17 Nisan 2012 Salı 14:09
497 Okunma
Alışveriş Merkezlerine Yeni Düzenleme Geliyor


Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Ankara Ticaret Odası (ATO) Meclis Salonu'nda düzenlenen 'Türkiye'de Toptancı Hallerinin Geleceği' konulu panele katıldı. Panele, Yazıcı'nın yanı sıra ATO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bezci ve Türkiye Sebze ve Meyve Komisyoncuları Federasyonu (TÜSEMKOM) Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Tavşan katıldı. Yazıcı, yaptığı konuşmada, panelde '5957 sayılı Sebze ve Meyveler ile Yeterli Arz ve Talep Derinliği Bulunan Malların Düzenlemesi Hakkında Kanun'a ilişkin bilgiler verdi.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) sebze ve meyve üretimine ilişkin verdiği verileri değerlendiren Yazıcı, "TÜİK verilerini dikkate aldığımızda, Türkiye'de 2011 yılında 27 milyon 500 bin ton sebze üretimi yapılmış, 17 milyon 200 bin ton meyve üretimi yapılmış. Yaklaşık 45 milyon ton meyve ve sebze üretimini Türkiye gerçekleştiriyor" diye konuştu.

Bakan Yazıcı, bu kadar büyük miktarda bir üretimin tüketiciye nasıl gideceğine ilişkin olarak, bu üretimin yüzde 25'inin, 15 milyar dolar TL'lik kısmının depolama, pazarlama ve sevkıyat sorunları dolayısıyla yok olduğunu söyledi. Bu ürünün yüzde 30'unun kayıtlı yüzde 70'inin kayıt dışı olduğunu belirten Yazıcı, kayıtdışı olan ürünün yaklaşık değerinin 23 milyar TL olduğuna dikkati çekti.

Bakan Yazıcı, üretici ve tüccarın daha güvenilir bir biçimde faaliyetini sürdürmesinin yolunu açacaklarını belirterek, "Devirlerle ilgili olarak, yasanın verdiği yetki çerçevesinde kanunun uygulanmasından ötürü, cezai yaptırıma sebep olacak bir fiil işlememek koşuluyla devir etme imkanını sağlayacak bir düzenlemeye sıcak bakıyorum" dedi.

Bu alana ilişkin çalışmaların yapıldığını bildiren Yazıcı, önümüzdeki günlerde bu konuya ilişkin yetkinin kullanılıp düzenlemenin gerçekleştirileceğini belirtti. Yazıcı, alışveriş merkezlerine (AVM) ilişkin kanun hazırlığının daha önceki yıllarda yapıldığını hatırlatarak, bunun üzerinde çalıştıklarını ve eski tasarıların toparlanarak çalışmaların devam ettiğini söyledi. Yazıcı, bu alana ilişkin bir düzenleme ihtiyacının ortada olduğunu ifade etti. Yazıcı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve Türkiye

Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyon ile birlikte esnaf ve sanatkarların yeni bir onların mekanlarını görsel olarak, satışa arzedilen ürünler bakımından çok daha ilgi çekici, organik ve benzeri ürünlerin pazarlanabilecek ve aranan mekanlar haline getirecek bir proje çalışması yapılması gerektiğini söyledi.AVM'LERE YENİ DÜZENLEME

Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı, panel konuşması sonrası gazetecilerin sorularını cevapladı. Bir gazetecinin, alışveriş merkezlerine ilişkin yeni düzenlemenin içeriğine ilişkin sorusuna Yazıcı, "Bugüne kadar 3-4 defa alışveriş merkezlerine ilişkin düzenleme amaçlı kanun tasarıları meclise sevk edildi. Bakanlar Kurulu ve meclise kadar geldi fakat çıkmadı. Bunun üzerine çalışıyoruz, bu kanunun çıkmasıyla alakalı iki taraf var. Bir taraf istekli, bir taraf da bu kanun çıkarsa ne olur diye kaygı taşıyor. Biz

paydaşların görüşlerini almak suretiyle bu alana ilişkin bir boşluk var, buna ilişkin bir düzenleme yapacağız. Bu düzenlemede bir kısım AVM'nin şehir dışına çıkarılacağına odaklanılmaması gerekir. Bir taraftan AVM'lerin kayıtlı ekonomiye katkılarını gözeteceğiz, bir taraftan da esnaf ve sanatkarımızın faaliyetini sürdürmesine imkan tanıyacak bir zemin oluşturacağız, bu ölçekte bakıyoruz. Çalışmamız devam ediyor" cevabını verdi.

Her düzenlemeden her kesimin mutlaka yüzde 100 memnun olmasının beklenmediğine işaret eden Yazıcı, bu konuda bir orta yol bulunacağını belirtti.

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bezci ise, Türkiye'de yaş sebze meyvenin ılıman iklimden dolayı her mevsimde üretildiğini belirterek, yaş sebzenin meyvenin üreticiden tüketiciye ulaşmasında toptancı hallerinin önemli bir rol oynadığını kaydetti. Hal ve semt pazarlarının kurulması gerektiğini vurgulayan Bezci, bunun bir nostalji olduğunu insanların buralara zevkle gittiğini söyledi. Hallerinin mülkiyeti konusunun tartışmaya açılabileceğini anlatan Bezci, "Umut ediyorum ki toptancı hallerinin mülkiyetinin

hal esnafında olması, Türkiye'de üretimden tüketime uzanan zincir dikkate alındığında ürün fiyatlarında tüketici lehine bir farklılık bulunacaktır" diye konuştu.

TÜSEMKOM Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Tavşan da, yıllarca hal esnafının kanundan doğan şartlarla 'Toptancı haller kamu emlağı sayılamaz, kiraya verilemez' maddesi ile mülk sahibi olamadıklarını hatırlatarak, belediyelerin de tahsis sahibi olarak kaldığını söyledi. Tavşan, yeni kanunla bu tahsislerin kiraya dönüştürüldüğünü ve belirli bir süreyle sınırlandırıldse7erçevesinde kanunun uygulanmasığını anlatarak, devir işlemleriyle ilgili bir işlemin yapılmadığına işaret etti.

(EY-ÖZ-E)17.04.2012 14:08:01 TSI

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
Son Güncelleme: 17.04.2012 14:09
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner241

banner183