul anlaşması ile birlikte vize ile ilgili önemli engellerin ortadan kalktığını düşünüyoruz. Vize konusunda atılacak adımların, dinamik Türk ekonomisi ile Avrupa ekonomisinin daha fazla entegre olmasını ve göçmen akışlarını da aslında daha bir kontrol altına alınmasına büyük katkı sağlayacağına inanıyoruz. Bu

konuda da işbirliğini sürdüreceğiz" dedi."TÜRKİYE-AVUSTURYA İLİŞKİLERİ UZUN BİR GEÇMİŞE SAHİP"

Ortak basın toplantısında Türkiye ile Avusturya arasındaki ilişkilerin geçmişinden bahseden Bakan Davutoğlu, "Bu ilişkilerde çok özel kültürel boyutu olan bir unsur da Avusturya'da bulunan 260 bin civarında 4'fdk trajedisi sözkonusu. MaaleTürk kökenli vatandaşlarımızdır, kimi de Avusturya vatandaşlarıdır. Onların burada huzur içinde kendi kültürel kimliklerini muhafaza ederek ama Avusturya toplumuyla da entegre olarak yaşamaları Türkiye ile Avusturya arasında dostluk köprüsü oluşturmaktadır. Bu konuda

görüşlerimizi paylaştık, atabileceğimiz adımları gözden geçirdik. Bugün de bir okulu ziyaret ederek bu entegrasyon çabalarını bizzat görmekten de mutluluk duyacağım. Bu entegrasyon çalışmaları çerçevesinde buradaki Türk çocuklarının dil ve din eğitimi konusunda kanaatlerimizi paylaştık. Entegrasyon kültürel kimliğinizi muhafaza ettiğiniz zaman başarılı olacak bir süreçtir. Biz Avusturya'daki Türk kökenli vatandaşların eşit haklara sahip olarak, kendi kültürlerini yaşayarak ama Almancayı da gayet iyi

konuşarak sosyal hayata mutlak anlamda entegre olmalarını istiyoruz" şeklinde konuştu."YABANCI KARŞITLIĞINA ÇÖZÜM İYİ BİR ENTEGRASYON SÜRECİDİR"

Davutoğlu, son dönemde Avrupa'da yaşanan yabancı karşıtlığının, geçtiğimiz yıl özellikle Almanya'da ortaya çıkartılan bazı cinayetlerde ve Fransa'da görüldüğünü belirterek, "İyi bir entegrasyon süreci, karşılıklı anlayış içinde atılacak adımlar bu tür tehditleri de ortadan kaldıracaktır. Bu konuda Türkiye her zaman işbirliğine hazırdır ve her zaman Avusturya gibi dost ve müttefik ülkelerle ortak geleceğimiz olan Avrupa içinde kültürel çoğulculuğa dayalı bir anlayışı yerleştirmek için çalışma konusunda da

benzer yaklaşımlara sahibiz. Bu konuda ben bir teşekkürümü daha ifade etmek istiyorum, Türk kültürünün tanıtılması amacıyla kurduğumuz Yunus Emre Vakfı'nın Viyana'da faaliyete geçirilmesi konusunda değerli dostumdan yardım talebinde bulundum. Kendileri de yardım yapacaklarını söylediler" dedi."TERÖRLE MÜCADELEDE İŞBİRLİĞİ SÜRECEK"

Davutoğlu ayrıca, "Yine üzerinde durduğumuz bir diğer husus terörle mücadele konusunda işbirliği. Terör tüm toplumlar için bir tehdittir. Bu konuda da bundan sonra da etkin bir işbirliği konusunda mutabık kaldık. Ekonomik ilişkilerimiz mükemmel seyreden ilişkilerdir. Ben Michael'ın da söylediği gibi son üç yıl içinde Türkiye'ye en fazla yatırım yapan ülkenin Avusturya olmasından dolayı büyük bir mutluluk duyuyorum. 3 milyar dolar civarındaki ticaret hacmimiz çok kısa sürede artırılabileceğine inanıyoruz"

dedi.

(İB-ÖZ-D)22.03.2012 16:11:50 TSI

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
Son Güncelleme: 22.03.2012 16:24
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner241

banner183