26 Kasım 2013 Salı 12:39
1192 Okunma
Kent Sorunlarına Bilimsel Bakış
Çukurova Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tuncay Kuleli, kent sorunlarıyla ilgili yapılan çalışmalara, Adana kent yöneticilerinin gerekli ilgiyi gösteremediğini söyledi.

Çukurova Kalkınma Ajansı, AB Destekli Startejik yerel yönetişim projesi, Türkiye Mimar Mühendisler Odaları Birliği (TMMOB) Adana Kent sorunları sempozyumu raporu ve TÜİK verilerinden derlenen araştırmayı değerlendiren

Doç. Dr. Kuleli, makro ölçekte, Adana ilinin tamamını içeren bir vizyon çalışmasının 2013 yılı Ağustos ayında Çukurova Kalkınma Ajansı tarafından tamamlandığını belirterek, Adana merkez ilçeleri kapsayan ve mahalle bazındaki sorunlara değinen mikro ölçekli bir çalışmanın ise 2012 yılı Ekim ayında Avrupa Birliği Destekli Stratejik Yerel Yönetişim Projesi kapsamında gerçekleştirildiğini belirtti.

Adana ilçelerinin sorunlarını ve potansiyellerini belirlemeye yönelik olan Adana Bölgesel Vizyon araştırmasında da ilçelerin gelecekteki vizyonları ile ilgili tespitlerin ortaya konduğunu ifade eden Kuleli, TMMOB İl Koordinasyon Kurulu tarafından 2008 Mayıs ayında Adana Kent Sorunları simpozyumu ve 2009 Şubat ayında Adana Kent Sorunları Raporu, aynı kurum tarafından 2011 Şubat ayında ikinci Adana Kent Sorunları Sempozyumu yapıldığını ve bu sempozyumlarda konusunda uzman araştırmacılar tarafından sorunlar ve çözüm önerileri ortaya konduğunu kaydetti.

Bu araştırmaların yayınlandığını belirten Kuleli, “Biz, dağınık haldeki bu araştırmaların büyük bir bölümünü toplayarak bir arşiv ve sentez oluşturmaya çalıştık. Umarım, kenti yönetenler ve yönetmeye talip olanlar tenezzül edip de bunlardan faydalanmaya çalışır” dedi.

2012 yılında yapılan Adana Kamu Hizmetleri Performansı araştırmasındaki “Adana’nın kentsel durumundaki en önemli sorunlar nelerdir” sorusuna sırasıyla işsizlik, trafik-ulaşım, altyapı-kanalizasyon ve yol ve kaldırım yanıtları verildiğini hatırlatan Kuleli şöyle devam etti:

“Aynı araştırmada “Mahallenizin en büyük sorunu nedir?” sorusuna vatandaşın verdiği cevaplar sırasıyla; altyapı ve kanalizasyon, yol kaldırım yapım ve bakımı, park bahçe yapım ve bakım, güvenlik ile çöp ve temizlik hizmeti olmuştur. Bu durum son derece şaşırtıcıdır. Çünkü, belediyelere yasa ile verilmiş görev ve sorumluluk kapsamındaki en temel hizmetler ya yerine getirilememiş ya da vatandaşın sorununu giderecek biçimde yerine getirilmemiştir. Mart 2014 yerel seçimlerine yaklaştığımız şu günlerde, birçok farklı partinin birçok farklı adayı ya da aday adayı ne yazık ki seçim programlarını veya seçim bildirgelerini belediyelerin asli görevi olan bu temel sorunlar üzerine kurgulamakta ve bu sorunları çözmenin sanki bir lütuf olacağı gibi izlenim vermektedir. Oysa Adana, illerin gelişmişlik sıralamasında kan kaybetmeye devam etmektedir. TÜİK tarafından 2012’de yayınlanan İllerin Gelişmişlik raporunda Adana, 2005'e göre Genel Ekonomik Sıralama'da 7.'inci olarak yerinde saymış, Sosyal Gelişmişlik sıralamasında 2005'e göre 14.'üncü sıradan 2012'de 24.'üncü sıraya gerilemiştir."

"BU PLANLAR ADAYLARIN PROGRAMLARINDA VAR MI?

“Kenti yönetmeye aday ya da aday adayı olanların programlarında, hedeflerinde, vizyonlarında acaba Adana'yı bölge planlarına nasıl entegre edeceklerine dair somut öngörüleri var mı?” sorusunu soran Çukurova Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tuncay Kuleli şunları kaydetti:

“Bunca yapılmış bölge planı, araştırma, sorun ve çözüm önerileri, programlarında ne kadar yer alıyor? Ekiplerinde bu yönde çalışma yapan uzmanları yer alıyor mu veya uzmanlardan görüş alıyorlar mı? Yoksa hala isimleriyle kafiyeli sloganlar, temel belediyecilik sorunlarını çözeceklerine dair vaatler ile mi avunuyor ve avutuyorlar? Yerel seçim öncesi çeşitli anketler yapılmakta. Anketlerin büyük bir bölümü vatandaşın kime oy vereceğini belirlemeye yönelik. Küçük bir bölümü ise vatandaşın sorunlarının tespitine yönelik. Oysa, yapılan çalışmalar ortaya koyuyor ve açıkça gösteriyor ki, sorun vatandaşta değil, vatandaşın kime oy vereceğinde de değil. Anketleri tersine çevirip vatandaşın, kent yöneticilerine veya yönetici aday ya da aday adaylarına sorması gerek, asıl sizin sorununuz ne? Neden Adana Türkiye'nin 4.'üncü ili iken 9.'uncu sıraya geriledi? Bir zamanlar sosyal faaliyetleri ile filmlere konu olan Adana neden 24. sıraya geriledi? Belediyenin asli görevi olan, altyapı ve kanalizasyon, yol kaldırım yapım ve bakımı, park bahçe yapım ve bakımı, güvenlik, çöp ve temizlik hizmetleri sorunları neden hala çözülmedi ve ilk sırada? Asıl vatandaşın anket yapması lazım, ey Adana'yı yönetenler, sizin sorununuz ne?”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner241

banner183