16 Mart 2012 Cuma 15:02
661 Okunma
Antalya Büyükşehir Belediyesi'nden Açıklama


Açıklamada, “Antalya Büyükşehir Belediyesi, Konyaaltı Belediyesi ve Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü tarafından imza altına alınan 'Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü ve Konyaaltı Belediye Başkanlığı Arasında Hukuki Nizanın Giderilmesine Dair Protokol' 04.03.2010 tarihinde imzalanmıştır. Bu protokol hükümlerine göre, Antalya Büyükşehir Belediyesi'ne ekli krokilerde gösterilen 1/5 bin ölçekli nazım imar planı revizyonu, Büyükşehir Belediye Meclisi'nin ilk toplantısında görüşülerek karara bağlanması hükmü uyarınca, 10.05.2010 tarihinde Büyükşehir Belediye Meclisi'nce uygun bulunarak onaylanmıştır. Söz konusu planların 1/1000 ölçekli planlarının hazırlanması görevi ise protokole göre, Konyaaltı Belediyesi'ne verilmiştir. Konyaaltı Belediye Meclisi'nin 06.05.2011 gün ve 47 sayılı kararıyla uygun bulunan 1/1000 ölçekli imar planı değişikliği, Büyükşehir Belediye Meclisi'nin 08.07.2011 gün ve 318 sayılı kararıyla Plan Yapım ve Değişikliklerine Esas Yönetmeliğin amir hükümlerine uygun olmayarak, onaylı halihazır haritalara çizilmediği, ilgili kurum ve kuruluş görüşleri olmadığı ve Akdeniz Üniversitesi Sosyal Tesis Alanı'na ilişkin yürürlükte olan 1/1000 ölçekli planlarda emsal 0.05 olmasına rağmen, Konyaaltı Belediye Meclisi'nde onaylanan planlarda emsalin 0.20'ye çıkarıldığı tespit edilmiştir. İmar plan değişikliğini içeren dosya, bu tespitlerin düzeltilmesi için Konyaaltı Belediyesi'ne iade edilmiştir. Bu süre zarfında son olarak Konyaaltı Belediye Meclisi'nin 02.12.2011 gün ve 123 sayılı kararıyla gerekli düzeltmelerin yapıldığı ifade edilerek uygun bulunan planlar, Antalya Büyükşehir Belediyesi'ne gönderilmiştir” denildi.

06.02.2012 günlü Büyükşehir Belediye Meclis toplantısında görüşülen konunun, karara bağlanmak üzere İmar ve Bayındırlık Komisyonu'na havale edildiği kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Dosyanın karara bağlanması için yapılan incelemelerde ilgili kurum görüşlerinin olmadığı ve emsal artışına ilişkin kararın ısrarı düzeltilmeden aynı şekilde emsal 0.20 olarak tespit edilmiştir. Bunun üzerine Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin 23.02.2012 günlü yazısıyla Antalya Defterdarlığı Milli Emlak Dairesi Başkanlığı Batı Antalya Emlak Müdürlüğü'ne plana ilişkin muvafakat görüşü sorulmuş ancak 16.03.2012 tarihi itibariyle cevap gelmemiştir. Üniversite yetkilileriyle yapılan sözlü görüşmelerde sosyal tesis alanına ilişkin emsal artışında ısrarlı olmaları halinde mülga Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Teknik Araştırma ve Uygulama Genel Müdürlüğü'nün 2006/13 sayılı genelgesinin 'c' bendindeki 'Mevcut imar planı olan alanlarda plana esas jeolojik etüt raporları yenilenmeden ve ilgili kurum tarafından onaylanmadan yoğunluk ve kat yüksekliği arttırıcı imar revizyonu yapılamaz' hükmü uyarınca, jeolojik etüt raporunun gerekliliği hatırlatılmıştır. Ancak genelge hükümleri dikkate alınmadan, Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada, söz konusu plan değişikliğinin 13.03.2012 tarihli Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi gündemine alınmaması ve onaylanmamasının yolun açılmamasının nedeni olarak gösterilmesi, hakkaniyetle bağdaşmamaktadır. Çünkü taraflar, plan değişikliğindeki eksiklikleri gidermemekle birlikte bir an önce yolun açılması için gerekli olan 1/1000 ölçekli planların onaylanmasını geciktirmiştir. Ayrıca gerekli olan jeolojik etüt raporu da halen tarafımıza ulaştırılmamıştır.”

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin söz konusu plan değişikliğine ilişkin üm sorumluluklarını zamanında ve tam olarak yerine getirdiği ifade edilen açıklamada, Büyükşehir Belediyesi'nin plan değişikliğinin onaylanması için diğer kurumlarca kaynaklanan eksikliklerin giderilmesi halinde, gereken adımları zamanında atacağı bildirildi. Plan değişikliğindeki gecikmenin Antalya Büyükşehir Belediyesi'ne mal edilmeye çalışılmasının son derece üzücü olduğu kaydedilen açıklamada, Büyükşehir Belediyesi'nin, Antalyaspor'un stadyum konusu da dahil olmak üzere kamu yararı olan her konuda üzerine düşen tüm sorumluluklarını zamanında ve tam olarak yerine getirdiği belirtildi.

(SK-Y)16.03.2012 15:01:38 TSI

NNNNKaynak: İhlas Haber Ajansı
Son Güncelleme: 16.03.2012 15:02
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner241

banner183