26 Kasım 2013 Salı 15:41
938 Okunma
Hizan’da Okuma Salonu Öğrencileri Geleceğe Hazırlıyor
Bitlis’in Hizan ilçesinde bulunan ve şu anda ilçedeki yaklaşık 250 öğrencinin istifade ettiği okuma salonu ve etüt merkezi öğrencileri sınavlara hazırlıyor.

Hizan Okuma Salonu ve Etüt Merkezi Müdürü Yunus Emre Kaplan, ilçedeki öğrencilerin etüt merkezi ve okuma salonu sayesinde Hizan gibi bir ilçe şartlarında hem YGS, LYS ve YHS gibi çok önemli birçok sınava hazırlandıklarını hem de manevi anlamda her haliyle geleceğe hazırlandıklarını söyledi. Kaplan, “YGS-LYS ve YHS’de ülkemiz ortalamasının altında puanlar alması ve ilçemizin ülke genelinde son sıralarda olması bu yaptığımız kursların gerekliliğini göstermektedir. İlçe öğrencilerinin merkezi sınavlardaki başarı seviyesinin oldukça düşük olması, bununla beraber ilçe genelinde ailelerin sosyo-ekonomik durumlarının oldukça yetersiz olması, bilinçli velilerin sınırlı olmasından dolayı öğrencilere böyle bir desteğin sağlanması, YGS-LYS-YHS’deki başarı çıtasını yukarı çekecek, ülkemizin diğer bölgeleri ile fırsat eşitliği sağlayacak ve başarısızlığın bu bölge öğrencilerinin kaderi olmadığı anlaşılacaktır. Özellikle bölgenin sosyo-ekonomik durumu göz önüne alındığında işsizliğin had safhada olduğu, nitelikli işgücünün diğer bölgelerden sağlanmasının da oldukça güç olduğu anlaşılmaktadır. Böyle bir uygulama nitelikli işgücü sıkıntısının aşılmasında da ciddi bir adım olacaktır” dedi.

Kaplan, bu sebeplerden ve bilinçsizlikten ötürü çocukların bir kısmının okula bile gönderilemez durumda olduğunu ifade ederek, “Bu proje ile okulla birlikte bir özel dershane desteğinin sağlanması ve bu öğrencilerin başarıya yönelik umutlarının artırılması kendilerine olan güveni artıracağını, toplumda saygın bir birey olma bilinçleri güçlenecek, çevresine örnek olacak, toplumda itilmişlik hissini yok edecek. Bu durumlardaki öğrencilerin okul ve sınav başarısının düşük olması bir üst okula yerleşmelerini engelleyeceği gibi ruhsal olarak boşluğa düşmelerine sebep olabilecektir. Bu durumdaki fertlerin üretkenlikten uzak olması ruhsal boşluğa düşmesi, gelecek kaygısı içinde olması; bu fertlerin sayıca fazlalaşmasının çeşitli sosyal sorunlara yol açabileceği aşikârdır. Bu kurslar ile birlikte başarı durumları yüksek olup da maddi imkânları kısıtlı olan öğrenciler dershane eğitimi ile birlikte YGS-LYS ve YHS’ye yönelik daha iyi hazırlanacaklardır. İlçe başarısının arttırılması sağlanmakla birlikte veliler eğitim konusunda daha da bilinçleneceklerdir. İlçemizde 4 yıldan beri yaptığımız projelerle devam etmekte olan bu okuma salonlarımızda yüzlerce öğrenci hedeflerine bu okuma salonları sayesinde ulaşmışlardır. 2012-2013 yılında okuma salonumuzdan Fen Lisesi, Sosyal Bilimler Lisesi, Anadolu Öğretmen liseleri, Anadolu Liseleri, Anadolu Sağlık Meslek Liseleri ve diğer lise türlerine bu süre içerisinde yüzden fazla öğrenci yerleştirdik” diye konuştu.

“OKUMA SALONU VE ETÜT MERKEZLERİ ÖĞRENCİLERİ KÖTÜ ALIŞKANLIKLARDAN KORUYOR”

Okuma salonu ve etüt merkezlerinin öğrencileri kötü alışkanlıklardan koruduğunu da dile getiren Kaplan, “Bu dershane tarzındaki okuma salonlarımız ve etüt merkezlerimiz olmasaydı acaba bu yüzlerce öğrenciye bu fırsatı kim sağlayacaktı? Aileleri eğitimle çokta haşır neşir olmayan bu öğrencilere acaba kimler rehberlik edecekti? Hafta sonları herhangi bir sosyal aktivite mekanı olmayan ilçede bu öğrenciler acaba hangi sokak arasında zamanlarını geçireceklerdi? Acaba bu okuma salonları ve etüt merkezleri olmasaydı sigaranın zararlarını kim anlatacak ve hap gibi kötü alışkanlıklardan bu çocuklarımızı kimler uzak tutacaktı? Bu ve benzeri daha onlarca sual sorulabilir ancak konunun hülasası şudur ki; bu okuma salonları ve etüt merkezleri kapatıldığında bazı çevrelere alın bu çocukları nasıl isterseniz kullanın denilmekte, yıllardır önleri kesilmiş bazı çevrelerin kucağına bırakılmaktadır. Bu meşakkatli zamanda buralarda çalışan, gönül veren bu hizmet sever insanları canı gönülden tebrik eder, bu yolda hiç durmadan koşmayı ve son nefesi bu yolda vermeyi Allah hepimize nasip etsin” şeklinde konuştu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner241

banner183