Türkülerde, ağıtlarda, destanlarda Türk Milletinin milli hasletlerini, tarihini, kültürünü yaşatan güzel örnekleri bulmak mümkündür.
Vatan sevgisinin, kahramanlığın savaşların en güç şartlarında verilen mücadeleler nakış, nakış işlenmiştir.
 

Bu makalemde sizlere çoğumuzun oyun havası olduğunu sandığımız, ancak, Osmanlı İmparatorluğu' nun birden fazla cephede mücadele verirken bir daha geri dönmeyen 15 - 17 yaşlarındaki şehitleri için yakılan ağıt olan " Hey onbeşli onbeşli " nin hangi olay ve duyguların eseri olduğunu bahsedeceğim.
Çanakkale savaşları, tarihe en çetin ve kanlı mücadeleler olarak geçmiştir. Asker sayısı bakımından da savaşan taraflar için çok ağır kayıpların verildiği ortaya çıkmaktadır.Türkiye 220.000 den fazla evladını şehid verirken, itilaf  ( düşman ) kuvvetlerinin kayıplarının ise 300.000 olduğu belirtilmektedir.
Çanakkale cephesinde savaş bütün hızıyla sürerken, düşman kuvvetleri komutanlarından İngiliz General' i Aspinall Oglander, Gelibolu' daki müdafaa hattımız ile ilgili olarak " Gelibolu' daki  kanlı muharebeler Türk  Ordusu' nun çiçeğini bitirmiştir "  ifadesini kullanmıştır.
 
Ama; Türk Milletinin  onlara " Çanakkale' nin geçilmez olduğunu " göstereceğini o esnada henüz kavramamışlardı. İtilaf devletlerinin en büyük emelleri Osmanlı İmparatorluğu' nun elindeki İstanbul ve Çanakkale boğazlarını alıp, Rusya ile lojistik bağlantı sağlamaktı.

Gelibolu hattına yapılan sevkler, savaşın şiddeti nedeniyle cephede boşluklar meydana getiriyor ve devamlı takviye edilmesi gerekiyordu. İtilaf devletleri 1915 yılının Nisan ayında kara çıkarması yapmaları üzerine Padişah V. Mehmet  Reşad  27 Mayıs 1915' te bir emir yayınladı.

Mükellefiyet - i  Askeriye Kanunu' nun 42. maddesine eklenen bir fıkra ile Askeri lise talebelerininde cepheye gönderilmesi gerektiği durumunun ortaya çıkması üzerine ayrıca, Harbiye Nezareti' nce de 1314 (1896) doğumlu olup henüz askere çağrılmayanlar ile 1315 (1897) doğumlulardan da eli silah tutabilecek, harbe elverişli olanlarında kıtalarına katılması istenmişti.

O günlerin şartları savaş cephelerinin geniş olması nedeniyle köy ve kasabalarda boyu, posu yeni gelişen erkeklerin askere alınmasından başka çarenin olmadığı günlerdi.

Padişah V. Mehmet  Reşad ve Harbiye Nezareti' nin cepheye sevki emirleri üzerine daha 15 yaşlarında hayata yeni bir gonca gibi açan genç fidanların  kimi at sırtında, kimide tren vagonlarında Çanakkale' ye Yemen' e , Filistin' e doğru yola çıkarılmak üzere guruplar halinde silah altına alınmışlardı.
Anaların bıyığı daha yeni terlemiş yiğitleri için yaşlı gözlerle duaları, yavuklularının gözyaşlarıyla uğurlanıp gidipte dönmeyen, şehit düşen 1315' lilerin arkasından yakılan  " Hey onbeşli onbeşli " türküsünün esası ağıttır.

Cenab-ı Hak gani gani rahmet eylesin, tek amacımız Yemen çöllerinde, Sarıkamış' ta, Çanakkale' de velhasıl 3 kıtada İslam' ın kılıçdarlığını yapan ecdadımıza layık olmak, evlatlarımıza ecdadın bu güzel hasletlerini ve tarihin ibret vesikalarını nakletmek olmalıdır.

Yedi düvele karşı kahramanca çarpışıp vatanımızı bizlere emanet eden Çanakkale şehidlerimizi rahmet ve minnetle anarken,Çanakkaler zaferimiz kutlu olsun...

Tokat yöresinde yakılan ve  kaynak kişi, Hamdi Tüfekçi' den Nida Tüfekçi' nin derlediği bu ağıt türkümüzün bir kısmını aşağıya alıyorum.
                 HEY ONBEŞLİ ONBEŞLİ
 
                 Hey onbeşli onbeşli
                 Tokat yolları taşlı
                 Onbeşliler gidiyor
                 Kızların gözü yaşlı
 
                 Aslan yarim kız senin adın Hediye
                 Ben dolandım, sende dolan gel beriye 
                 Fistan aldım endazesi onyediye
 
 
                Yeni bir konumuzda buluşmak üzere esen kalın ...
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner241

banner183