09 Nisan 2012 Pazartesi 18:51
481 Okunma
Denizli'nin 2023'e Kadar Planı Hazır


Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan, Denizli Belediyesinin 2023 yol haritasını düzenlediği toplantı ile açıkladı. Denizli'yi bir dünya kenti yapmak için emin adımlarla ilerlediklerini, 'Denizli Yol Haritası'nın şehrin geleceğine ışık tuttuğunu belirten Belediye Başkanı Osman Zolan, 2009 yılında, önceki Belediye Başkanımız Nihat Zeybekci’nin öncülüğünde başlatılan '2023 Denizli Yol Haritası’nın tamamlandığını söyledi.

Denizli'nin 2010-2023 vizyonunu ortaya koyduğu bu çalışmayı oluştururken biz yaptık oldu mantığından uzakta hareket ettiklerini belirten Zolan, “Toplumun tüm kesimlerinin, 'Ben de Denizli ile ilgili söz söylemek istiyorum' diyen herkesin katkısını bu çalışmada görebilirsiniz. Tüm kamu kurum kuruluşları, sivil toplum örgütleri ile birlikte ortak akılla hazırlanan yol haritasının bizim için anlamı büyük. Kentin tüm dinamiklerinin katkıda bulunduğu bu plan doğrultusunda Denizli bambaşka bir noktaya taşınacak" dedi. Bugüne kadar kentsel gelişimde, sanayide, turizmde, tarımda tek yönlü hareket edildiğini, bunun da şehrin gelişimini hep olumsuz yönde etkilediğini belirten Zolan, "Ypılan bu çalışma ile Denizli'nin avantajları, dezavantajları, hedefleri, hangi sektörlerin ivme kazanacağı, kentsel gelişimin ne yönde olacağı gibi pek çok konu ayrıntıları ile anlatılıyor. Bu çalışmaya baktığımızda kentimizin omurgasının yeniden kurgulandığını görüyoruz. Bir başka deyişle kentin eğitimi, ticareti, turizmi, kültürü ve alışverişi yeniden kurgulanmış durumda. Bunların yanında Leodikya, Hierapolis ve Afrodisias antik kentlerinin oluşturduğu altın üçgen arasındaki ulaşım hatlarının Denizli'ye gelişi, Denizli'nin merkezinde dünyanın en iddialı müzelerinden birinin oluşturulması, tüm ulaşım akslarının belirlenmesi, otopark problemlerinin giderilmesi ve toplu taşıma hizmetlerinin yeniden planlandığını bu çalışmada görebiliyoruz" dedi.SEKTÖREL ÇEŞİTLİLİK 7T İLE ARTTIRILACAK

Denizli'nin tarım, tekstil, turizm, tarih, termal, teknoloji ve travertenden oluşan özellikli ve zengin enstrümanlara sahip olduğunu dile getiren Başkan Zolan, "Çalışmada bizim 7T olarak adlandırdığımız tarım, tekstil, turizm, tarih, termal, teknoloji ve traverten gibi bu coğrafyanın sunduğu değerleriyle insanının bilgi ve becerisiyle ön plana çıkan özelliklerinin, Denizli için nasıl bir artı değere dönüştürüleceğinin ipuçları da veriliyor. Sektörel çeşitliliğin 7T ile artırılacağı inancını taşıyoruz. Tarım bu bölgenin olmazsa olmazı. Bereketli tarımsal topraklar ve ürün çeşitliği Denizli'nin bu konuda doğru yatırımlarla gelecekte marka olmasını sağlayacak. Tekstil yüzyıllardır bu topraklarda var olan, bölge insanının becerisi ile bugün Denizli'ye en büyük ekonomik girdiyi sağlayan sektör. Gelecekte de varlığını sürdürecek. Ancak küresel gelişmeler karşısında şimdiden konumumuzu iyi belirlemeli ve bu şehre bu sektörün nasıl en çok girdiyi sağlayabileceğinin hesabını, planlamasını şimdiden yapmalıyız" dedi. Turizmin, kentin geleceğinde en belirleyici faktör olacağını, bu konuda doğru adımların nasıl atılcağının yine yol haritasında sunulduğunu kaydeden Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan, "Antik kentlerin ve doğal güzelliklerin içinde yer alan Denizli'nin bu değerlerini iyi kullanmak gerektiğini düşünüyorum ve planlamamızı buna göre yapmalıyız. Tıpkı doğal güzellikler gibi, tarih ve kültürel zenginliklerimiz ve çeşitliliğimiz bu kentin önemli avantajlarından biri. Tarihsel değerlerimizde bu doğru tanıtılırsa bu kente ekonomik değer katacaktır. Benzersiz bir Termal kaynağa sahibiz. Sağlık ve seracılık alanında yapılacak yatırımlar ile Denizli ekonomisine büyük katkı sağlayacak bu değerin yeraltında kalması önlenmeli. Çalışma bu konuda da önemli ipuçları barındırıyor. Teknolojik yatırımlar ve bunları kullanma becerisi Denizli'nin önemli edinimlerinden biri. Bu konuda atılacak adımlar tüm sektörlerde markalaşma ve kalite oluşturacaktır. Denizli'deki yaratıcı endüstriyel kurumlar, üniversite ve eğitim kurumları teknoloji üretmede kentin dinamiklerine katkı koyacaktır. Denizli traverten rezervlerinin dünyadaki sayılı yerlerinden biri. Bu avantajı iyi kullanarak, uluslar arası rekabeti iyi analiz ederek bu değerin Denizli'ye önemli bir miktarda gelir getirmesi sağlanabilir. İşte 7T ile bu şehrin sektörel çeşitliliğini artırabiliriz. Bu konuda izlenecek metotların yer aldığı bu çalışma herkese yol gösterecek " diye konuştu.

Denizli Belediyesi'nin tüm çalışmalarını bu yol haritasına göre sürdürdüğünü dile getiren Başkan Zolan, "Adımlarımızı sistematik bir şekilde bu yol haritasına göre gerçekleştiriyoruz. Tüm kamu kurum kuruluşları, sivil toplum örgütleri ile birlikte ortak akılla hazırlanan yol haritasına kentin tüm dinamiklerinin katkıda bulunması bizim için başka bir anlam ifade ediyor. Bu kentte ne yapıyorsak katılımcı demokrasinin sonucunda yapılıyor. Şehrin tamamını ilgilendiren konularda Denizli Danışma Kurulu'nda konuşulduktan sonra proje üretiyor uygulamaya geçiyoruz. Yani tüm çalışmalar bir stratejiye göre yapılıyor. Geleceğimiz için herkese ışık tutacak olan bu yol haritası Türkiye'nin hiçbir ili için yapılmamıştır. Bu çalışmanın oluşturulmasında büyük emeği olan Sayın Nihat Zeybekci'ye, Denizli Danışma Kurulu'nun tüm üyelerine, Denizli'nin Yol Haritası'nı oluşturmamızda bize destek olan ÇEKÜL Vakfı'na sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum " dedi.

(AV-Y)09.04.2012 18:49:04 TSI


Kaynak: İhlas Haber Ajansı
Son Güncelleme: 09.04.2012 18:51
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner241

banner183