10 Nisan 2012 Salı 14:26
732 Okunma
Polis Teşkilatı’nın Kuruluşunun 167. Yılı Kutlamaları


Günün erken saatlerinde Kocatepe Parkı’nda bir araya gelen Afyonkarahisar Emniyet Müdürlüğü çalışanları, burada Atatürk Anıtı’na çelenk sunarak saygı duruşunda bulundu. Kocatepe Parkı’ndaki törenin ardından Polis Şehitliği’ne geçen Emniyet teşkilatı, şehitlikte çelenk sunarak saygı duruşunda bulundu.

167. yıl kutlamaları Polis Meslek Yüksekokulu’nda (PMYO) devam etti. PMYO konferans salonunda yapılan kutlama programında konuşan Vali Yardımcısı Akgün Corav, yaklaşık bir haftadır Polis Haftası’nın değişik etkinliklerle kutlandığını ifade etti. Corav, bu yıl da vatandaşla daha sıcak ve samimi ilişkiler kurarak bu önemli kamu hizmetini daha verimli ve çağdaş bir anlayış ile yerine getirmek için çalışıldığını kaydetti. Demokratik toplumlarda devletin görevinin vatandaşların huzur ve güvenliğini sağlamak, temel hak ve özgürlüklerini korumak, bu hak ve özgürlükleri kullanabileceği en iyi ortamı sağlamak olduğunu dile getiren Corav, “Polis teşkilatı emniyet ve asayişin sağlanması, kamu düzeninin yerine getirilmesine yönelik görev ve sorumluluklarını toplumun da desteğini alarak yerine getirme gayreti içerisindedir. Teşkilatta son yıllarda teknolojik imkanların kullanımı artmış suç ve suçlu ile mücadelede başarılı sonuçlara daha kısa sürede ulaşmak toplumun nazarındaki teşkilatın itibarı ve duyulan güven yükselmiştir” dedi.

Törende konuşan İl Emniyet Müdürü İsmail Türkmenli ise, Türkiye’de kamusal hizmetin yerine getirilmesinde önemli bir yere sahip olan emniyet teşkilatının geçen 166 yıllık süre içerisinde, zor koşullar altında dahi olsa, üzerine düşen bu görevi başarıyla yerine getirdiğini söyledi. Toplumların gelişmesinde, kalkınmasında ve demokrasinin yerleşmesinde, güvenliğin ve güvenlik hizmetlerinin kalitesinin önemli bir yeri bulunduğuna dikkat çeken Türkmenli, “Ülkeler arasındaki medeniyet yarışının tüm hızıyla devam ettiği günümüzde, toplumların gelişmişlik düzeyi artık; insan hak ve özgürlüklerine gösterilen saygıyla ölçülmektedir. Bu bakımdan, gelişmiş demokratik ülkelerde güvenlik birimleri, bireysel hak ve özgürlüklerin güvencesi olarak görülmektedir. Bugün gelinen noktada, Türk Polisi; tüm demokratik hukuk devletlerinde olduğu gibi, sadece suç ve suçluyla mücadeleyi değil, aynı zamanda; bireye saygı, insan sevgisi, temel hak ve özgürlüklerin güvence altına alınması ve şeffaflık gibi değerleri esas alan bir anlayışla görev yapmaktadır. Bu anlayışın doğal sonucu olarak da, Teşkilatımızın sunmuş olduğu güvenlik hizmetinin kalitesi ziyadesiyle artmıştır” diye konuştu

SUÇLULAR BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİNİ KULLANMAYA BAŞLADI

Bilişim teknolojilerinin, sosyal hayatın her alanında kalıcı değişiklikler meydana getirdiğini aktaran Türkmenli, bu değişiklikler sonucunda, geleneksel olarak yapılmakta olan faaliyetlerin, artık daha hızlı ve daha düşük maliyetle yürütüldüğünü ifade etti. Teknolojik gelişmelerin yaşamı kolaylaştırdığı gibi, pek çok olumsuzlukları da beraberinde getirdiğini anlatan Türkmenli, “Suçların çeşitliliği artmış, yeni suç türleri ortaya çıkmış ve suçlular, daha teknik yol ve yöntemleri kullanmaya başlamışlardır. Yani siber alemde yaşanan bu gelişmeler, siber suç kavramını da beraberinde getirmiş; suçlular da bilişim teknolojilerini kullanmaya başlamışlardır. Silah yerine artık, klavye kullanılabilmekte; bankaya gidip silahla soymaya gerek kalmadan bilgisayar başında tuşlarla da banka soygunu yapılabilmektedir. Yaşanan bu gelişmeler karşısında Türk Polis Teşkilatımız; insan kaynakları, organizasyon, teknoloji ve alt yapı yönünden çağın gerekleri doğrultusunda sürekli kendini yenileyerek günümüz koşullarına hızla adapte olmaktadır” dedi.

GÜVENLİ BİR ORTAMIN SAĞLANMASINDA POLİSİYE TEDBİRLER YETERLİ OLMUYOR

Suç ve suçlularla mücadelede ve güvenli bir ortamın sağlanmasında sadece polisiye tedbirlerin yeterli olmadığının altını çizen Türkmenli, sözlerine şöyle devam etti:

“Bu nedenle, güvenlik hizmetlerinin sunumunda, halkın katılımının en üst seviyede sağlanması ve alınan önlemlerin kamu vicdanında kabul görmesi büyük önem arz etmektedir. Esasen, çağımızın güvenlik konsepti de; suçun olumsuz sosyal şartlar sonucu işlendiğini kabul etmekte ve suça iten şartların ortadan kaldırılabilmesi için; vatandaşların, kamu kurumlarının, özel kuruluşların ve sivil toplum örgütlerinin de bu alanda işbirliği ve koordine içerisinde hareket etmesi gerekmektedir. Bu bakımdan; huzur, güven ve asayişin temininde toplumun bütün kesimleri ve kurumlarıyla işbirliği yapılması ve suçun oluşmadan önlenmesini öngören yaklaşım, Emniyet teşkilatımızın hizmet sunumunda öncelikli tercihidir.”

Konuşmaların ardından il merkezimizdeki ilköğretim okulları arasında yapılan, emniyet teşkilatı konulu şiir yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi. Törende, İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı şube müdürlükleri ve polis merkezi amirliklerinde görevlerinde gayret ve başarı gösterenlere başarı belgeleri verildi. Afyonkarahisar’da çetin geçen kış mevsiminde karayollarında mahsur kalan vatandaşlara, kendi hayatlarını da tehlikeye atarak yardım eden, Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ve Emirdağ Bölge Trafik Denetleme İstasyon Amirliği’nde görevli personellere göstermiş oldukları üstün gayret ve başarılı çalışmalarından dolayı başarı belgeleri verildi. Tören, PMYO öğrencilerinin resmi geçit töreni ve araç korteji ile sona erdi.

(AKA-SK-Y)10.04.2012 14:23:51 TSI

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
Son Güncelleme: 10.04.2012 14:26
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner241

banner183