İnsan oğlu en şerefli ve en değerli varlıkların başında gelir. Ancak yine bir başka söz vardı. İnsanoğlu  yerine göre en pis ve en adi olduğu zamanlarda vardır.
Herkes birincisini tercih ederken maalesef zaman zaman ikincisine girenlerde yok değildir.
İşte günümüzde bazı insanlar için “Çok iyi bir insandır, karıncayı bile incitmez” deriz. Böyle insanlar maalesef bir elin parmakları kadar anca vardır.
Bunların zıttı da yok değildir.  Gaddar, kalleş, hain vs. Her türlü meziyeti kendinde bulunduran insan müsvetteleri de vardır.
İşte son bir haftadır yaşadığımız vahşi olayda bunun gibidir. “Bir insan bunu bir başka insana yaparmı” diye sorarız ya? İşte bu insan müsvetteleride, gencecik, pırıl pırıl bir genç kızımızı vahşice öldürmüşlerdir.
Öyleki bu ölümün içerisinde her çeşit iğrençlik ve kalleşlik, iğrençlik vardır. 20 yaşında bir genç kızı kötü emellerine alet olamayınca öldüren bir vahşi insan müsvettesi ve onun arkadaş ve babasının yaptıklarını bir haftadır sadece Tarsus ve Mersin değil, tüm Türkiye konuşuyor. Hatta Amerika, Çin, Japonya’ya kadar gitti, bu iğrenç cinayet..
Türkiye gibi yabancı ülkelerdeki kadınlarda ayaklandı, bu kadın cinayetine tepkilerini gösterdiler ve göstermeye de devam ediyorlar.. Bu işe sadece bir kadın cinayeti de demek yetmez, bir insanın vahşice katledilmesi bile insan olanın üzülmesine neden olmuştur. İnsanların hayatında, gündeminde bu vahşet yer alırken bırakın insanı,  hayvana bile böyle iğrençlik yapılmaz.
Dün  hayatı çok iyi bilen bir abimizle konuşurken “Bir insan , bir insana nasıl böyle gaddarlık yapabilir, buna aklım ermiyor” derken “Ben hayatımda karıncayı bile incitmem” diye ekledi.
Bu abimiz yaşadığı bir olayı anlatırken “Geçenlerde sobada yakacağımız odunları alıp sobanın yanına taşımıştım. Orada tam odunları elime alıp sobanın içine atacağım sırada,  elime ve koluma karıncalar doluştu. Baktım  odunların üzerinde de karıncalar vardı” diye ekledi.
Tabi biz merakla sorduk:

“Karıncalarla birlikte mi attınız odunları sobaya?”
İşte burada  çok  ilginç bir cevap aldık: “Olur mu? Karıncalarında canı yok mu? Ben o karıncaları kolumdan temizledim. Odunlardan da sobaya atacakları bir kenara bıraktım. 10 dakika bekledim, o karıncalar odunun üzerinden yürüyüp başka yöne gittiler. Baktım karıncalar gitmiş, ondan sonra odunları sobata attım”
Bu cevap beni o kadar sevindirmişti ki. Bir de mutlu etmişti. Çünkü karınca gibi kutsal bir hayvanı, odunla birlikte yanan sobaya atmak bile benim nazarımda kabul görmez.
İşte duyarlı ve anlayışlı bir insanın yaşadıkları ve cevapları. Tabi burada konuyu Özgecan’ın vahşice katledilmesine getirdik. Bu arkadaşlar bırakın bir insanı katletmeyi, bir insanın tırnağına zarar gelmemesi için çaba harcamaktadır. İnsanların hayatına  saygı göstermekte, küçüklere de aynı şekilde sevgi ile yaklaşmaktadır. Bu gibi insanlardan karıncaya bile zarar gelmez.
Keşke toplumdaki insanların hepsi böyle duyarlı olsa ve karıncayı bile incitmekten imtina etse değil mi?
Yazımızı noktalarken merhum sanatçı  Müslüm Gürses’in çok sevdiğim, çok anlamlı sözleri olan bir şarkısının sözlerini burada aktarmak istiyorum..
BİR KARINCAYI BİLE İNCİTME SAKIN EVLAT 
Bugün batarsa güneş, yarın yeniden doğar 
Her gecenin sonunda, bir sabah vardır evlat 
Sakla umutlarını, yıkılıp kalma sakın 
Ümitsiz ve gayesiz yaşamak zordur evlat ..
..
Sev bütün insanları, say bütün insanları
Kin gütme, unut gitsin geçmişte olanları 
Dürüst ol insancıl ol, düşün öbür dünyayı 
Bir karıncayı bile incitme sakın evlat..
.. 
Geçmişten geleceğe, yaratılmış ne varsa 
Unutma ki hepsinin bir sahibi var evlat 
Kul kaderini yaşar, bahtında ne çıkarsa 
Düşmez kalkmaz bir  Allah Unutma sakın evlat..
Özgecan gibi canların  hayatımızdan kayıp gitmemesi, böyle pırıl pırıl insanların kılına zarar gelmemesi için “Ne olur karıncayı bile incitmeyin” demekten kendimizi alamıyoruz.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner241

banner183