04 Nisan 2012 Çarşamba 10:30
668 Okunma
Hayat Bulan Okullar Kapılarını Velilere Açıyor


Milli Eğitim Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) ile katılımcı gönüllü belediyeler işbirliğiyle hazırlanan “Okullar Hayat Olsun” projesinin Aydın tanıtım toplantısı ve protokol imza töreni yapıldı. Törene Vali Kerem Al, Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, Muğla Orman Bölge Müdür Yardımcısı Abid Baca, Vali Yardımcısı Halil Canavar, Aydın Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı Hulusi Akşit, Umurlu Belediye Başkanı Rıza Posacı, Eğitim-Sen Aydın Şube Başkanı Süleyman Karakoç, Çocuk Oyunları ve Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Oktay Yerlikaya, İlçe Kaymakamları, Belediye Başkanları, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, sivil toplum örgütü temsilcileri, okul idarecileri, öğretmen ve veliler katıldı.Tanıtım toplantısında Okullar Hayat Olsun projesi, paydaşlar, aşamaları ve amaçları hakkında bilgiler veren İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, “Milli Eğitim Bakanımız Ömer Dinçer, Orman ve Su İşleri Bakanımız Veysel Eroğlu ile TBB ve katılımcı gönüllü belediyelerle yapılan işbirliği protokolü ‘Okullar Hayat Olsun’ projesi yürürlüğe konulmuştur. Bu proje il okullarımızın eğitim öğretim saatleri dışında, hafta sonlarında ve yaz aylarında dersliklerinin, konferans ve spor salonları ile okul bahçelerinin velilerimize ve mahalle halkına açılması kararlaştırılmıştır. Bu çerçevede Sayın Valimiz Kerem Al’ın liderliğinde Kaymakamlarımız ve yerel yöneticilerimizle birlikte okullarımızı halkımızın hizmetine sunarak bir hayalimizi daha gerçekleştiriyoruz. İstiyoruz ki, okullarımız sadece öğrencilerimizin ders saatlerinde kullandıkları alanlar değil; mahalle halkı ve siz velilerimizin ‘Hayat Boyu Öğrenme Merkezi’ ve dinlenme aktivitelerine imkan veren ‘Yaşayan Güvenli Alanlar’ olsun. Bunu birlikte gerçekleştirmenin heyecanını yaşıyoruz. Bu şekilde kamuya ait kaynakların daha etkin ve verimli kullanılmasını amaçlıyoruz. Okullarımızın bahçeleri halkımızla bütünleşerek, öğrenme merkezleri ve açık okul haline dönüşerek Okullarımız Hayat Bulacaktır” dedi.

Çocukların bilgisayar başından kurtarılması için hazırlıkları geleneksel oyunlarla ilgili bir projeyi Milli Eğitim Bakanlığına sunduklarını anımsatan Çocuk Oyunları ve Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Oktay Yerlikaya da, bu çalışmalarının ‘Okullar Hayat Olsun’ projesi içerisinde hayata geçirilmesinden mutlu olduklarını belirterek, “Çocuklarımızın kendilerini geliştirmeleri ve sosyal aktivitelerde yer almaları için 387 ayrı çocuk oyununu derleyerek yeniden canlandırdık. Oyunlar çocuklarımızın kişiliklerini kazanmasında ve milletimizin ortak bir kültürde buluşmasında önemli bir rol üstleniyor. Bu çalışmamızın hazırlanan geniş katılımlı projeyle kitlelere yayılarak hedefine ulaşacağına inanıyorum” diye konuştu.

OKUL BAHÇELERİ YEŞİLLENECEK

Muğla Orman Bölge Müdürlüğü olarak Milli Ağaçlandırma Seferberliği’yle sürdürdükleri ağaçlandırma çalışmalarını ‘Okullar Hayat Olsun’ projesiyle okul bahçelerine de yayacaklarını ifade eden Orman Bölge Müdür Yardımcısı Abid Baca ise, “Orman Bölge Müdürlüğü olarak böyle bir projede olduğumuz için çok mutluyuz. Yılsonuna kadar projelendirmelerimizi tamamlayarak okullarımızda ağaçlandırma çalışmalarımıza başlayabiliriz. 2012 yılında Aydın’da 5 bin 700 hektar alanda ağaçlandırma yapmayı hedefliyoruz. Bu çalışma için üreteceğimiz 1 milyon 100 bin fidandan 300 binini kaymakamlıklar ve belediyelerimizin aracılığı ile halkımıza ücretsiz olarak dağıtacağız. Ağaçlandırma çalışmaların yanında yangın sezonu öncesi bilinçlendirme çalışmalarımıza da devam ediyoruz. Yangınların yaşanmaması veya en kısa sürede müdahale edilebilmesi için duyarlılık bekliyoruz” şeklinde konuştu.

"OKULLARA SÜREKLİ GELİR KAYNAĞI OLUŞTURUYORUZ"

Okullar Hayat Olsun projesi hazırlık sürecinde Milli Eğitim Müdürü Töre ile görüştüklerini anımsatan Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu da, okulların ihtiyacının karşılanması için Türkiye’ye örnek olacak bir çalışma gerçekleştirdiklerini açıkladı. Aydın Belediyesi olarak bundan önce olduğu gibi bundan sonra da eğitim sorunlarıyla yakinen ilgilenmeye devam edeceklerini kaydeden Çerçioğlu, şöyle konuştu: “İki kadın ve öncelikle iki anne olarak örnek olmak istedik. Çocuklarımız ve ailelerinin aynı ortamda olabilecekleri bir alan oluşturuyoruz. Aydın Belediyesi olarak Belediye Meclisi’nin de onayın alarak İsmet Sezgin Parkı’nı İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne tahsis ettik. Öğrencilerimiz, velilerimiz ve bizleri yetiştiren öğretmenlerimiz için güzel bir projeye imza attık. Bu alanın işletmesinden elde edilecek gelir her ay başka bir okulumuzun ihtiyaçlarının giderilmesi için kullanılacak”

“VELİLERİMİZ PROJEYE SAHİP ÇIKSIN”

Projenin eğitim öğretim saatleri dışında okul bahçeleri, laboratuar, spor salonları ve kütüphanelerinin veliler ile halka açılması amaçladığına değinen Vali Kerem Al ise, projenin başarıya ulaşmasında velilere büyük görev düştüğünü savundu. Veli ve vatandaşları projeye sahip çıkmaya davet eden Vali Al, şunları söyledi: “Bu proje okul alanlarını yaşam alanlarına dönüştürmeye yönelik bir proje. Projeyle veliler ve halkımızın okullarla kaynaşması amaçlanıyor ve çeşitli kurumlarda çalışmalara destek veriyor. Dileğim, halkımızın ve velilerimizin projeye dahil olmasıdır. Ancak bu şekilde okullarımız hayat bulur. Bunun için öncelikle velilerimiz projeye sahip çıksın ve Okullarımız Hayat Olsun”

Yapılan konuşmaların ardından 5 yıllık bir ortak çalışma programını kapsayan Okullar Hayat Olsun” projesinin iş planı protokolü Vali Al, Başkan Çerçioğlu, Milli Eğitim Müdürü Töre ve Orman Bölge Müdür Yardımcısı Baca ile paydaş Belediye Başkanları ve projeye destek veren sivil toplum kuruluşları temsilcileri tarafından imza altına alındı. Projenin uygulanacağı Aydın merkez ve beldelerdeki pilot ilk ve ortaöğretim kurumları ile anaokullarının tanıtıldığı törende; Vali Al ve katılımcılar tarafından okul bahçesine ilk fidanlar dikildi.

OKULLAR KAPILARINI HALKA AÇACAK

Okulların eğitim öğretim saatleri dışında ‘Hayat Boyu Öğrenme Merkezleri’ne dönüşmesini amaçlayan “Okullar Hayat Olsun” projesi 5 yıllık bir iş planını kapsıyor. Proje kapsamında okulların konferans ve çok amaçlı salonları ile dersliklerinde Meslek Edindirme Kursları, Sosyal ve Kültürel Kurslar, Aile Eğitimi ve Okuma Yazma Kursları ile Okuma Seansları düzenlenecek. Bilgi ve teknoloji sınıfları ve kütüphanelerde de Yetişkinlere Bilgisayar Kursları, Öğrencilerin İnternet Erişimi ile Öğrencilerin Araştırma ve Ev Ödevlerini Yapmaları sağlanacak. Spor ve oyun alanlarında ise Basketbol, Voleybol, Atletizm, Futbol, Hentbol, Badminton, Futsal, Masa Tenisi ve Spor Egzersizleri gibi sportif etkinlikler yapılabilecek.

(MB-İK)04.04.2012 10:28:30 TSI

NNNNKaynak: İhlas Haber Ajansı
Son Güncelleme: 04.04.2012 10:30
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner241

banner183