Seyyid  Ahmet Arvasi  hoca, 1932 yılında dünyaya geldi. Van' ın Bahçesaray ilçesine bağlı Doğanyayla köyündendir. Kendi çevrelerinde " Arvasi  " ler olarak tanınırlar. Babası Anadolu' da yetişen büyük  veli zatlardan Seyyid Abdulhakim Arvasi' di
Türk'  lük ve İslamiyetin et ve tırnak gibi bir bütün olduğunu hayatı boyunca nakşeden Arvasi hoca, 1952 yılında Erzurum Öğretmen  Okulu' ndan mezun olduktan sonra, bir süre Ağrı' nın Tutak ilçesi Mollaşemdinli köyünde vazifeye başlar. Gördüğü manzara tam anlamıyla yokluk ve sefaletin doruğudur. Amansız kış şartlarında titreşen öğrencileriyle eğitim yılını tamamladıktan sonra, mutlaka hizmet için " Hedefin daha yükseklere taşınması " gerektiği kanaatine varır.
Türk - İslam  sentezi  hakkındaki düşüncelerini şu güzel sözleriyle ifade etmektedir.
 "Kısaca belirtirsek, Türk milleti,  geniş bir tarihi tecrübeye, büyük ve zengin bir kültür hazinesine sahip bulunmakla " Milli töresini "  bu güçlü zemin üzerinde kurmuş bulunmaktadır. Türk töresi,  âlemşümul ahlâkî ideâlleri bünyesinde toplayan  ' Pratik bir ahlâk ve hukuk nizamı ' durumundadır. Hele, en az bin yıldan beri İslâm' ın şanlı aydınlığında yıkanan, olgunlaşan ve arman Türk töresi, bütün insanlığı mutluluğa çıkaracak ' âlemşümul ' bir nizam durumuna gelmiş bulunmaktadır
İlk  öğretmenlik günlerinde öğrencilerinin çok güç şartlarda  (yakacak, sıra yok, okul binası  en iptidai şartlarda, fakirlik ve yoksulluğun zirvesinde )  eğitimi onu çok etkilemiş, bunu hizmette bir dönüm noktası olarak kabul etmiş,  daha büyük  ideallerle  mesleğinde  ilerleyip hizmet etmek için; 
Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü  Pedagoji bölümünde eğitime başlar, 1958 yılında mezun olduktan sonra sırayla,Balıkesir, Bursa, İstanbul' daki Eğitim Enstitülerinde hocalık yaptı. 1979 yılında emekli olduktan sonra, aynı yıl MHP genel idare kuruluna seçildi.
O zamanlar Türk Milliyetçiliğinin sesi olan " Hergün " gazetesinde  " Türk - İslam Ülküsü " başlığıyla uzun yıllar günlük makaleleri ile hizmet etti.
12 Eylül darbesinden sonra  "  Türk - İslam  ülkücüleri "  ile birlikte  " MHP ve Ülkücü Kuruluşlar davası " ndan yargılandı. Mamak cezaevinde işkence gördü.
Önemli eserleri; " Türk - İslam Ülküsü, Kendini arayan insan, İnsan ve ötesi, Diyalektiğimiz ve Estetiğimiz "  olup, daha çeşitli birbirinden güzel konu ve eserlere de  imza atmıştır. 
 Nur içinde yatsın...  
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner241

banner183