22 Mart 2012 Perşembe 14:59
395 Okunma
'daha Eşit Bir Toplum İçin Ulusal Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Mekanizmasının Rolü Uluslararası Buluşması


TBMM Başkanı Çiçek ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Hilton otelde düzenlenen "Daha Eşit Bir Toplum İçin Ulusal Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Mekanizmasının Rolü Uluslararası Buluşması" adlı toplantıya katıldı. Toplantıda yaptığı konuşmada Çiçek, kadın ve erkek arasında birçok bakımdan eşitsizlik olduğuna dikkat çekerek, "Sorun var, ayrımcılık var, istismar var, var da var. Dolayısıyla bu sorunlar konusunda toplumun her kesiminde farkındalık oluşturmak gerekir" ifadesini kullandı.

Türkiye'nin dünyada Atatürk'ün kararıyla kadınlara haklar tanıyan ilk ülkelerden olduğunu hatırlatan Çiçek, Türkiye'de hangi sorun gündeme gelirse gelsin kanun çıkarılmasının konunun tek çözümü olduğunun düşünüldüğüne belirterek yasa çıkarmanın soruna parmak basmak anlamına gelse de başlı başına bir çözüm olamayacağını kaydetti."TÖRE CİNAYETLERİ TÜRKİYE'NİN TABİRİ CAİZSE YÜZ KARASI"

Çiçek, töre cinayetlerini toplumumun büyük bir ayıbı olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

"Türkiye'nin tabiri caizse yüz karası. Dış dünyada Türkiye algılamasına olumsuz etki yapan bu ve benzeri olaylar çok önemli. Verilebilecek dünyevi en ağır ceza verilmiş olmasına rağmen burada çok fazla bir mesafe kat ettiğimizi söyleyemeyiz. Demek ki kanunu çıkarmak, ağır cezaları vermek tek başına sorunun çözülmesine yetmiyor. Bir taraftan yasal düzenlemeleri yaptık, yapıyoruz. Uluslararası sözleşmeleri benimsedik. Bunlar önemliydi. Türkiye, bu konuda en önde gelen ülkelerin başında geliyor.

Mevzuatımızda önemli değişiklikler yaptık. Belki bu dönem bakımından kadınlara yönelik sorunlarla ilgili olarak geçmişte bireysel çabalarla veya sivil toplum örgütlerimizden bazılarının mahalli bir kısım çabalarıyla gündemde olan konu bugün tek elden yürütülen bir bakanlık haline gelmiştir. Son derecede önemlidir. Çünkü kaynakların, imkanların doğru kullanılması, sorunlara doğru bir yöntemle yaklaşma açısından işin tek bir bakanlık çatısı altında toplanıp öyle götürülmesinde fayda olduğunu düşünüyorum

geçmişte de bu işlerin kıyısından, köşesinden uğraşmış biri olarak... Dolayısıyla yasal açıdan Türkiye, hem uluslararası sözleşmeleri benimsedi. Hem anayasasında 2001, 2004 ve 2010'da çok önemli değişiklikler yaptı. Bunlar ileri düzenlemeler. Ümit ediyorum ki yeni anayasa yapım sürecinde de bu alanda varsa eksikliğimiz anayasal altyapıyı güçlendirecek düzenlemeleri gündeme getirebiliriz. Anayasal teminatları daha kuvvetli hale getirebiliriz."

Sorunların önemli bir kısmının eğitim eksikliğinden kaynaklandığına dikkat çeken Çiçek, eğitim eksikliğinin üzerine geleneksel ön yargıların eklenmesiyle de sorunların arttığını kaydederek, "Yasalardan beklenen faydanın temin edilebilmesi için evvela bunu uygulayanların da ciddi bir eğitimden, zihinsel değişimden geçmesi gerekiyor. En modern yasaları çıkarırsınız ama geleneksel ön yargılara sahip uygulayıcılar elinde o yasadan beklenen faydayı da sağlayamazsınız. Bunu da uygulamalarda görüyoruz" diye

konuştu.

Okullardaki eğitimin önemli olduğunu, ancak medyanın da sürece katkı gerektiğini dile getiren Çiçek, ''Zaman zaman bu konuda takdirden ziyade şikayetler geliyor medya programlarıyla ilgili. Eğer bunlar doğruysa o zaman bunlardan vazgeçip toplumsal eğitim açısından medyanın rolünü ihmal etmemek ve bununla ilgili ayrı bir politika geliştirmek gerekecektir. Çünkü okulda eğitim bundan sonraki nesiller bakımından, ama biz yaşıyoruz, kendimizce bu okullardan geçtik, üniversiteyi bitirdik. Ama problemlerin bir

kısmı bu eğitim düzeyini gerçekleştirmiş olanlardan da kaynaklanıyor. Bunlara da baktığımızda bizim de eğitilecek yanlarımızın olduğunu, çıkardığımız yasaları uygulayacakların ise belli bir eğitimin içinden geçip hayatın içindeki insanlar olduğumuzu hesaba kattığımızda demek ki okul eğitiminin bu manada tek başına yetmediğini, yetmeyeceğini görmemiz gerekecektir. O bakımdan medya eğitimi son derecede önemlidir" diye konuştu."BİZ DÜNYAYA ÖRNEK OLDUK"

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Şahin ise Avrupa Konseyi'nin İstanbul anlaşmasını imzalayan ilk ülkenin Türkiye olduğuna dikkat çekerek, "Biz dünyaya örnek olduk. Avrupa Birliği ülkeleri olan Fransa ve Almanya'nın üzerinde çekinceler koymaya çalıştığı bu anlaşmanın biz parlamento olarak arkasında durduk ve gereğini yaptık" diye konuştu.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde ailenin korunması ve kadına yönelik şiddetle mücadele yasasının TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildiğini hatırlatan Bakan Şahin, "Bize göre kağıt üzerinde pek çok sorunu çözen bu yasal alt yapının uygulamasını beraber takip edeceğiz. Bu tek başına Başbakan'ın Meclis Başkanı'nın, bir bakanın, bir milletvekilinin yapacağı bir şey değil. Bu sosyal alanda yapılacak mücadelede 74 milyonun topyekun seferberliği gerekiyor" dedi.

Bakan Şahin, kadının birey olarak hakkını güçlendirilmesinin yanısıra erkeklerdeki kadın haklarıyla ilgili zihinsel dönüşümü başarmak gerektiğini vurguladı. Bakan Şahin sözlerini şöyle sürdürdü:

"Akademik olarak yanında ne yazarsa yazsın, makamı ne olursa olsun eğer bunu içselleştirmediyse bir erkek bakış açısıyla olaylara bakıyorsa, hele bir de karar alma mekanizmasındaysa bugün kendi vicdanımızı zedeleyen, toplumun vicdanını zedeleyen, bir çok kararla karşı karşıya kalabiliyoruz. Bir taraftan yetişmiş erkeğe ulaşmak için Genelkurmay ile çalışıyoruz, bir taraftan Diyanetle çalışıyoruz. Bir taraftan temel eğitimde bunun mücadelesini veriyoruz. Ama ben şuna inanıyorum ki büyük hareketler küçük

değişimlerle başlar. Ulu çınarlar bir tohumdur, büyük bir mücadele sonunda ulu çınar olur. Biz bu meseleye böyle yaklaşıyoruz."

(SU-ÖZ-Y)22.03.2012 14:47:02 TSI

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
Son Güncelleme: 22.03.2012 14:59
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner241

banner183